Давос: пошук шляхів до сталої енергетики чи просто «велика вечірка»

25 січня 2012 року в Давосі (Швейцарія), відкрився Всесвітній економічний форум, основна тема якого: „Велика трансформація: формування нових моделей”. В ході даного заходу, буде обговорюватися проблема моделі стійкого використання ресурсів. Слід зазначити, що в 2010 році Південна Корея на цьому ж форумі пропагувала концепцію „зелених двигунів розвитку”, що мала стати основою нової „зеленої” світової політики, яка б полягала у впровадженні найефективніших методів впливу людини на природу.

Завдяки такій екополітиці можна було б врятувати глобальну економіку від надлишкового виробництва і культури споживацької ментальності. Південна Корея була готова інвестувати 84 мільярди доларів в цю програму, адже екологічний підхід в глобалізованому світовому виробництві дозволяє зекономити великі фінансові ресурси держав і дає змогу цим же державам забезпечити всі аспекти своєї національної безпеки.

Об'єктивний аналіз причин екологічних катастроф і випливаючих з цього великих економічних втрат за останні десятиліття показує, що саме людська спільнота є винною в цих проблемах через своє нерозумне господарювання. Отже, принципи природокористування потрібно реформувати, якщо все людство хоче вижити. Відповідно, особливу увагу на економічному форумі потрібно приділяти також і еколого-економічному принципу, який формулює критерій ефективного господарювання через одержання максимальних матеріальних благ з мінімальними затратами й мінімальною шкодою для природного середовища.

Слід згадати, що з робочим візитом в Давос прибуде і президент України Віктор Янукович, який прийме участь в дискусії на тему «Нова енергетична архітектура: можливе і ефективне перетворення». Зі слів глави адміністрації президента України Сергія Льовочкіна, під час сесії розглядатиметься розвиток альтернативної енергетики, яка, на превеликий жаль, в нашій державі є досить занедбаною. Так, за даними Міненерго, якщо в січні 2010 року доля усієї альтернативної електроенергетики (повітряні, сонячні і гідроелектростанції, а також електростанції, які працюють на біомасі) в загальному складала 2,4% всього обсягу виробництва енергії в країні, то до вересня 2011 року таке виробництво знизилося до 1,4%, через що електроенергія, яка вироблена з альтернативних джерел, в загальному енергобалансі України, навіть не намагається конкурувати з аналогічним показником в країнах Євросоюзу, де 10% електроенергії – альтернативна.

Зрозуміло, що стимулююча політика ЄС, є спрямованою на збільшення виробництва енергії з відновлюваних джерел. Так до прикладу, ЄС планує, щоб до 2020 року загальний енергобаланс відновлювальних джерел енергії зріс до 20%, а вже до 2050 року на 60%. Цього не можна сказати про вітчизняну політику, яка надає перевагу атомній енергетиці, а альтернативну, в загальному обсязі виробництва електроенергії, знижує вже другий рік підряд (за повідомленням ЛІГА.net).

Тому, не хотілося б, щоб справдилися слова Вікаса Обероя, засновника компанії Oberoi Realty Ltd, що „економічний форум в Давосі робиться не лише заради моди, і представляє з себе щось більше, ніж просто велику вечірку”.