Лист папи Франциска з нагоди впровадження «Всесвітнього дня молитви за збереження створіння»

Шановним братам

Кардиналу Петеру Турксону,

Президенту Папської ради Справедливість і мир,

Кардиналу Курту Коху,

Президенту Папської ради Сприяння єдності християн


Піклуючись про майбутнє створіння, спільно з любим братом, Вселенським Патріархом Варфоломієм (пор. енцикліка Laudato si, 7-9), і відповідно до пропозиції його представника митрополита Іоаніса з Пергамону, зробленої під час презентації енцикліки Laudato si про піклування про спільний дім, хочу повідомити своє рішення: також і в Католицькій Церкві впровадити «Всесвітній день молитви за збереження створіння», який, починаючи від цього року, має завжди відзначатися 1 вересня, так як це вже давно існує у Православній Церкві.

Як християни ми хочемо зробити свій внесок для подолання екологічної кризи, яку нині переживає людство. Щоб зробити це, ми повинні спочатку використати нашу багату духовну спадщину, яка дає нам мотиви і запалює серце для піклування про створіння. При цьому завжди пригадуємо собі, що для тих, хто вірить у Ісуса Христа, Слово Бога, Який став заради нас людиною «духовність не є відокремленою від тілесності ані від природи чи реалій цього світу, але живе у єдності зі всім, що нас оточує» (там само, 216). Таким чином екологічна криза спонукає нас до глибокого духовного навернення: християни покликані до «екологічного навернення, яке полягає у тому, щоб усе, що проростає з їх зустрічі з Ісусом Христом довести до розквіту через свої стосунки до оточуючого світу» (там само, 217). Адже «здійснення на практиці покликання захисника Божого створіння належить до суті чеснотливого життя; воно не є ані чимось факультативним, ані другорядним аспектом християнського життя» (там само).

Щорічний День молитви за збереження створіння є гарною нагодою як для окремих віруючих людей, так і для громад – відновити свою власну згоду у прийнятті особистого покликання охоронця створіння, дякуючи Богу за чудесне створіння, яке Він довірив нашій опіці, і просити Його про допомогу у збереженні створіння і прощення гріхів, скоєних проти нашого світу.

Те, що ми святкуємо День молитви в один і той же день із Православною Церквою, дає добру можливість засвідчити зростаючу єдність з нашими православними братами і сестрами. Ми живемо в часі, коли всі християни зустрічаються з однаковими важливими викликами, ефективне і надійне вирішення яких вимагає пошуку спільних відповідей. Тому хотів би, щоб до відзначення цього Дня молитви долучились також інші Церкви та церковні громади і його святкування відбувалось відповідно до подібних ініціатив Всесвітньої Ради Церков.

Вас, кардинале Турксоне, прошу, як президента Папської ради Справедливості і миру, повідомити комісії Справедливості і миру окремих Єпископських конференцій (Синодів єпископів, – прим. перекладача), а також діючі національні та міжнародні екологічні організації про впровадження Всесвітнього дня молитви за збереження створіння так, щоб з урахуванням місцевих потреб і умов святкування відбувалось належним чином і за участі всього народу Божого: священиків, членів монаших згромаджень і мирян. Тому доручаємо Раді, яку ви очолюєте, у співпраці з Єпископськими конференціями розвивати відповідні ініціативи з метою заохочення і сприяння для того, щоб це щорічне святкування стало інтенсивним моментом молитви, рефлексій, покаяння і навернення до відповідного способу життя.

Вас, кардинале Кох, прошу, як президента Папської ради Сприяння єдності християн, про те, щоб навести необхідні контакти зі Вселенським патріархатом та з іншими партнерами у сфері екуменічного діалогу, щоб цей Всесвітній день молитви став знаком того, що всі, хто вірить в Ісуса Христа йдуть разом однією дорогою. Установа, яку Ви очолюєте, має піклуватися також про координування подібних ініціатив, які організовує Всесвітня Рада Церков.

З надією на широке співробітництво для доброго початку і доброго розвитку цього Дня молитви за збереження створіння, я прошу про заступництво Пресвяту Діву Марію і святого Франциска з Асизу, який своєю піснею створіння надихнув багато людей доброї волі до прослави Творця і пошанування створіння. Це бажання я стверджую апостольським благословенням, яке сердечно уділяю Вам, панове кардинали, і всім Вашим співпрацівникам.

Ватикан, 6 серпня 2015 р., свято Преображення Господнього

Франциск

Переклад з німецької Бюро УГКЦ з питань екології