Актуальна тема

Меню

Великопосна ініціатива 2024

Екологічна дияконія

Малайзія: приклад «зеленої» парафії в дусі «Laudato si'»

Особливий рік «Laudato si'», проголошений Папою Франциском, відзначається у всьому світі до 24 травня 2021 року. Парафія Божого Милосердя в Сунґай Ара, що в штаті Пінанґ (Малайзія), прагне стати «найзеленішою» в країні.

Храм Божого Милосердя в Сунґай Ара в штаті Пінанґ (Малайзія), з великою гордістю відзначає п'яту річницю енцикліки Папи Франциска Laudato si'. За два роки до публікації енцикліки 2015 року вірні цієї парафії почали приділяти особливу увагу турботі про створіння, пише VaticanNews.

Ідеї для майбутнього парафії

Навіть не будучи францисканцем, парох о. Мартін Ендрюс Арландо намагається втілити в життя дух святого Франциска в країні, в якій більшість мешканців – мусульмани. Сім років тому він став першим парохом цього храму після того, як він був відокремлений від собору Святого Духа. Маґдалене Чіанґ Хай Лін, яка очолює парафіяльну групу «Друзі створіння», допомагає священикові реалізовувати ідеї щодо «зеленого» майбутнього парафії.

Разом з парохом члени цієї групи хочуть учинити церкву Божого Милосердя маяком надії для всіх мешканців цього скромного житлового району. За сім років вони повністю перетворили цегляну і бетонну споруду в гостинне й затишне місце зустрічі для всіх. Тут Маґдалене вчить парафіян, більшість з яких мешкає неподалік в багатоквартирних будинках, як доглядати за рослинами, виготовляти компост і використовувати його, наприклад, як добриво для дерев, отриманих у подарунок від парафії.

Завдяки ентузіазмові та зусиллям парафіян, отець Мартін зумів побудувати зрошувальну систему, що використовує велику кількість дощової води, яку в Південно-Східній Азії вважають лихом. Тепер дощову воду використовують як для поливання рослин, так і для побутових потреб.

Відходи стають ресурсом

Отець Мартін та «Друзі створіння» намагаються дати людям зрозуміти, що коли вони викидають відходи, вони викидають багато ресурсів, які, натомість, можна використати повторно для покращення життя. Вони зуміли реалізувати «циркулярну економіку», перетворюючи відходи на енергію та на дрібні матеріальні предмети, такі як, наприклад, іграшки та футболки, виготовлені дітьми мікрорайону. Поки люди вироблятимуть відходи, доти існуватиме проблема, як їх усунути, але в храмі Божого Милосердя відходи стали ресурсом.

Окрім цієї діяльності, парафія Божого Милосердя є, насамперед, християнською громадою, яка передбачає різні види діяльності, такі як богослужіння, молитва, зустрічі тощо. Отже, цей проект сталого розвитку випливає з духовності, з переконання в тому, що потрібно з пошаною ставитися до кожного Божого створіння.

Вчитися разом з дітьми

Ще одним важливим видом діяльності парафії є виховувати в дітей усвідомлення важливості турботи про наш спільний дім, навчаючи їх вирішувати пов’язані з цим проблеми. Навчання дітей часто відбувається у формі ігор та змагань. Наприклад, посуд, в якому діти приносять з дому перекуску, повинен бути порожнім в кінці кожного прийому їжі; і робиться фотографія порожнього кошика для сміття, щоб нагадати кожному парафіянину, що він, насправді, завжди повинен бути порожнім.

Відзначення «Laudato si'»

Через надзвичайну ситуацію, спричинену пандемією, отець Мартін не зміг відсвяткувати з усіма парафіянами тиждень Laudato si' від 16 до 24 травня 2020 року. Натомість, вони вирішили транслювати в прямому ефірі щоденну Святу Месу протягом місяця Laudato si', а пізніше опублікували кілька відео про кліматичні зміни та охорону природи. Наприкінці місяця о. Мартін відслужив Святу Месу в маленькому саду парафії. Священик зазначив, що разом зі своїми парафіянами і надалі щодня молитиметься в дусі особливого року, що триватиме до 24 травня.

Francesca Merlo / Світлана Духович – Ватикан