Міжурядова група експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) попереджає, що наслідки кліматичних змін уже спостерігаються на всіх континентах і просторах океанів. МГЕЗК випустила доповідь, у якій говориться про те, що в багатьох випадках світ погано підготовлений до ризиків, пов'язаних із зміною клімату, хоча можливості скорочення цих ризиків існують.
Доповідь Міжурядової групи експертів зі зміни клімату, що має назву « Зміна клімату 2014: наслідки, адаптація та вразливість» була представлена в понеділок у Женеві. У ній говориться, що ймовірність того, що наслідки глобального потепління клімату «можуть бути надзвичайно серйозними, всюди проникаючими і незворотними» стає все більш реальною. За даними авторів, вони вже торкнулися екосистеми суші й океанів, системи водопостачання сільського господарства, здоров'я людини та джерела засобів її існування. Вражає те, що ці наслідки виявляються по всьому світу: від тропіків – до полюсів, від малих островів – до великих континентів і від найбагатших – до найбідніших країн.
За словами експертів, природа зміни клімату цілком зрозуміла, хоча «клімат продовжує підносити сюрпризи».
«Ми живемо в епоху зміни клімату, викликаного діяльністю людини», – заявив співголова Робочої групи II Вісенте Баррос, – у багатьох випадках ми не готові до загроз, з якими ми вже стикаємося».
За словами його колеги Кріса Філда, адаптація з метою зниження ризиків зміни клімату вже відбувається, однак, ці заходи більше обумовлені минулими подіями, а не орієнтовані на майбутнє.
Співголова Робочої групи II Кріс Філд каже, що характер можливих загроз залежатиме від масштабів кліматичних змін. «Підвищення рівня потепління збільшує ймовірність того, що наслідки будуть носити «надзвичайно серйозний, всюди проникаючий і несподіваний або незворотний» характер».
За його словами, враховуючи високі рівні потепління, викликані безперервним зростанням емісій парникових газів, буде важко контролювати ризики, і навіть серйозні довгострокові інвестиції в області адаптації матимуть лише обмежений вплив. У підготовці цієї доповіді було задіяно в цілому 309 координуючиx провідних авторів і редакторів – рецензентів, залучених із 70 країн. Їм надавали допомогу ще 436 авторів і 1729 рецензентів.
У ньому докладно описуються наслідки зміни клімату станом на сьогоднішній день, пов'язані з ним ризики, а також можливості прийняття ефективних заходів щодо зменшення ризиків.
Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун привітав нову доповідь і нагадав, що для скорочення загроз, пов'язаних зі зміною клімату, необхідно значно скоротити рівні емісій парникових газів, розробити розумні стратегії і плани дій щодо підвищення готовності до стихійних лих і знизити вразливість до природних катастроф. Він закликав усі держави негайно вжити рішучих заходів на всіх рівнях і приїхати на вересневий Саміт з клімату з пропозиціями, які б увійшли в нову глобальну угоду по клімату.
Джерело: ООН