Європа замерзає від глобального потепління?

Європа замерзає разом з Росією та Україною. У Франції крижаний вітер з північного сходу досяг Піренеїв, знизивши там температуру до -10 градусів і викликавши потужні снігопади. Обледеніла Ейфелева вежа, мороз і сніг царюють в 41 департаменті Франції.

У снігу Рим, у Венеції замерзають канали, але ще гірша ситуація на Балканах, де сніговий покрив досягає 4 метрів, а морози - 22 градусів. Найбільше жертв холодів на Україні: там від морозів загинула 131 людина, ще більше 1800 госпіталізовано з обмороженнями і переохолодженням. Люди замерзають навіть у власних будинках. У степовому Криму синоптики зафіксували рекордні 36 градусів морозу. Здається, зовсім недавно всі ми вмирали від спеки і духоти, потім зима кудись поділася, і Новий рік у багатьох місцях справляли під сумний шелест дощу. І ось - дочекалися зими, на свою голову.

У чому причина таких холодів? Якщо відставити убік метафізику і пророкування майя, то в цей раз вчені мужі дотримуються більш-менш узгодженої теорії. З їхньої точки зору в усьому винне саме глобальне потепління. А саме висока температура морської води в північній півкулі планети в цьому році.

Для початку: як раніше діяла «кухня погоди»? Нормальна зима в Європі починається в середині січня, коли формується стійка різниця тиску над континентом і навколишніми водами. Над Ісландією виникає досить стабільна Ісландська зона зниженого тиску, а південніше, над Азорськими островами, формується масив високого тиску, такий собі суперантициклон, який поширює свій вплив на величезний простір у кілька тисяч кілометрів у поперечнику. Ці два гігантських вихору взаємодіють один з одним, забезпечуючи вітровий потік в середніх широтах Європи, який тепліше навколишнього повітря, збагаченого вологою.

Ці вихори запускають на схід циклони, які, обертаючись проти годинникової стрілки, проходячи, спочатку приносять відлиги, а потім підсмоктують холодне повітря Арктики. З ними пов'язані рясні снігопади. Однак поступово вони заповнюються, повітряні маси стають холодніші і сухіші і, нарешті, досягають сибірських просторів і починають там взаємодіяти з грандіозним зимовим Сибірським антициклоном. Але так було раніше.

Зараз все пішло по-іншому. Вчені виявили, що в цьому році температура вод північного басейну була вище звичайної. Це стосувалося і Балтики, і північних морів. Саме підвищена температура моря так затягнула прихід зими - моря діяли як глобальна грілка. Але всьому хорошому приходить кінець.

На думку фахівців з Інституту полярних досліджень імені Альфреда Вегенера та Центру дослідження Землі Гельмгольца, недолік льоду і висока температура води змінили звичайну циркуляція повітряних мас. Тепла вода, що володіє великим запасом енергії, нагріває повітря, і воно піднімається вгору. У нормальних умовах такого не відбувалося, оскільки північні моря вчасно покривалися льодом. Тому нинішнє кліматичне явище в Арктиці називається «ефектом піднятої кришки».

В результаті цього ефекту сформувалася область високого тиску над Європейською частиною Росії, яка і шле потоки крижаного повітря на південний захід. Але вчені, як не дивно, по-своєму раді цьому, тому що така поведінка погоди цього року була передбачена фахівцями Потсдамського інституту Володимиром Пєтуховим і Володимиром Семеновим. Ці вчені ще в 2009 році (коли теж було холодно в Європі) побудували модель розвитку погодних процесів в разі відсутності восени морського льоду, і ось тепер вона отримала підтвердження.

Допитливий читач може запитати: а чому цей антициклон стоїть, як приклеєний? У нормі і циклони, і антициклони «омиваються» висотними повітряними потоками, які називають «струминними». Це повітряний аналог морських течій. Вони розвиваються на кордоні стратосфери і тропосфери, тобто на висотах близько 10-20 км. Ширина таких «повітряних річок» може досягати сотень кілометрів, довжина - кількох тисяч (у північних помірних широтах вони взагалі окільцьовують земну кулю). Їх товщина, або, якщо хочете, «глибина» набагато менша - 2-4 кілометри. Ці потоки, як річки, згинаються, меандруют, і в їх вигинах якраз і сидять великі циклони і антициклони. Меандри рухаються, все змінюється. Але знову-таки не зараз.

Ще в 2010 році науковий співробітник британського Університету Редінга Майкл Блекберн припустив, що спочатку взимку, а потім і влітку висотна повітряна ріка в якийсь момент часу зупинилася. Закрути перестали рухатися. Зараз теорію Блекберна британські дослідники схильні визнати серйозним аргументом, оскільки заміри показали: над Західною Європою швидкість струменевих потоків впала до 30 км / год при «нормальній» швидкості 150-200 км / год.

Причини ослаблення швидкості повітряних потоків поки точно не відомі. Теорій багато. Наприклад, колега Блекберна по Університету Редінга Локвуд і його група виявили прямий зв'язок між морозами в Європі і сонячною «пасивністю». Вивчивши дані за останні 350 років в Британії, учені знайшли підтвердження своєї гіпотези. Коли Сонце відпочиває, температура на Землі знижується, оскільки ослаблений потік сонячних частинок менше розігріває стратосферу, особливо у високих широтах. Однак цей же процес призводить до уповільнення руху повітряних закрутів - меандри починають зупинятися, створюючи блокуючі вихори, які заважають переносу західного теплого і вологого повітря.

З Локвудом згоден російський вчений Хабібулло Абдусаматов, що працює над проектами Міжнародної космічної станції. Він вважає, що період зростання активності Сонця, який спостерігався останні два століття, припинився, і почався період її зниження.

В кінцевому підсумку, існують теорії, які об'єднують вищесказане з ефектами від впливу заряджених частинок на хмарність Землі, як від Сонця, так і з просторів Всесвіту. У загальному і цілому, є всі підстави вважати, що поточні зміни клімату будуть дарувати нам все частіше і частіше морозні зими і посушливі літа.

З тієї ж причини особливо немає сенсу орієнтуватися на так звані «народні прикмети». Не забувайте, що так званий малий льодовиковий період (коли голландці на ковзанах до Британії каталися) закінчився на початку XIX століття. Саме тоді в Росії почали записувати народні прикмети, традиції, і саме це - загалом досить холодний, але разом з тим стабільний час - стали вважати «нормальним кліматом».

Для російського хлібороба пори року були дуже сильно зміщені, що наочно ілюструє клімат того часу в среднерусских широтах. Осінь починалася від Ільїна дня, тобто 2 серпня по сучасному численню, і закінчувалася на Покрову (тобто 14 жовтня). Власне літо тривало з Івана Купала (7 липня) до Ільїна дня. Весна ж починалася на Єгоров день (6 травня). Якщо взяти цей календар за основу, то сучасний клімат виглядає явним потеплінням, і прикмети, прив'язані до цього календаря просто не можуть збуватися.

Найнебезпечніше, що нинішні холоди можуть непередбачувано затягнути зиму, а можуть змінитися різкими відлигами, які неминуче призведуть до повеней. Говорити ж про те, яким буде літо, можуть тільки казкарі - впевнене передбачення погоди можливо лише на три-чотири доби. Так що утеплюємося, та й гумові чоботи тримаємо в повній бойовій готовності.

Джерело: ДЕА