Світовий океан покриває пластик

Вчені з Інституту Альфреда Вегенера разом з британськими та чилійськими колегами виявили, що пластик, який забруднює океани, створює величезну масу мікрочастинок, які є новою, поки ще маловивченою загрозою для морських екосистем і людини.

Зростання глобального виробництва пластмас, які в кінцевому рахунку потрапляють в океани, представляє серйозну загрозу для всього живого. Особливо небезпечні мікрочастинки пластику – розчинені у воді шматочки пластмаси, які можуть накопичуватися в живих організмах.

Мікрочастинки пластику – це по суті шматочки пластикових предметів діаметром менше п'яти міліметрів. У більшості випадків ці частинки менші піщинки або кінчика голки. Саме ця властивість робить їх особливо небезпечними для морських мешканців. Мікрочастинки пластику абсорбуються через шлунково-кишковий тракт і ефективно поглинаються організмом.

 

У своїх дослідженнях вчені використовували сітку з осередками 85 мкм, що дозволяє виловлювати в 100.000 разів більше часток, ніж сіткою з осередками в 450 мкм. Таким чином, вперше вдалося зрозуміти, до яких меж може розчинятися пластик і наскільки ефективно він може поглинатися живими організмами.

Також з'ясувалося, що велика частка мікрочастинок пластика припадає на пластикові гранули, які використовуються в якості сировини у виробництві пластмасових виробів, таких як комп'ютерні корпуси та інші предмети побуту. Часто ці гранули вантажать і недбало транспортують, через що вітер здуває їх у море. Багато часток походить з косметичних та миючих засобів: вони потрапляють у каналізацію, річки, а потім і в моря. Крім того, кожна пластикова пляшка чи пакет в морі поступово розпадаються на незліченну кількість мікрочастинок – ультрафіолет робить пластик тендітним, він тріскається, а потім силами тертя розтирається в дрібний пил.

Поки що невідомо, наскільки ефективно мікрочастинки пластику можуть проникати в скельні породи, осідати в болотах, зв'язуватися з солями і т.д. Вчених турбує зростаюче забруднення океану пластиком, особливо в світлі того, що ми поки нічого не знаємо про можливі наслідки цього забруднення.

Джерело: Экологический портал