«Великі мрії» Папи Франциска щодо Амазонії

Наш Редакційний директор Андреа Торніеллі підсумовує Апостольське напоумлення Папи Франциска «Querida Amazonia». Погляд Папи на регіон: конкретні шляхи екології людини, що рахується з убогими, аби цінувати культури та задля місіонерської Церкви з амазонським обличчям.

«Мрія – це одне з привілейованих місць шукання істини. Також Бог багато разів вирішував промовляти у сновидіннях». Ці слова Папи Франциска, сказані в грудні 2018 року під час проповіді на Святій Месі в «Домі святої Марти» з посиланням на святого Йосифа, мовчазного й конкретного мужа, допомагають нам зрозуміти погляд Папи на Амазонію, висловлений через післясинодальне напоумлення. Це текст, написаний немов любовний лист, в якому не бракує цитувань поетів, що допомагають читачеві ввійти в контакт із чарівною красою цього регіону, як також із його щоденними драмами. Чому Єпископ Риму забажав дати Синодові, вписаному в окреслений регіон, вселенську цінність? Чому Амазонія та її доля стосується також і нас?

Перегортаючи сторінки напоумлення, можемо побачити відповідь. По-перше, тому що все є взаємопов’язаним: рівновага нашої планети залежить, у дійсності, також і від стану Амазонії. А оскільки турботу про людей та про екосистеми не можна розділяти, то нас не повинні залишати байдужими ні знищення загальнолюдського й культурного багатства автохтонного населення, ні спустошення та видобувна політика, що нищать ліси. Існує ще один елемент, який вчиняє Амазонію загальною. Динаміки, що там проявляються, деякою мірою випереджують виклики, які вже є близькими для нас: наслідки глобалізованої економіки та фінансової системи, що стають дедалі непосильнішими для людей та довкілля, співжиття між глибоко відмінними народами й культурами, міграційні потоки, необхідність захищати створений світ, якому загрожує отримання невиліковних ран.

“Querida Amazonia”, «дорога Амазонія», що є головною дійовою особою цього листа любові Папи Франциска, представляє, насамперед, виклик для Церкви, покликаної шукати нові шляхи для євангелізації, звіщаючи суть християнської благовісті, оту кериґму, що уприсутнює Бога милосердя, Який настільки полюбив світ, що приніс Свого Сина в жертву на хресті. Людина не є в Амазонії недугою, яку слід здолати для того, щоб вилікувати довкілля. Тубільні народи Амазонії повинні бути збережені разом з їхніми культурами та традиціями. Вони, однак, мають також право на євангельське свідчення. Їх не слід виключати з місії, з душпастирської турботи Церкви, добре представленої обпаленими сонцем обличчями багатьох старих місіонерів, спроможних проводити дні за днями в каное, аби лише зустрітися з розсіяними спільнотами та принести їм Божу ласкавість разом із життєдайним підбадьоренням Його Таїнств.

Джерело: vaticannews