«Майбутнє, якого ми прагнемо»

Генсек ООН: «Майбутнє, якого ми прагнемо»

Двадцять років тому відбувся Саміт «Планета Земля». Керівники країн світу, які зібралися в Ріо-де-Жанейро, погодили сміливий план побудови більш безпечного майбутнього. Вони намагалися знайти баланс між непохитними вимогами підтримки енергійного економічного росту і потребами зростаючого населення з одного боку, та екологічною необхідністю збереження найбільш цінних ресурсів нашої планети - землі, повітря та води - з іншого. І вони погодилися з тим, що єдиний шлях до вирішення цього завдання - відмовитися від старої економічної моделі і виробити нову. Вони назвали цю нову модель «стійким розвитком».

Два десятиліття потому ми знову стурбовані майбутнім. Проблеми, що стоять сьогодні перед людством, майже ті ж самі, що і тоді, тільки вони стали ще масштабнішими. Повільно ми прийшли до розуміння того, що ми вступили в нову еру. Деякі навіть називають її новою геологічною епохою, коли діяльність людини кардинально змінює динаміку Землі.

Глобальний економічний ріст на душу населення в поєднанні з нинішньою чисельністю населення світу (яке перевищило торік позначку 7 мільярдів осіб) чинить безпрецедентний за силою тиск на крихкіі екосистеми. Ми усвідомлюємо, що наш шлях до процвітання більше не може продовжуватися за існуючих темпів спалювання палива і споживання. Проте ми так і не взялися за втілення в життя очевидного - єдино можливого як зараз, так і 20 років тому - рішення: моделі сталого розвитку.

На щастя, у нас є другий шанс, щоб діяти. Менше ніж через місяць керівники країн світу знову зберуться в Ріо - на цей раз на Конференцію ООН зі сталого розвитку, яка називається також зустріччю «Ріо +20». І знову Ріо дає шанс, який буває тільки раз у житті покоління, натиснути на кнопку перезавантаження: намітити новий курс побудови такого майбутнього, в якому економічний, соціальний та екологічний аспекти процвітання і благополуччя людства були б гармонійно збалансовані.

На зустріч прибуде понад 130 керівників держав і урядів, до яких приєднається близько 50 000 провідних представників ділових кіл, мерів, активістів та інвесторів, що складають разом глобальну коаліцію за перетворення. Проте успіх не гарантований. Для того щоб зберегти наш світ для майбутніх поколінь - а ставки, дійсно, такі великі, - нам необхідно партнерство і повноцінна участь з боку світових лідерів з усіх країн і держав, багатих і бідних, малих і великих. Всеохоплююче завдання, що стоїть перед ними, полягає в тому, щоб мобілізувати весь світ на підтримку програми перетворень, що носять трансформаційний характер, - привести в рух концептуальну революцію, яка полягає в переосмисленні того, якими шляхами нам слід домагатися динамічного і в той же час стійкого економічного зростання в XXI столітті і в наступний період.

Цю програму належить виробити керівникам країн відповідно до сподівань їхніх народів. Якби мене як Генерального секретаря ООН попросили дати пораду, то я б рекомендував зосередити увагу на трьох «блоках» підсумкових рішень, які ознаменували б зустріч «Ріо +20» як переломний момент, яким вона і повинна стати.

По-перше, зустріч «Ріо +20» повинна породити нове мислення і надихнути на нові дії. Ясно, що стара економічна модель занепадаэ. У занадто багатьох країнах економічне зростання зупинилося. Не створюється достатньої кількості нових робочих місць. Розрив між багатими і бідними збільшується, і ми бачимо тривожну картину браку продовольства, палива та природних ресурсів, від яких залежить цивілізація.

Учасники обговорень в Ріо будуть спиратися на успіх програми досягнення цілей в галузі розвитку, сформульованих в Декларації тисячоліття, завдяки яким мільйони людей врятовано від злиднів. Нове посилення акценту на принципах стійкості може забезпечити те, що економісти називають «триєдиним підсумком», - економічне зростання, супроводжуване створенням великої кількості робочих місць, в поєднанні з охороною навколишнього середовища і соціальної інтеграцією.

По-друге, зустріч «Ріо +20» повинна враховувати інтереси народів - стати народним самітом, що дає конкретну надію на реальне поліпшення повсякденного життя людей. Серед варіантів, які будуть розглядатися учасниками обговорень, - оголошення курсу на створення такого майбутнього, яке було б абсолютно вільним від голоду: в якому жодна дитина не затримувалася б в своєму зростанні через нестачу належних поживних речовин і в суспільствах, де є люди, які не одержують достатньо продуктів харчування, не губилося б ні грама продовольства і сільськогосподарських ресурсів.

Зустріч «Ріо +20» повинна також дати можливість висловитися тим, кого ми чуємо найменше: жінкам та молоді. Жінки тримають на своїх руках півнеба: вони заслуговують рівного становища в суспільстві. Ми повинні наділяти їх великими правами та повноваженнями як рушіїв економічного динамізму і соціального розвитку. І молоді люди - саме обличчя нашого майбутнього: чи створюємо ми достатньо можливостей для майже 80 мільйонів молодих людей, які будуть щорічно поповнювати ряди робочої сили?

По-третє, на зустрічі «Ріо +20» повинен прозвучати гучний заклик до дій, до того, щоб не витрачати ресурси дарма. Мати-Земля була добра до нас. Нехай і людство піде їй назустріч, поважаючи її природні межі. На зустрічі в Ріо урядам слід звернутися із закликом до більш розумного використання ресурсів. Наші океани повинні охоронятися. Повинні охоронятися і наші води, повітря і ліси. Наші міста повинні бути перетворені в більш придатні для життя місця - в нашу домівку в більшій гармонії з природою.

На зустрічі «Ріо +20» я звернуся до урядів, ділових кіл та інших коаліцій із закликом до подальшого розвитку оголошеної мною ініціативи «Стійка енергетика для всіх». Мета - загальний доступ до невиснажливих джерел енергії, подвоєння енергоефективності та подвоєння використання поновлюваних джерел енергії до 2030 року.

Оскільки таке велике число сучасних проблем носять глобальний характер, вони вимагають глобальних дій - колективних зусиль, здійснюваних у рамках потужного партнерства. Зараз не час для дріб'язкових чвар. Зараз час для об'єднання керівників країн світу та їх народів навколо спільної мети, з опорою на єдине бачення нашого спільного майбутнього - майбутнього, яке ми хочемо створити.

Джерело: Універсальна газета