Ураган Сенді пропонує новий погляд на майбутнє

Якщо у передвиборчій кампанії кандидати на посаду президента США уникали теми зміни клімату, то після урагану Сенді їм довелося звернути увагу на проблему глобального потепління. Лауреат Пулітцерівської премії Ніколас Д. Крістоф, колумніст New York Times написав про те, чому докази існування в Ірані ядерної зброї є більш цікавими для кандидатів у президенти США, ніж стихійні лиха унаслідок глобального потепління.

Президент Обама і Мітт Ромні, здавалося, вирішили не обговорювати кліматичні зміни упродовж кампанії. Проте, завдяки урагану Сенді їм таки довелося повернутися до цього питання: прийшов час поговорити не тільки про погоду, але і про клімат.

І вже після виборів переобраний на цю посаду Президент Обама у своєму виступі озвучив низку першорядних питань, вирішенням яких він збирається зайнятися у другий термін президентства: «Ми прагнемо, щоб наші діти жили в Америці, необтяженій боргами, не послабленій нерівністю, та якій не загрожує знищення через потепління планети».

Щоправда жоден ураган або засуха не можуть бути прямо пов'язані зі зміною клімату. Урагани на північному сході США відбувалися і раніше: метеоспостереження свідчать про катастрофічний «сніжний буревій» ще у 1804 році. Проте, багато вчених вважають також, що зростання викидів вуглецю може зробити екстремальні погодні явища - як от ураган Сенді - частішими.

«Не можна сказати, що будь-яка подібна подія відображає зміни в кліматі, - розповів мені Вільям Солецкі, співголова групи експертів Нью-Йорка зі зміни клімату. - Але вони прекрасно ілюструють умови, події і сценарії, які нам слід очікувати зі змінами клімату».

У цьому сенсі, незалежно від його причин, ураган Сенді пропонує погляд на майбутнє.

Губернатор Ендрю Куомо з Нью-Йорка говорить, що днями він говорив президентові Обамі, що «у нас рекордні 100-річні повені кожні два роки». Дійсно, The Times повідомила, що три з 10 найбільших повеней в нижньому Манхеттені за період із 1900 року сталися в останні три роки.

Отже, потрібно готуватися до найгіршого, із декількох причин:

• Урагани формуються у теплому океані, отже тепло океану є їх основою. Атлантичні води біля східного узбережжя США встановили рекорд високої температури цього літа. Імовірно, це відбувається завдяки природнім коливанням, проте, частково це викликано впливом людини на клімат.

• Комп'ютерні моделі показують, що урагани не обов'язково стануть частішими, але вони можуть стати сильнішими. Американська Програма досліджень глобальних змін (співробітництво федеральних агентств) повідомляє, що інтенсивність цих ураганів збільшиться в цьому столітті.

• Кліматичні зміни додають вологи в атмосферу, а це може означати, що бурі приноситимуть більше дощів і повеней.

• Сенді був особливо руйнівним, оскільки був позбавлений можливості повернутися назад у море через «заблокування на своєму шляху», пов'язаного із холодною течією. З цього приводу ще триває дискусія, але останні дослідження показали, що саме танення морського льоду в Арктиці могло призвести до такого блокування.

• Підвищення рівня Світового океану створює більш високу ймовірність для майбутніх ураганів. Нью-Йоркська група експертів зі змін клімату прогнозує, що прибережні води можуть піднятися на два фути до 2050 року і на чотири фути до кінця століття.

Ескімоси з Аляски ще кілька років тому говорили мені про далекосяжні зміни, що відбуваються з кліматом. Вони зі здивуванням розповідали про зміни в їхньому арктичному селі – про танення вічної мерзлоти та снігура (для якого у мові Інуїтів немає слова), і навіть про змерзлого дикобраза. Якщо ми не бачимо, що щось незвичайне відбувається в світі навколо нас, значить ми у справжній біді.

«З десяти найтепліших років з часів ведення спостережень для США, сім відбулися з 2000 року», - відзначає Джейк Крауч із Національного центру кліматичних даних.

Ці дані враховують посуху цього літа в Сполучених Штатах, найгіршу за більш ніж півстоліття.

«Для надзвичайно спекотної погоди в недавньому минулому практично немає інших пояснень, ніж зміна клімату», - написав нещодавно у The Washington Post вчений-кліматолог НАСА Джеймс Е. Хансен.

Політики втратили інтерес до цієї теми, але це також стосується багатьох із нас, тих, що працюють у журналістиці. Кількість статей про зміни клімату зменшилася на 41% з 2009 до 2011 року, відповідно до даних DailyClimate.org.

Немає простих рішень цієї проблеми, але нам, можливо, потрібно більше інвестувати в чисті джерела енергії, вводити податок на викиди вуглецю або запроваджувати інші обмеження на парникові гази і, перш за все, переосмислити те, як ми можемо зменшити втрати і вплив змін клімату на наше суспільство. Наприклад, нам можливо не варто відбудовуватись в деяких прибережних районах, які були понівечені ураганом Сенді.

Нам також потрібна більш сильне FEMA (Федеральне агентство з управління у надзвичайних ситуаціях), що робить минулі припущення Ромні про приватизацію FEMA особливо нікчемними.

Це майже так само дивно, якби Майкл Браун (директор FEMA під час урагану Катріна) звинувачував Обаму у надто швидкому реагуванні на ураган Сенді.

Демократи вирішили не наголошувати на питанні зміни клімату, а республіканці взагалі ним нехтують. Їх позиція особливо дивна, адже в інших питаннях національної безпеки республіканці пишаються своєю пильністю. Ромні не хоче чекати, поки йому знайдуть докази існування іранської ядерної зброї, перш ніж діяти, чому ж така пасивність у питанні змін клімату?

Поряд з іншими вісьмома мільйонами громадян, цими днями родина Криштоф також позбулась електричного живлення, тому я посилав повідомлення на Twitter із мого iPhone при свічках – дивна комбінація, яку варто розглядати, як тривожний дзвінок. Припускаю, що при свічках після одного із майбутніх ураганів, ми будемо озиратися на мовчання про кліматичні зміни під час виборів 2012 року і запитувати себе: «Що вони собі думали?».

Джерело: КліматІнфо