Церква і відповідальність за природу в контексті Тріалогосу

тріалогос7-8 грудня у Таліні (Естонія) відбулась міжнародна конференція на тему «Церква і культура».

У конференції, яка проходила в Центрі української культури в рамках фестивалю «Тріалогос», поряд з представниками української діаспори та місцевими симпатиками української культури, взяли участь численні гості з України, серед яких в ролі доповідачів виступили владика Йосиф (Мілян), єпископ-помічник Київської архиєпархії УГКЦ, с. Христофора  Буштин, СНДМ, голова Комісії УГКЦ у справах освіти та виховання, о. д-р Богдан Тимчишин, голова Комісії УГКЦ у справах родини, а також д-р Володимир Шеремета, керівник Бюро УГКЦ з питань екології, який представив тему «Роль Церкви у формуванні екологічної культури».

Очільник Екологічного бюро наголосив на тому, що формування стійкого почуття відповідальності за природу на засадах християнської віри та моралі – це не просто одне із завдань Церкви в контексті сучасних екологічних викликів, але передусім невід’ємна складова місії спасіння людини. Церква здійснює своє послання, повчаючи людину про Бога (катехизація), через сакраментально-літургійне життя та дияконію – милосердну любов, яка є свідченням нашої віри і життя у Бозі. Кожен з цих вимірів має ключове значення для формування культури відповідального ставлення до природи, яка є невід’ємною складовою автентичної християнської віри в Бога Творця і Спасителя світу.

В рамках конференції відбулась презентація збірки ікон «Святі і природа» паном Анатолієм Лютюком, Головою Центру української культури, який в особливий спосіб наголосив на їх значенні для цілісної катехизації. Згідно з його словами, кожна ікона – це вікно, яке відкриває Бога; ікони, на яких зображені святі і природа, є для нас вікном, заглянувши у яке ми усвідомлюємо, що природа – це створена Богом дійсність, за яку ми несемо перед ним відповідальність.

У конференції взяли участь також єпископ Філіп Джордан, Апостольський адміністратор для римо-католиків Естонії, п. Тайво Нітвягі, засновник фестивалю Тріалогос, п. Віктор Крижанівський, посол України в Естонії, п. Анне-Лі Рейма, Заступник міністра культури Естонії, Ірене Коосар, директор Департаменту загальної освіти Міністерства освіти Естонії, які у своїх виступах наголосили на вагомому значенні Центру української культури в Таліні не тільки для збереження культури, релігійності та традицій українців, але й на його внеску для збагачення культури Естонії та Європи.

Інформаційна служба Бюро УГКЦ з питань екології

Довідка

Міжнародний фестиваль ТріаЛоґос

Міжнародний фестиваль ТріаЛоґос (TriaLogos http://www.trialogos.ee ) – унікальне явище у європейському культурному просторі. Започаткований у 1998 році в Старому Таллінні з метою створення простору для культурного діалогу між представниками східноєвропейської та західноєвропейської культур за допомогою інтелектуального, художнього та релігійного контексту пізнання. Кожного року ТріаЛоґос пропонує майданчик для висвітлення важливих соціальних проблем і пошуку шляхів підтримки культурної спадщини країн, як і укріплення їх культурної ідентичності у час зростання темпів глобалізації в світі.

Україна щороку бере участь у фестивалі ТріаЛоґос через співорганізаторів – знаного у Скандинавському регіоні осередку українства, Центру української культури  центру в Таллінні, а також за підтримки партнерів у країнах-учасницях. Цього року партнером заходу виступає Благодійний Фонд Шептицького (координатор співпраці – заступник директора Олена Ганцяк-Каськів).

Центр української культури в Таллінні

Центр української культури (Ukraina Kultuurikeskus www.ukk.ee), заснований понад 20 років тому при українській Греко-Католицькій Церкві в Таллінні, знаходиться в історичній частині старого міста та має місію зберігати, підтримувати і популяризувати українську культуру. При Центрі організовані та діють недільна українська школа, бібліотека та музей української культури; регулярно проводяться різноманітні виставки, концерти, майстер-класи та інші заходи, присвячені українським традиціям, ремеслам і мистецтву. Давня талліннська папірня і друкарня складають невід’ємну частину школи монастирських мистецтв, створеної для збереження зникаючих ремесел: виробництва паперу, каліграфії, книговидання та ін.

Фонд Митрополита Андрея Шептицького

Фонд митрополита Андрея Шептицького є благодійною, неприбутковою, неурядовою організацією, що діє в Україні з метою збереження та поширення спадщини митрополита Андрея Шептицького через працю, спрямовану на розвиток Церкви та суспільства в Україні.