6-а Неділя Великого посту

6-а Неділя Великого посту (Квітна)

"Шість днів перед Пасхою прибув Ісус у Витанію, де був Лазар, який був помер і якого воскресив Ісус. Там, отже, справили Йому вечерю, і Марта услуговувала. І Лазар був один з тих, які сіли з Ним до столу. Марія взяла літру мира з щирого нарду, вельми дорогоцінного, помазала ноги Ісуса і обтерла їх своїм волоссям; і наповнився дім пахощами мира. Каже тоді один з Його учнів, Юда Іскаріот, що мав Його зрадити: Чому не продано це миро за триста динаріїв і не роздано бідним? Сказав він так не тому, що піклувався про бідних, але тому, що був злодій; він мав при собі калитку і крав те, що туди кидали. Ісус промовив: Лишіть її. Вона зберегла те миро на день мого похорону. Бідних маєте з собою завжди, мене ж не маєте завжди. Тим часом багато юдеїв дізналися, що Він там, і зійшлися не тільки Ісуса ради, але також, щоб Лазаря побачити, якого Він воскресив з мертвих. Тоді первосвященики змовилися і Лазаря вбити, бо численні юдеї лишили їх через нього і увірували в Ісуса. На другий день сила людей, які прийшли на свято, почувши, що Ісус іде в Єрусалим, взяли пальмове гілля і вийшли Йому назустріч з окликами: Осанна! Благословен, хто йде в ім’я Господнє, цар Ізраїлів! І, найшовши осля, Ісус сів на нього, як написано: Не бійся, дочко Сіону, ось твій цар іде верхи на жереб’яті ослиці. Цього не збагнули Його учні спершу, але, коли Ісус прославився, вони згадали, що це було написано про Нього і що таке вчинено Йому. Та й народ, що був при Ньому, коли Він був викликав Лазаря з гробу і воскресив Його з мертвих, — свідчив про це. Тому й народ вийшов Йому назустріч, бо довідався, що Він учинив те чудо."

(Ів. 41 зач.; 12: 1-18)

Остання Неділя перед Великоднем називається «Квітною», «Вербною» або ж «Пальмовою». Така назва пов’язана із євангельською розповіддю про те, як люди вітали пальмовим гіллям в’їзд Ісуса Христа до Єрусалиму. Водночас, на спомин цієї події, християни і по сьогодні використовують в богослужіннях цього дня пальмове чи вербове гілля, яке священик освячує особливою молитвою та благословенням:

«…Коли він [Христос] прийшов на добровільні страсті в Єрусалим, його воскресіння свідчив народ, що сидів у темряві і смертній тіні, взявши знамена перемоги – вітки дерев і пальмові галузки. Збережи і захорони, Владико, і нас, що за їхнім прикладом у цей передсвятковий день тримаємо в руках гілки і вітки дерев, щоб як той народ і діти «Осанна» тобі співали, і ми також з піснями і духовними співами дійшли до твого життєдайного, після трьох днів, воскресіння… Тому ти сам, Господи Ісусе Христе, Боже наш, що благословив стрічний народ з вітками, благослови і освяти ці вітки й лозу, щоб усі, що їх приймають, з ними прийняли собі захорону для душі і тіла; нехай вони стануть ліком для нашого спасіння і тайною твоєї благодаті. На кожнім місці, де будуть вони покладені, ті, що там проживають, хай приймуть твоє благословення.» (Чин благословення галузок на Утрені Квітної Неділі, Часослов с. 524-525).

Аналізуючи цю молитву освячення, бачимо як звичайна вербна лоза, яку в побуті ми можемо легко зламати і знищити, набуває надзвичайного значення для нашого спасіння: вона стає «знаменням перемоги» над гріхом (смертю), піснею Божої слави «Осанна», «захороною для душі і тіла», «ліком для нашого спасіння і тайною Божої благодаті», через яку ми отримуємо благословення.

Однак, було б хибним думати, що благословенним є лише той жмуток галуззя, що лежить у нас вдома. Адже Боже благословення – підтримку життєдіяльності людини – дарує нам не лише це посвячене гілля, а й все створіння в плодах землі, питній воді та чистому повітрі.

Невже ми не чуємо, як все створіння співає Богові «Осанна»:
«Хваліте Господа з неба, хваліте його на висотах! Хваліте його, всі ангели його, хваліте його, всі воїнства небесні! Хваліте його, ви, сонце й місяцю, хваліте його, всі ясні зорі! Хваліте його, ви, небеса небес, – і води, що над небесами, нехай ім’я Господнє хвалять! Бо він повелів, і створились. Поставив їх на віки вічні і дав закон, який не перейде. Хваліте Господа з землі, кити і всі морські безодні! Вогонь і град, сніг і туман, і буйний вітер, який виконує його слово. Гори й усі пагорби, садовина й усі кедри. Звір дикий і скот усілякий, гад і птах крилатий. Царі землі й усі народи, князі й усі земні судді. Хлопці, а й дівчата, старі разом з юнацтвом. Нехай ім’я Господнє хвалять, – високе бо ім’я його єдине. Велич його понад землю й небо: він підняв ріг народу свого. Хвала усім його святим, синам Ізраїля, народові, що йому близький. Алилуя» (Пс. 148).

Отож, те конкретне галуззя, яке ми освячуємо у Вербну Неділю, є лише уособленням всієї природи, яка, за предвічним задумом Бога Творця, «виражає план любові і правди. Вона була перед нами і дарована нам Богом як середовище для життя. Вона розповідає про Творця (пор. Рим. 1: 20) і про його любов до людей» (Енцикліка «Любов у правді», Папа Венедикт XVI).

Нехай ця освячена лоза, яку ми зберігатимемо у наших оселях впродовж цілого року, постійно нагадує нам про святість всього світу Божого творіння, а також про наше покликання відповідального ставлення до нього.

о. Іван СОХАН

Екологічний дороговказ на піст

Екологічний дороговказ на окремі тижні посту має за мету підказати, як наша християнська відповідальність за довірений Богом світ може і має здійснюватися у нашому повсякденному житті.

Менше сміття - краще життя

Згідно з даними Мінжитлокомунгоспу України ми утворюємо в нашій країні щорічно десятки мільйонів тонн твердих побутових відходів до складу яких, входять такі основні компоненти: харчові відходи – 35-50 %, папір і картон – 10-15, вторинні полімери – 9-13, скло – 8-10, метали - 2, текстильні матеріали – 4-6, дерево – 1, будівельне сміття – 5, інші відходи – 10%. Показники утворення відходів в середньому становлять 250 кг/рік на душу населення, а у великих містах досягають 330-380 кг/рік відповідно і мають тенденцію до зростання.

Гори сміття все ростуть і ростуть. Україна ризикує потонути у відходах, яких на сьогодні накопичилось понад 35 млрд. тонн, а площа сміттєзвалищ складає вже понад 165 тисяч гектарів (приблизно в п’ять раз більша за площу держави Мальта).

Сміттєзвалища призводять до забруднення ґрунтів, атмосфери, підземних і поверхневих вод. В той же час із економічного обороту виводяться мільйони тонн різних матеріалів, які могли б використовуватися як вторинна сировина, зберігаючи значні природні ресурси. В цьому контексті дуже важливо зменшувати, а де можливо, і зовсім уникати продукування сміття. Можливості в цій сфері дуже великі.

Концепція «3-R»

Насамперед, до проблеми відходів необхідно ставитись згідно з правилом «З-R» (від англ. Reduce, Reuse, Recycle): зменшуй, повторно використовуй, переробляй. Практично це правило можна реалізувати в повсякденні завдяки виконанню наступних порад:

«Профілактика»

Хворобу легше і дешевше не допустити, ніж усунути. Подібно також із сміттям: якщо створювати і викидати якомога менше відходів, то це суттєво зменшить забруднення природи та знизить витрати утилізації сміття.

Сила споживача

Як споживачі, ми можемо суттєво впливати на те, скільки сміття нагромаджується в нашому довкіллі, адже «попит стимулює пропозицію», а відповідно купівля стимулює виробництво та відходи. Відповідальна стратегія та тактика споживання відкриває можливості суттєвого зменшення побутового сміття.

Сила волі та мудрість

Не дозволяйте рекламі маніпулювати вами, поневолити ваш розум і диктувати рішення купити певну річ.
Не піддайтесь спокусі завалити своє житло непотрібними електроприладами (наприклад, кілька кавоварок, в кожній кімнаті по телевізору, електроніж тощо).

Відмовтесь від «фрустраційних покупок».

  • Треба розуміти реальну потребу і відрізняти її від бездумного споживання «за інерцією». Частіше ставте собі запитання: чи ця річ мені дійсно потрібна?
  • Не купуйте нічого зайвого – лише те, що вам дійсно потрібно, адже кожна зайва річ завдає рану довкіллю: насамперед – при виробництві, а в кінці кінців, як сміття.
  • Перед тим як іти до магазину, підготуйте список необхідних покупок. Це допоможе не тільки не забути щось важливе, а й зупинить від купівлі зайвого.
  • При купівлі зверніть увагу на сезон, регіон та спосіб виробництва, а також упаковку та віддайте перевагу якісним екологічно чистим сезонним продуктам без зайвої упаковки з власного регіону.

Екологічні торби

  • Якщо кожного тижня вам потрібні тільки два- три пластикові пакети для куплених в магазині чи на ринку продуктів, то таким чином щороку ви приносите додому 100-150 таких пакетів, більшість з яких викидається з іншими побутовими відходами.
  • У світі кожного року попадає на смітник біля одного мільярда пластикових пакетів, які виробляються з нафтопродуктів, що не розкладаються в природі, а при їх спалюванні у повітря вивільняються високотоксичні діоксини, що руйнують імунну систему людини та спричиняють гормональні та онкологічні захворювання.
  • Що ми реально можемо зробити для вирішення проблеми? Як мінімум, це не купувати щоразу новий пакет, але приходити до магазину з пакетом, який вже попередньо використовували.
  • Ще краще придбати торбу з тканини для крамниць та корзину для ринку. Таким чином, можна не тільки зробити внесок у збереження довкілля, але й заощадити сотню-дві гривень, визволившись від необхідності щоразу купувати новий пластиковий пакет!

Допомога для людей і природи

  • Віддайте непотрібні речі потребуючим.
  • Так, наприклад, можете віднести одяг, меблі, посуд, книги та іграшки до дитячих інтернатів та притулків.
  • «Ні» одноразовому вжитку!
  • Відмовтесь від продукції одноразового використання – пластикового посуду, паперових серветок, рушничків, носовичків, станків для гоління, годинників, одноразових ручок тощо,а натомість віддайте перевагу відповідним речам багаторазового використання.
  • Вибір керамічного та скляного посуду багаторазового використання збереже ваші кошти, природне довкілля та природний смак ваших страв і напоїв.
  • Якщо використання одноразового посуду не можна уникнути, обирайте замість пластикового паперовий.
  • Придбайте ємкості багаторазового використання для продуктів: коробочка для бутербродів, термос...
  • Віддавайте перевагу напоям та харчовим продуктам в скляній тарі, що придатна для повторного використання.
  • Не купуйте напої в бляшанках, пластикових пляшках та пакетах.

Не купуйте сміття!

  • Бойкотуйте товари низької якості!
  • Дешевизна часто є приманкою для недосвідченого споживача. На жаль, здебільшого дуже дешеві товари (одяг, взуття, електротехніка та ін.) є низької якості і швидко опиняються посеред сміття.
  • Постарайтесь при купівлі віднайти оптимальну пропорцію ціни та якості виробів.

«Ні» зайвій упаковці!

Купуйте промислові товари та продукти харчування з мінімально можливим пакуванням.

Плющимо

Перед тим, як викинути пластикову пляшку до пакету зі сміттям, не забудьте її сплющити, попередньо відкрутивши кришку, що дозволить в декілька раз зменшити об’єм сміття. Те саме стосується також паперових пакетів від соку чи молока.

Бережливість

Бережливо ставтесь до вашого одягу, взуття та інших речей повсякденного вжитку. Завдяки правильному догляду вони значно довше зможуть вам послужити і не потрапити завчасно на сміттєзвалище.

Ремонтуємо

Для виробництва меблів, одягу, побутових приладів та інших речей необхідні ресурси та затрати енергії, тому часто раціонально було б відремонтувати старі речі замість того, щоб їх викидати.

Повторна переробка та використання

  • Обирайте товари з маркуванням «повторна переробка». Цей міжнародний знак свідчить про те, що вироби виготовлені з вторинної сировини, або ж вони придатні до повторного використання.
  • Дотримуйтесь роздільного збору побутового сміття, якщо він передбачений вашою житлово- комунальною службою.
  • Папір, картон, паперові упаковки ви можете здати в пункт прийому макулатури чи залишити біля сміттєвих баків. Таким чином ви зможете зробити суттєвий внесок для збереження «зелених легенів» нашої планети – лісів, адже 1 тонна макулатури зберігає 17-20 дерев.
  • Здавайте металобрухт до пунктів прийому вторсировини.
  • Віднесіть скляні пляшки до пунктів прийому склотари чи віддайте їх малозабезпеченим.
  • У багатьох містах можна здати в пункт прийому вторинної сировини пластикові пляшки. Пам’ятайте, що 1 т вторинних полімерів економить 16 т сирої нафти!
  • Віддавайте відпрацьовані автомобільні акумулятори на повторну переробку.
  • Більшість відходів з кухні – це цінна сировина для виробництва компосту. Використовуйте дану можливість, якщо маєте присадибну ділянку чи хоча б маленький сад. Таким чином не тільки суттєво зменшите загальну кількість сміття, але й отримаєте екологічно чисте добриво.

Акумуляторні батарейки

  • Не зловживайте купівлею іграшок та дрібних електронних приладів, які використовують батарейки. Пам’ятайте запитувати себе: чи потрібно це мені чи моїй дитині.
  • Викинута в довкілля батарейка забруднює (наприклад, важкими металами) до 1м2 довкілля.
  • Щоб суттєво зменшити об’єм сміття, небезпечного для природного довкілля та нашого здоров’я, віддавайте перевагу акумуляторним батарейкам!
  • Ці батарейки можна заряджати до 1 000 раз і відповідно заощаджувати кошти на купівлю нових батарейок.
  • Купивши акумуляторну батарейку за 30-40 гривень (при ціні 3-5 гривні за одноразові) можна заощадити понад одну тисячу, враховуючи ціну струму на заряд.
  • В жодному разі не викидайте та не спалюйте батарейки, що вийшли з ладу, на вашій присадибній ділянці, адже цим ви загрожуєте своєму здоров’ю!
  • Всі батарейки підлягають роздільному збору та утилізації!

Підгузники

Одноразові підгузники становлять для сім’ї з маленькою дитиною левову частку побутових відходів. Якщо для немовляти використовуються виключно одноразові підгузники, наприклад памперси, то поки дитина виросте, виросте також гора сміття з підгузників вагою біля однієї тисячі кілограмів. А якщо цей об’єм помножити на приблизно 400 тис. дітей, які щороку народжуються в Україні?

Союз довкілля та захисту природи Німеччини (BUND) рекомендує відмовитись від памперсів і пеленати немовлят в традиційні пелени з бавовни та використовувати багаторазові підгузники з природніх матеріалів. Це не тільки дозволить зменшити щорічний об’єм сміття в декілька мільйонів тонн, але також більш відповідально ставитись до здоров’я дітей. Багаторазові підгузники з природних тканин не містять хімічних складових, які можуть подразнювати ніжну дитячу шкіру, уможливлюють кращий доступ повітря і тим самим запобігають виникненню грибкових інфекцій.

Якщо немає можливості відмовитися цілком від одноразових підгузників, намагайтеся обмежити їх використання лише на час сну дитини і якомога раніше відмовитися від підгузників по мірі підростання дитини.

Володимир Шеремета. Екологічний дороговказ. - Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2009. - 160 с.

www.ecoburougcc.org.ua