Актуальна тема

Меню

Великопосна ініціатива 2024

Екопіст: Геть штучні квіти з цвинтаря!

Під час Великого посту християни мають дбати про своє тіло і душу, очищаючи їх від гріховних вчинків і думок. Але не тільки. Сьогодні Церква закликає не вживати пластику, не класти на цвинтарях штучних вінків й економити воду.

Бюро Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ напередодні Великодня розробило спеціальну великопісну екологічну ініціативу. “Піст — це особливий час, в якому Церква закликає людину задуматись над своїм життям, чи дійсно воно відповідає християнським ідеалам і вірі, чи не закрався якийсь гріх. В контексті глобальної екологічної кризи Церква сьогодні навчає про екологічний гріх, - пояснює Володимир Шеремета, професор кафедри теології Івано-Франківської Теологічної академії, керівник Бюро. Природа — це не просто матерія, це наш дім, створений Богом, єдиний цілісний організм, складовою якого є людина. Не дбаючи про екологію, людина загрожує своєму життю. Це є гріх убивства”.

Якщо проаналізувати останні дані Всесвітньої організації охорони здоров'я, сьогодні кожне четверте захворювання в світі спричинене екофактором. Кожна третя дитяча хвороба — через забруднене довкілля. Якби кожна людина зробила хоча б якусь маленьку дію, хоча б не брала у супермаркеті поліетиленові пакетики, це вже би був великий вклад у збереження довкілля і запобігання захворюванням наших рідних, друзів чи людей на інших континентах.

Це не абстракті роздуми. Екологи підрахували, що якщо кожен з нас приєднається до захисту довкілля, це допоможе врятувати щороку 13 мільйонів людських життів! І навпаки, шкодячи довкіллю, не дбаючи про нього, людина убиває саму себе та не дає шансу на життя тим дітям, які ще навіть не народилися. “Руйнуючи створений Богом світ, ми знищуємо передумови свого існування та поповнюємо гріхи проти Бога - “гріхи, які кличуть про помсту до неба”, - нагадує Володимир Шеремета.

Уникнути екогріхів дуже просто. Треба почати думати про довкілля і не робити низки дуже простих речей. Бюро з питань екології випустило брошуру, у якій детально перелічує, чого слід уникати. В першу чергу, радять відмовитися від вживання алкоголю та від цигарок, обмежити споживання м'яса, адже м'ясна промисловість спричинює близько 20% шкідливих викидів у довкілля, замість лампочок розжарювання використовувати світлодіодні, які дозволяють більш, ніж у 20 разів скоротити споживання електроенергії та зменшити негативний вплив на природу.

Вимикаючи “режим очікування” телевізорів, музичних центрів та інших електроприладів, заощаджуємо до 50% струму, який вони споживають. Закриваючи кран під час чищення зубів та гоління, заощаджуємо десятки літрів води. Якщо встановити водозберігаючі насадки-аератори на змішувачі, можна досягти 50% економії води без втрати ефективності та комфорту. Йдучи до крамниці чи на ринок, найкраще використовувати торбинки з природних матеріалів замість пластикових пакетів, які є дуже шкідливими для довкілля. Всюдисущі поліетиленові “кульочки” розкладаються майже тисячу років, забруднюючи землю та повітря.

Церква просить не зривати і не купувати первоцвітів, щоб не спричинитися до їх цілковитого знищення. Не давати змусити себе купувати непотрібні, але дуже розрекламовані речі, бо споживацтво стимулює виробництво, яке впливає на якісний стан довкілля. Особливо корисно у час посту буде більше ходити пішки і хоча б зрідка влаштовувати собі “розвантажувальні дні” від користування телевізором, комп'ютером чи мобільним телефоном.

Перед Великоднем місцем особливої загрози для довкілля стають, як не дивно, цвинтарі. Шануючи пам'ять померлих, християни прикрашають могилки пластиковими віночками та букетами зі штучних квітів. Усе це потім, як правило спалюється на території цвинтаря. Екологи наголошують, що найбільша кількість діоксинів, які отруюють міста, виділяється саме на цвинтарях під час спалювання пластикової ритуальної атрибутики. “Символіка штучних квітів не має ніякого сенсу, - наголошує Володимир Шермета. - Якщо ми когось поважаємо і шануємо, ми йдемо до цієї людини з букетом, ніхто не несе штучних квітів”. Пластикові віночки і квіти професор радить замінити вазонами і побільше насаджувати живих квітів.

Окрім очевидної користі для довкілля, “Екологічне навернення для порятунку створіння”, як називається ця великопісна ініціатива, покликане допомогти повніше пережити процес покаяння і здійснити цілісне навернення до Бога. Таке навернення, каже професор теології, полягає у тому, що людина звільняється від егоїзму, позбувається спокуси володіння, бажання панувати над іншими та починає керуватися у житті Божою волею. Адже любити Бога — це ставитися з любов'ю та відповідальністю до своїх ближніх й усього створеного Ним світу. Детальніші поради про збереження довкілля, до яких може прислухатися кожен з нас, шукайте у книжечці Володимира Шеремети “Екологічний дороговказ”.

Наталка ГОЛОМІДОВА

Джерело: Галицький Кореспондент