Чи не настав час, щоб почав діяти закон?

Вчора прийшлось повертатись автом пізно ввечері зі Львова до Івано-Франківська. Дорогу підсвічували палаючі обочини. Горіла минулорічна суха трава, а з нею напевно також кущі та дерева. В одному місці на обочині стояв протипожежний автомобіль – мабуть була наявною небезпека поширення вогню на ліс, чи можливо і на село.

В одному з місць, де вогонь наближався до самої дороги в авто стало важко дихати. Згадав, що можна зачинити шторку поступу повітря із зовні. Та було вже пізно, авто наповнилося їдким димом і єдиним виходом було тільки прибавити газу, щоб якнайшвидше залишити позаду  цю велетенську газову камеру і вхопити ковток свіжого повітря. Можна тільки здогадуватися про джерела цих підпалів (діти ради забавки, дорожні служби, щоб полегшити собі працю прибирання …),  однак факт залишається фактом, важкі метали та інші токсичні речовини, в тому числі і канцерогенні, які цілий рік накопичувались в придорожній  рослинності, зараз, при її згорянні, вивільняються в повітря і становлять загрозу для здоров’я людей.

Сьогодні, дуже потепліло, відчувається прихід весни і виходячи з  досвіду можна констатувати, що найближчими днями добрі господарі почнуть приводити до порядку свої подвір'я та присадибні ділянки, як правило, наприкінці спалюючи минулорічне листя, інші залишки рослинності, а то й побутове сміття. Таким чином наші села перетворюються на своєрідні газові камери, в яких люди отруюють себе на протязі кількох тижнів.

На жаль, апелювання до свідомості людей щодо шкідливості подібної практики для власного здоров’я і природного довкілля, як і інформування що можливості вирішення даної проблематики за рахунок компостування, залишаються малоефективними. Дуже важко долати цю згубну звичку. Що робити? Не хочеться бути прихильником зовнішніх методів тиску, однак сама дійсність ставить питання: чи не настав час, щоб почав діяти закон?

Довідка

За самовільні підпали сухої рослинності передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Відповідно до ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, – випалювання стерні, луків, пасовищ, рослинності або її залишків та опалого листя – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у сумі від 170 до 340 грн., а на посадових осіб від 850 до 1190 грн. За ті ж самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, на громадян накладається штраф у сумі від 340 до 680 грн., на посадових осіб від 1190 до 1700 грн.

Відповідно до ст. 245 Кримінального Кодексу України, – знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом – караються штрафом від 5100 до 8500 грн. або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті ж самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.