Актуальна тема

Меню

На 26 BookForum презентовано український переклад першої в історії екологічної енцикліки LAUDATO SI Святішого Отця Франциска

В четвер, 19 вересня, у Львові, в рамках програми головного культурного фестивалю країни – 26 Міжнародного книжкового форуму, відбулась презентація українського перекладу екологічної енцикліки LAUDATO SI Святішого Отця Франциска про турботу за наш спільний дім.

Видання презентував д-р Володимир Шеремета, керівник Бюро з питань екології Патріаршої курії Української Греко-Католицької Церкви, який коротко розповів про історію українського перекладу і сконцентрував увагу присутніх на змістовному наповненні документу та його значенні для християн та всіх людей в контексті сучасних екологічних викликів.

Перший розділ енцикліки аналізує наявний стан нашого спільного дому – Землі та описує ключові симптоми сучасної екологічної кризи, серед яких проблема відходів та забруднення довкілля, зокрема повітря та води, а також виклик кліматичних змін, виснаження природних ресурсів та втрата біорізноманіття. Святіший Отець констатує тісний взаємозв’язок екологічних проблем з медичними, соціальними та економічними. Забруднення довкілля спричиняє широкий спектр захворювань та мільйони передчасних смертей, зростання бідності в глобальному масштабі та явище екологічних біженців.

Другий розділ присвячений розкриттю правдивого значення та цінності природи як Божого створіння, яке людина покликана «порати та доглядати» пор. Бут 2, 15. Ключовим посланням цього розділу є те, що для християн відповідальність за створений світ є складовою частиною їх віри.

Третій розділ присвячений пошуку коренів екологічної кризи, до яких Папа Франциск зараховує науково-технічний прогрес, який не визнає жодних обмежень та етичної відповідальності, глобалізацію технократичної парадигми, модерний антропоцентризм та релятивізм.

У четвертому розділі понтифік навчає про необхідність цілісної екології, як передумови вирішення насущних екологічних проблем. Екологічне питання неможливо розв’язати фрагментально чи усуваючи наслідки руйнування природного довкілля. Необхідно усвідомити багатогранні взаємозв’язки між людиною і довкіллям і намагатися вирішувати екопроблеми цілісно, формуючи екологію економіки, суспільства, культури та повсякденного життя.

П’ятий розділ (163-201) містить ключові орієнтири та рекомендації для здійснення відповідальності за світ, у якому живемо. Кожен має зробити свій внесок для збереження цього дому завдяки відповідному стилю життя, способі виробництва та поведінці споживання. Особливе значення має відповідна національна і міжнародна екологічна політика та законодавство. Важливим є також внесок громадських організацій. Оскільки більшість жителів планети визнають себе віруючими, то життя у відповідності до їх віри є визначаючим фактором стану природного довкілля.

Шостий розділ присвячений важливості духовності та екологічного виховання. Папа підкреслює особливу відповідальність у цьому процесі сім’ї, школи, засобів масової комунікації, а також Церкви, яка покликана здійснювати екологічне виховання передусім у процесі катехизації.

Підсумовуючи, церковний еколог наголосив, що ключовим посланням енцикліки Папи Франциска Laudato Sі є те, що всі ми є відповідальні за створений світ і кожен з нас покликаний стати інструментом у Божих руках, задля порятунку Його створіння. Кожен покликаний прославляти Бога всім своїм життям та, зокрема, бережливим ставленням до навколишнього світу, взірцем якого був св. Франциск з Асижу». Така екологічна пісня прослави Творця і є запорукою сталого та безпечного майбутнього людини та її навколишнього світу.

Опісля, о. Михайло Дзуль, референт Бюро УГКЦ з питань екології та модератор презентації запросив до слова поважних гостей-доповідачів.

Надзвичайну важливість екологічної енцикліки Папи Франциска відзначив п. Руслан Гречаник, керівник Департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА. «Ми надзвичайно раді, що маємо такого потужного і авторитетного союзника у боротьбі за нашу природу і людей, – сказав державний природоохоронець і висловив сподівання та те, що це екологічне послання Святішого Отця Франциска: – справді оживе, потрапляючи не просто до рук, але й до серця кожного українця».

«Для нас, професіоналів, енцикліка Laudato Si – це перша, глибока і професійна річ, яка стане настільною книгою на наступні десятиліття», – констатувала у своєму виступі п. Олена Кравченко, виконавчий директор правозахисної організації «Екологія Право Людина». Пані Олена підкреслила важливість папської еко-енцикліки для формування стійкої екологічної свідомості, для розвитку громадянського суспільства, а також висловила своє переконання щодо необхідності ознайомлення з цим важливим документом представників влади, включно з Верховною радою та Кабінетом міністрів.

Отець-доктор Володимир Містерман, заступник адміністратора Патріаршої курії УГКЦ, поділився своїм досвідом трепетної праці над редагуванням українського перекладу енцикліки Славен будь, підкреслив її важливість для всіх людей, адже вона «допомагає правдиво подивитись на світ очима того, Хто його створив, очима повними любові один до одного та навколишнього світу». Отець Володимир поділився також значенням енцикліки для особистого духовно-екологічного розвитку, а також висловив переконання, що цей папський документ може стати «зброєю масового знищення екологічного гріха, якщо кожне його слово поселиться в серцях тих, хто буде її читати».

Інформаційна служба Бюро УГКЦ з питань екології