Не отруюй повітря
Не отруюй повітря!
В пік весняного і осіннього підпалів опалого листя, сухої трави та інших рослинних залишків повітря в містах, а особливо в селах, перетворюється із ароматного та життєдайного в отруйне та небезпечне для нашого здоров'я і життя.
Шкідливість для здоров'я
При згорянні рослинних решток у повітря вивільняються такі шкідливі для людини та її довкілля сполуки, як окиси азоту, чадний газ, важкі метали та ціла низка інших канцерогенних сполук, найвідомішим представником яких є бензапірен. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини. На присадибних ділянках рослини нерідко обробляють пестицидами, які вивільняються у повітря при згорянні рослинних залишків.
Руйнування довкілля
Окрім безпосередньої загрози для здоров'я людини, спалювання листя, сухої трави і пожнивних залишків призводить до знищення ґрунтоутворюючих мікроорганізмів, виснаження ґрунту та, відповідно, зменшення врожайності.
Попри те, на природних ділянках вогонь знищує насіння і коріння рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів, а інколи і верхні частини їх коріння. Саме із спалювання стерні та соломи на полях починається багато степових та лісових пожеж.
Відповідальність перед законом
Спалювання рослинних решток без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу є протизаконне і тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170-340 грн.) і на посадових осіб – від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1190 грн.) (ст. 77-1).
Що робити?
Найбільш дружнім, по відношенню до довкілля, видом утилізації опалого листя та інших рослинних залишок на присадибних ділянках є компостування.