Актуальна тема

Меню

Екологічні імпульси на Неділю про Закхея

неділя Закхея«Зустрітись з Ісусом і жити з ним щодня»

Екологічні імпульси на Неділю про Закхея

Неділю про Закхея можна вважати першою неділею, яка заздалегідь починає готувати нас до відповідальної та важливої мандрівки – часу Великого Посту. Рівно ж, євангельська розповідь про митаря Закхея, яку читаємо на Літургії цього дня, є чудовим вступом до наших імпульсів для роздумів на тему відповідальності за створіння.

Свята Церква, через розповідь Святого Письма про багатого чоловіка Закхея, голову над митарями, допомагає відтворити цю сцену в людській уяві, щоб таким чином сучасна людина могла порівняти себе з біблійним персонажем, і в світлі Євангелії побачити правду про те, ким насправді є людина, в чому полягає зміст її життя та покликання у створеному Богом світі. Перш ніж приступити до подвигів у часі Великої Чотиридесятниці, кожному слід переосмислити своє християнське покликання і його цілісний характер, щоб зрозуміти заради чого і чому потрібно подвизатися.

Детальніше...

Великопосна екологічна ініціатива «Екологічне навернення для порятунку створіння»

Бюро УГКЦ з питань екології розпочинає в часі Великого посту ініціативу під назвою «Екологічне навернення для порятунку створіння», яка покликана допомогти повніше і глибше пережити процес покаяння, і здійснити цілісне навернення до Бога, що також передбачає по божому ставитись до своїх ближніх та всього створіння.

Мета ініціативи полягає в тому, щоб спричинитися до поглиблення свідомості в Церкві та суспільстві щодо відповідальності за створений Богом світ та шляхів її здійснення у повсякденному житті кожної людини.

Детальніше...

Екологічні імпульси на Квітну неділю

В останню неділю Великого посту, яка називається Квітною, Цвітною або по-народному Вербною чи Шутковою, свята Церква згадує подію в’їзду Ісуса Христа в Єрусалим. В нас в Україні, через брак пальмового та оливкового віття, маємо гарний звичай посвячувати віття лози та верби, адже саме вони навесні найшвидше розквітають. Це віття, яке всі ми приносимо в Квітну неділю на благословення та освячення є символом перемоги, - символом Царя, якого вітає все створіння, втішаючись приходом свого Владики.

Радість та виклики «Осанна» в наших серцях не випадкові, адже саме в цю неділю сам Господь показує нам, що всі ми стоїмо на порозі звершення даної пророкам обіцянки про Царя, Месію та Визволителя.

Детальніше...

Екологічні імпульси П’ятої неділі Великого посту

Христова Церква у П’яту неділю Великого посту повчає нас через святу Євангелію про наше величне покликання у Христі. Шлях до воскресіння – це шлях послідовника Ісуса Христа. При цьому Господь подає нам ключовий критерій осягнення мети нашого земного шляху, яким є служіння: «… хто з-поміж вас хоче стати великим, хай буде вам слугою, і хто з-між вас хоче бути першим, хай буде рабом усіх» (Мк 10, 43).

У служінні здійснюється найбільша заповідь – заповідь любові до Бога та ближнього. Служити Богу і ближньому – означає також ставитись з Божою любов’ю та мудрістю до всього створеного Ним світу. Зокрема, це означає, з вдячністю приймати те, що Господь дарує нам у природі, помірковано використовувати і примножувати ці дари, щоб також майбутні покоління могли ними втішатися.

Детальніше...

Екологічні імпульси Четвертої неділі Великого посту

Четверта Неділя Великого посту, в яку згадується подія вигнання Ісусом німого духа, допомагає нам зрозуміти фундаментальну річ, показуючи, що необхідно для того, щоб відбулось «Екологічне навернення». Щоб воно могло здійснитись, повинна бути виконана основна передумова, без якої це преображення не може бути ніяк здійснене. Ця передумова – це віра, що «спонукає» Бога дарувати нам повне зцілення та звільнення від гріховних тенет.

Як можна побачити зі сцени оздоровлення юнака опанованого німим духом, – передумовою його звільнення стала віра його батька. Цим євангельським епізодом свята Церква заохочує нас до безперестанного прохання Подателя Життя дару живої та дієвої віри, без якої всі наші благі наміри залишаються нереалізованими і мертвими, штовхаючи нас на «викладену добрими намірами дорогу до пекла».

Детальніше...

Екологічні імпульси Третьої неділі Великого посту

Третю неділю Великої Чотиридесятниці по праву можна вважати половиною вже пройденого нелегкого духовного поступу. Для того, щоб вірні під тиском пристрастей, спокус та духовних труднощів не збились з правильного духовного курсу, метою якого є пристань Воскресіння та щоб не зупинились на пройденому шляху, свята Церква, як добра мати, розуміюча та знаюча своїх дітей, богослужіннями цієї неділі, ставить перед вірними «духовний Маяк» – Непереможне Знамення Хреста. Церква показує вірним те необхідне світло, яке відновлює не лише надію, але і дає впевненість у можливості досягнення поставленої мети. Ця, третя неділя, іменується ще Хрестопоклонною, адже цього дня виноситься на поклоніння Животворящий Хрест і прославляються спасительні страждання розіп’ятого Господа.

Через Євангелію Хрестопоклонної неділі Ісус Христос закликає іти за Ним, не залишаючи жодного місця для компромісу, бо каже: «Коли хто хоче йти за мною, хай зречеться себе самого, візьме на себе хрест свій та йде слідом за мною». Зовсім непросто в шаленому споживацькому світі почути ці слова, не кажучи вже про втілення їх в повсякденному житті.

Детальніше...

Екологічні імпульси Другої неділі Великого посту

Свята Церква в другій неділі Великого посту, через святу Євангелію про оздоровлення розслабленого, запрошує нас прийняти Божественне повідомлення про необхідність цілісного навернення, без якого радість Пасхи була б неповною, а то і лицемірною. Наше навернення до Бога має бути досконалим і включати зміну ставлення до всієї природи, адже прийти до Воскреслого самі з пустими руками ми не маємо права; повинні прикласти всіх зусиль, щоб у співдіянні з Божою благодаттю дати відчути всьому Божому створінню повну пасхальну радість.

Шлях навернення, покаяння і повного преображення – нелегкий шлях. Саме в часі Великого посту, особливо на його початку, кожен, хто подвизається на цій дорозі духовної боротьби відчуває всю важкість та гіркоту, яка походить від життя поза Божою ласкою.

Детальніше...

Екологічні імпульси Першої неділі Великого посту (неділя православ’я)

Першу неділю посту називають неділею Православ’я. Слово «православ’я походить від грецького – «ортодоксія», що означає істинну віру і правдиве почитання Бога. Христова Церква, спираючись на Об’явлення Боже та його святоотцівське тлумачення, так сповідує віру в Бога Отця в Нікейсько-Царгородському Символі віри: «Вірую в єдиного Бога Отця, Вседержителя, Творця неба і землі, всього видимого і невидимого» (Катехизм УГКЦ «Христос – наша Пасха», № 74). Віра в Бога Творця є несумісною з гріховною поведінкою, якою людина виснажує, спустошує та знищує створений Ним світ.

З перших сторінок Святого Письма дізнаємось про величне екологічне покликання людини – «порати і доглядати» Боже створіння. Це покликання ми можемо реалізувати тільки тоді, коли «пануємо над світом» (пор. Бут 1, 28) на Божий спосіб, у відповідності до гідності «Божого образу» (пор. Бут 1, 26) – з Божою мудрістю, у повноті Божої любові та милосердя, будучи відповідальною головою цілісного організму Божого створіння, беручи до уваги встановлений тут порядок, гармонію та спрямованість до Остаточної Мети. Євангелія Першої неділі Великого посту розповідає про покликання учнів Ісуса Христа – Филипа і Натанаїла.  «Іди за мною» (Ів 1, 43) – закликає Христос. Цей заклик є завжди актуальний для нас християн.

Детальніше...