3-я Неділя Великого посту (Хрестопоклонна)
3-я Неділя Великого посту (Хрестопоклонна)
"В той час наказав Ісус своїм учням: Коли хто хоче йти за мною, хай зречеться себе самого, візьме на себе хрест свій та йде слідом за мною. Бо хто хоче спасти свою душу, той її погубить; а хто погубить свою душу мене ради та Євангелії, той її спасе. Яка бо користь людині здобути світ увесь і занапастити свою душу? Що бо людина може дати взамін за власну душу? Хто, отже, буде соромитися мене й моїх слів перед цим родом перелюбним та грішним, того буде соромиться Син Чоловічий, коли прийде у славі Отця свого зі святими ангелами. І сказав їм: Істинно кажу вам: Є деякі з отут присутніх, що не зазнають смерти, аж поки не побачать Царства Божого, що прийде у могутності.
(Мр. 37 зач.; 8:34–9:1)"
«…Слово про хрест, – каже апостол Павло у першому посланні до Коринтян, – глупота тим, що погибають, а для нас, що спасаємося, сила Божа» (1 Кор. 1: 18).
Чи не звикли ми розмежовувати наше духовне життя як християн та суспільно-політчну діяльність як громадян? Чи бува помилково не протиставляємо ми Бога безтілесного – матеріальній природі?
Однак, «Бог вибрав немудре світу, щоб засоромити мудрих, і безсильне світу Бог вибрав, щоб засоромити сильних, – і незначне світу та погорджене Бог вибрав, і те, чого не було, щоб знівечити те, що було, щоб жадне тіло не величалося перед Богом» (1 Кор. 1: 27-29).
Тобто Бог вибрав недосконалу природу сотвореного Ним світу, щоби освятивши її своєю досконалою природою, вчинити засобом спасіння для нас, людей: освятив води Йорданові своїм хрещенням, освятив плоди землі – хліб і вино – чудесним помноженням та освяченням на Тайній Вечері, освятив дерево – хресне знамення – своєю смертю на ньому і, нарешті, власним воплоченням, ставши Сином Чоловічим, Ісусом з Назарету, освятив усю людську природу.
Так, у світлі Божого об’явлення цієї Хрестопоклонної неділі, заклик Ісуса взяти на себе свій хрест і йти за Ним, сьогодні означає для нас:
- подивитися на природне довкілля у перспективі Божого плану створення (Спільна заява Папи Івана Павла ІІ і Патріарха Вартоломея,
Рим/Венеція, 10 червня 2002).
- прислухатися до голосу Учительського уряду Церкви, що закликає нас до екологічного навернення (Промова Папи Івана Павла ІІ з нагоди студійного тижня Папської Академії Наук, 12 березня 1999 р.);
- взяти на себе відповідальність за створений Богом світ природи, і провадити його до спасіння (Енцикліка Sollicitudo rei socialis, 30 грудня 1987 р.);
- побачити в створінні могутнє знаряддя нашого власного спасіння:
«Прийдіть, наші прародичі, що через злобу чоловіковбивці упали з висот, за гірку насолоду, скуштувавши колись овочу з дерева. Ось виходить воістину всечесне дерево! Прийшовши, отже, до нього, з радістю цілуйте і закличте до нього з вірою: Ти, Хресте прецінний, наш захисте! Ти, дерево Богом благословенне, саде небесний! З твого плоду вкусивши, ми доступились нетління первісного раю, прийнявши упевнено і його велику милість» (Стихира на «Господи, взиваю я» Хрестопоклонної Неділі, Часослов с. 477).
о. Іван СОХАН
Екологічний дороговказ на піст
Екологічний дороговказ на окремі тижні посту має за мету підказати, як наша християнська відповідальність за довірений Богом світ може і має здійснюватися у нашому повсякденному житті.
Зелений транспорт
Який транспорт більш «зелений»? Сучасне життя важко уявити без автомобіля. Рівночасно фахівці констатують, що саме з автотранспортом пов’язана левова частка екологічного збитку планети. Щоразу, заводячи двигун авто, ми прискорюємо негативні зміни клімату. Частка забруднення атмосфери міст автомобільним транспортом, як правило, перевищує 50%, а інколи становить і понад 90%. Викиди автомобільних двигунів містять низку канцерогенних речовин та токсичних сполук і, відповідно, дуже негативно впливають на здоров’я людини.
Транспорт є одним із основних споживачів енергії, причому легкові автомобілі є найвитратнішими, у порівнянні з іншими видами транспорту, в перерахунку на витрати, необхідні на переміщення одного пасажира.
Обирайте громадський транспорт. Автобус, тролейбус чи трамвай витратить в багато раз менше палива для перевезення 40 пасажирів, ніж 40 легкових автомобілів для кожного з них.
Велосипед – дешево і корисно. Регулярне користування цим, найбільш «зеленим», транспортним засобом суттєво зменшить ваш внесок у забруднення повітря парниковими газами, зменшить витрати на пальне чи громадський транспорт, а також знизить ризик серцево-судинних захворювань та стимулюватиме покращення загального стану здоров’я.
Переваги пішої ходи
Якщо маєте можливість вибору, але вагаєтесь, що краще: під’їхати машиною чи пройти пішки – віддайте перевагу пішій ході.
На невеликих відстанях (до 1-2 км), а особливо в години пік, у центральних районах міста (при частих заторах) виграш у часі з авто є дуже сумнівним, натомість при пішій ході користь для здоров’я та довкілля цілком безперечна.
При середній швидкості ходи за 10 хвилин можемо подолати відстань до 1 км, а за 20 хвилин – відповідно до 2 км.
Далекі мандрівки. Подорожуючи на далекі відстані, надавайте перевагу залізничному транспорту, перед автотранспортом та авіаперельотами.
“Зелений офіс” для дому
Під час роботи з комп’ютером та іншою офісною технікою марнується багато електричного струму. Наприклад, монітор та системний блок, як правило, залишаються включеними під час тривалих пауз, сканер і принтер включаються автоматично з комп’ютером, навіть тоді, коли в них нема жодної потреби. Таким чином, як на роботі, так і дома, при експлуатації офісної техніки існує вагомий потенціал економії.
Купівля нових приладів
Екологічне маркування
Обираючи офісну техніку, перш за все зверніть увагу на наявність екологічного маркування: наприклад, Energy Star (США), Blue Angel (Німеччина), Eco Mark (Японія), тощо. Таке маркування підтверджує зменшення негативного впливу сертифікованого приладу на навколишнє середовище у процесі виробництва, використання та утилізації.
Енергоефективність
- Віддавайте перевагу обладнанню з найвищим класом (А) енергоефективності та гарантією не менше трьох років.
- Відповідно до типу приладу енергоспоживання в активному стані та режимі очікування можуть дуже відрізнятися. Для приладів, які мусять постійно бути до диспозиції, але відносно мало часу дійсно експлуатуються (наприклад, принтер) важливим є низький рівень споживання в режимі очікування. Для приладів, які постійно експлуатуються, наприклад, комп’ютери чи монітори, значно важливішим є нижчий рівень споживання в режимі експлуатації.
- Бажано обирати рідкокристалічні монітори, що споживають на 25-65% менше струму, ніж звичайні, та є більш безпечними для зору.
Функціональність
- При купівлі принтера та копіювального апарату (ксерокса) обирайте моделі, які можуть автоматично друкувати на обох сторінках з достатньо високою швидкістю (приблизно 17 с/хв. для принтерів та 32 с/хв. для ксероксів). Також переконайтесь, що вони можуть працювати із 100% переробленим папером і чи підлягають їх картриджі повторній заправці.
- Зверніть увагу на об’єм жорсткого диска і оперативної пам’яті, а також на швидкість процесора. Вищі показники дозволять довше не поновлювати обладнання.
- Задумайтесь над перевагами ноутбука перед настільним комп’ютером, що дозволяє суттєво економити енергію та збільшувати персональну мобільність.
Користування офісною технікою
Вмикаємо для роботи
- Вмикайте обладнання тоді, коли починаєте з ним працювати. Не варто вмикати все й одразу (комп’ютер, сканер, принтер, копір...), як тільки приходите на робоче місце.
- Офісну техніку, що рідко вживається, наприклад, принтер чи сканер, включайте тільки за дійсної потреби, адже їх сукупні витрати енергії в режимі очікування можуть перевищити витрати комп’ютера, що працює.
Скрін-сейвери
Не користуйтесь скрін-сейверами (анімаційними заставками) для захисту монітора, оскільки ця функція не дозволяє йому перейти в режим очікування.
Вимикаємо!
- Монітори споживають приблизно таку саму кількість енергії, як і системний блок, тому виключайте їх навіть за коротких пауз, також не забувайте вимикати весь комп’ютер, якщо залишаєте робоче місце на триваліший час.
- Налаштуйте систему енергозбереження вашого комп’ютера, вибравши оптимальний час для переходу монітора та системного блоку в режими очікування та повного спокою.
- Не забудьте вимкнути персональний комп’ютер та інше офісне обладнання після завершення праці.
Кімнатні рослини
Розведіть в офісі кімнатні рослини – це красиво і корисно! Кімнатні рослини, зокрема кактуси, поглинають шкідливе електромагнітне випромінювання приладів (комп’ютерів та іншої офісної техніки), сприяють очищенню повітря та створюють сприятливу робочу атмосферу.
Як зробити друк більш дружнім до природи?
І вдома, й на роботі нам доводиться багато чого друкувати. Часто вже за кілька годин надрукований матеріал стає нікому не потрібний. Добре, коли він потрапляє у місця для збору макулатури, але частіше все це відправляється до смітника...
Друкуйте менше!
- Зважте, чи справді вам потрібний той чи інший документ у друкованому вигляді, адже значну кількість матеріалів, яку ми відправляємо на друк, ми потім ніколи не читаємо у роздрукованому вигляді.
- Попри те, зберігаючи документи в електронному варіанті, не тільки уникаємо завалів макулатури, але й економимо час та нерви при їх пошуку.
- Екологічна креативність. Зважайте на довкілля вже під час створення та набору матеріалів: не використовуйте занадто великі шрифти та інтервали між рядками, видаляйте непотрібну графіку.
Двосторонній друк
Друкуйте з обох сторін паперу, розміщуючи по дві сторінки на одному аркуші.
Різні документи – різний папір?
Використовуйте різний тип паперу для різних документів: більш якісний для важливих, менш якісний та використаний з одного боку – для чернеток.
Папір із вторсировини
Купуйте та використовуйте папір із вторинної сировини.
«Економ-режим»
Використовуйте при друкуванні «режим економії» чорнил чи тонеру ваших принтерів.
Менше кольорів
Кольорові чорнила, як правило, виготовляють з додаванням різноманітних шкідливих речовин. Тому використовуйте якомога менше кольорів при підготовці матеріалу.
Потенціал інтернету
Використовуйте можливості інтернету і, замість на папері, публікуйте інформацію у всесвітній мережі.
Володимир Шеремета. Екологічний дороговказ. - Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2009. - 160 с.
www.ecoburougcc.org.ua
Я
кий транспорт більш «зелений»? Сучасне життя важко уявити без автомобіля. Рівночасно фахівці констатують, що саме з автотранспортом пов’язана левова частка екологічного збитку планети. Щоразу, заводячи двигун авто, ми прискорюємо негативні зміни клімату. Частка забруднення атмосфери міст автомобільним транспортом, як правило, перевищує 50%, а інколи становить і понад 90%. Викиди автомобільних двигунів містять низку канцерогенних речовин та токсичних сполук і, відповідно, дуже негативно впливають на здоров’я людини.
Транспорт є одним із основних споживачів енергії, причому легкові автомобілі є найвитратнішими у порівнянні з іншими видами транспорту в перерахунку на витрати, необхідні на переміщення одного пасажира.
О
бирайте громадський транспорт. Автобус, тролейбус чи трамвай витратить в багато раз менше палива для перевезення 40 пасажирів, ніж 40 легкових автомобілів для кожного з них.
Велосипед – дешево і корисно. Регулярне користування цим найбільш «зеленим» транспортним засобом суттєво зменшить ваш внесок у забруднення повітря парниковими газами, зменшить витрати на пальне чи громадський транспорт, а також знизить ризик серцево-судинних захворювань та стимулюватиме покращення загального стану здоров’я.
П
ереваги пішої ходи
-
Якщо маєте можливість вибору, але вагаєтесь, що краще – під’їхати машиною чи пройти пішки – віддайте перевагу пішій ході.
-
На невеликих відстанях (до 1-2 км), а особливо в години пік, у центральних районах міста (при частих заторах) виграш у часі з авто є дуже сумнівним, натомість при пішій ході користь для здоров’я та довкілля цілком безперечна.
-
При середній швидкості ходи за 10 хвилин можемо подолати відстань до 1 км, а за 20 хвилин – відповідно до 2 км.
Далекі мандрівки. Подорожуючи на далекі відстані, надавайте перевагу залізничному транспорту, перед автотранспортом та авіаперельотами.
“залений офі с” для дому
Під час роботи з комп’ютером та іншою офісною технікою марнується багато електричного струму. Наприклад, монітор та системний блок, як правило, залишаються включеними під час тривалих пауз, сканер і принтер включаються автоматично з комп’ютером, навіть тоді, коли в них нема жодної потреби. Таким чином, як на роботі, так і дома, при експлуатації офісної техніки існує вагомий потенціал економії.
К
упівля нових приладів
Екологічне маркування.
Обираючи офісну техніку, перш за все зверніть увагу на наявність екологічного маркування: наприклад, Energy Star (США), Blue Angel (Німеччина), Eco Mark (Японія), тощо. Таке маркування підтверджує зменшення негативного впливу сертифікованого приладу на навколишнє середовище у процесі виробництва, використання та утилізації.
Енергоефективність
-
Віддавайте перевагу обладнанню з найвищим класом (А) енергоефективності та гарантією не менше трьох років.
-
Відповідно до типу приладу енергоспоживання в активному стані та режимі очікування можуть дуже відрізнятися. Для приладів, які мусять постійно бути до диспозиції, але відносно мало часу дійсно експлуатуються (наприклад, принтер) важливим є низький рівень споживання в режимі очікування. Для приладів, які постійно експлуатуються, наприклад, комп’ютери чи монітори, значно важливішим є нижчий рівень споживання в режимі експлуатації.
-
Бажано обирати рідкокристалічні монітори, що споживають на 25-65% менше струму, ніж звичайні, та є більш безпечними для зору.
Функціональність
-
При купівлі принтера та копіювального апарату (ксерокса) обирайте моделі, які можуть автоматично друкувати на обох сторінках з достатньо високою швидкістю (приблизно 17 с/хв. для принтерів та 32 с/хв. для ксероксів). Також переконайтесь, що вони можуть працювати із 100% переробленим папером і чи підлягають їх картриджі повторній заправці.
-
Зверніть увагу на об’єм жорсткого диска і оперативної пам’яті, а також на швидкість процесора. Вищі показники дозволять довше не поновлювати обладнання.
-
Задумайтесь над перевагами ноутбука перед настільним комп’ютером, що дозволяє суттєво економити енергію та збільшувати персональну мобільність.
К
ористування офісною технікою
Вмикаємо для роботи.
Вмикайте обладнання тоді, коли починаєте з ним працювати. Не варто вмикати все й одразу (комп’ютер, сканер, принтер, копір...), як тільки приходите на робоче місце.
Офісну техніку, що рідко вживається, наприклад, принтер чи сканер, включайте тільки за дійсної потреби, адже їх сукупні витрати енергії в режимі очікування можуть перевищити витрати комп’ютера, що працює.
Скрін-сейвери.
Не користуйтесь скрін-сейверами (анімаційними заставками) для захисту монітора, оскільки ця функція не дозволяє йому перейти в режим очікування.
Вимикаємо!
-
Монітори споживають приблизно таку саму кількість енергії, як і системний блок, тому виключайте їх навіть за коротких пауз, також не забувайте вимикати весь комп’ютер, якщо залишаєте робоче місце на триваліший час.
-
Налаштуйте систему енергозбереження вашого комп’ютера, вибравши оптимальний час для переходу монітора та системного блоку в режими очікування та повного спокою.
-
Не забудьте вимкнути персональний комп’ютер та інше офісне обладнання після завершення праці.
К
імнатні рослини
Розведіть в офісі кімнатні рослини – це красиво і корисно! Кімнатні рослини, зокрема кактуси, поглинають шкідливе електромагнітне випромінювання приладів (комп’ютерів та іншої офісної техніки), сприяють очищенню повітря та створюють сприятливу робочу атмосферу.
Я
к зробити друк більш дружнім до природи?
І вдома, й на роботі нам доводиться багато чого друкувати. Часто вже за кілька годин надрукований матеріал стає нікому не потрібний. Добре, коли він потрапляє у місця для збору макулатури, але частіше все це відправляється до смітника...
Друкуйте менше!
Зважте, чи справді вам потрібний той чи інший документ у друкованому вигляді, адже значну кількість матеріалів, яку ми відправляємо на друк, ми потім ніколи не читаємо у роздрукованому вигляді.
Попри те, зберігаючи документи в електронному варіанті, не тільки уникаємо завалів макулатури, але й економимо час та нерви при їх пошуку.
Екологічна креативність. Зважайте на довкілля вже під час створення та набору матеріалів: не використовуйте занадто великі шрифти та інтервали між рядками, видаляйте непотрібну графіку.
Двосторонній друк.
Друкуйте з обох сторін паперу, розміщуючи по дві сторінки на одному аркуші.
Різні документи – різний папір?
Використовуйте різний тип паперу для різних документів: більш якісний для важливих, менш якісний та використаний з одного боку – для чернеток.
Папір із вторсировини.
Купуйте та використовуйте папір із вторинної сировини.
«Економ-режим».
Використовуйте при друкуванні «режим економії» чорнил чи тонеру ваших принтерів.
Менше кольорів.
Кольорові чорнила, як правило, виготовляють з додаванням різноманітних шкідливих речовин. Тому використовуйте якомога менше кольорів при підготовці матеріалу.
Потенціал інтернету.
Використовуйте можливості інтернету і, замість на папері, публікуйте інформацію у всесвітній мережі.
Володимир Шеремета. Екологічний дороговказ. - Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2009. - 160 с.
www.ecoburougcc.org.ua