Меню

Проповіді

Екологічні проповіді на четверту неділю Великого посту

По апостольському читанню

Єв. 6,13-20

Дорогі во Христі сестри і браття!

У сьогоднішньому посланні апостола Павла до євреїв ми почули обітницю, яку Господь дав Авраамові, якщо той увірує й довіриться Йому: «Справді поблагословлю тебе щедро й розмножу тебе вельми». Так і ми нині маємо можливість стати співучасниками цієї обітниці Творця, якщо будемо, подібно як Авраам, сповняти всі божі настанови.

Господь у розмові з Авраамом обіцяє забезпечити всім необхідним для теперішнього і прийдешнього життя. Від нього залежить життя і добробут людини. Він є гарантом земних і небесних благ. Віра й уповання на когось іншого чи на власні сили означає ігнорування божої турботи про людину. Усі наші літургійні богослужіння містять прохання до Творця про добробут, мир, урожай, захист від повені, засухи, війни тощо. Цю обітницю Божу збагнув і цар Давид, який у своєму 23 Псалмі молиться: «Господь — мій пастирнічого мені не бракуватиме. На зелених пасовиськах він поселив мене». А в 90 Псалмі Давид називає Бога прибіжищем і охоронцем, який визволяє від усіх бід: «Ти не злякаєшся ні страху вночі, ані стріли, що вдень літає, ані чуми, що в пітьмі бродить, ані зарази, що нищить опівдні».

Детальніше...

Екологічні проповіді на третю неділю Великого посту

По апостольському читанню

Єв. 311 зач.; 4, 14-5, 6

Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

У сьогоднішньому посланні апостола Павла до євреїв ми чули опис того, яким має бути священник. Це не просто людина, яка сама обрала цей шлях, а особа, яка була покликана Богом! «I ніхто сам собою не приймає цієї честі, але покликаний Богом», – написав апостол Павло. Далі звучать слова, звернені до Спасителя: «Ти — Священник повiк за чином Мелхиседековим».

Хто ж такий Мелхиседек? Що це за людина, з якою порівнюють Самого Спасителя? Його ім’я перекладається як «мій цар – справедливість». Із книг Старого Завіту ми знаємо, що Мелхиседек був царем Салиму — міста, що стояло на місці теперішнього Єрусалиму. Мелхиседек був священником Бога Вишнього. Він благословив праотця Авраама та прийняв від нього десятину, коли той повертався з перемогою після поєдинку з чотирма східними царями.

Детальніше...

Екологічні проповіді на другу неділю Великого посту

По апостольському читанню

Євр. 304 зач.; 1,10 – 2, 3.

Особливий час приготування до великої для християн події –  Воскресіння Христового – переживаємо в дні Великого Посту. Тому кожна людина  самозаглиблюється, прагне пізнати себе та Бога – свого Творця. Церква ж як добра мати подає на поміч потребуючій людині богослужіння покаянного характеру. Зокрема, важливими є літургійні читання неділь Великого посту, найперше заслуговують уваги апостольські читання.

У читанні апостола другої Неділі Великого посту в посланні ап. Павла до євреїв знаходимо фундаментальне повідомлення: "...Ти, Господи, на початку заснував землю,  і небеса – діло рук твоїх". Ця фраза говорить про  Бога як Творця всього видимого і невидимого створіння, яке є Божим і лише Йому належить та служить. Створивши світ, Господь не перестає піклуватися про створену дійсність та через людину впорядковує її, надсилає  пророків, передає свої послання та вказівки людству.

Детальніше...

Екологічні проповіді на першу неділю Великого посту

По апостольському читанню

Євр. 329 зач.: 11, 24-26; 32 – 12, 2

Дорогі в Христі брати і сестри! Крок за кроком ми вступаємо в освячений Церквою час, який називаємо Великим постом. Свята Церква бажає, щоб ми належно використали цю благодатну пору, роздумуючи над власним життям та вправляючись у чеснотах.

В апостольському посланні першої неділі Великого посту апостол Павло спонукає люд Божий застановитися над чеснотою віри і її значенням у житті кожного з нас. У Катехизмі УГКЦ «Христос – наша Пасха» про віру читаємо: «Віра – це відкриття всієї людини на дію Святого Духа». Саме Мойсей, котрий зрікся царського синівства, багатства та слави і за покликом віри обрав життя, сповнене терпінь та страждань, є прикладом того, як людина відкривається на заклик Божий і є готовою сповняти Його волю. Дійсно, тільки глибоко віруюча людина  здатна повністю віддати своє життя в руки Божі, не турбуючись про завтрашній день.

Детальніше...