Актуальна тема

Меню

Що таке екологічний гріх?

Термін екологічний гріх є відносно новим, хоча по суті закорінений у грісі прародичів. В лексикон Вселенської Церкви він входить на основі вчення Папи св. Івана Павла ІІ після оприлюднення апостольського послання «Ecclesia in America», в якому Понтифік долучає до каталогу гріхів, які кричать до неба: «гріх безвідповідального руйнування природи» (№ 56).
Про гріх забруднення та руйнування природного довкілля неодноразово згадує у своїх пастирських посланнях патріарх Константипольський Варфоломій І. Поняття «екологічний гріх» міститься у Катехизмі УГКЦ. Все частіше воно лунає з уст духовенства. Практикуючі християни над ним все частіше починають застановлятися, і навіть з нього сповідаються.
Що ж мається на увазі під цим поняттям? У чому його суть, особливість та які загрози несе в собі для людини та всієї створеної Богом дійсності?

Детальніше...

Екобезпека: життя на мінному полі

Хоч би якими були причини техногенної катастрофи, що сталася на окупованому кримському «Титані»: недотримання техніки безпеки працівниками підприємства, ідіотизм вояків-окупантів, які не вміють стріляти, чи щось інше, це в будь-якому разі привід для занепокоєння.

Звичайним українцям слід задуматися, наскільки важливою є нормальна екологічна ситуація в країні та чому в цій сфері потрібен особливо жорсткий контроль суспільства. А чиновникам — про плекання в собі серйознішого ставлення до такого явища, як потенційно небезпечні об’єкти, з урахуванням обставин гібридної війни, у яких живе країна, та всіх імовірних загроз і невідворотних наслідків, що з цим пов’язані. Повторення такого або й більшого лиха за нинішньої ситуації, на жаль, можливе в будь-якому куточку держави. І не лише тому, що ворожі диверсанти можуть піти на які завгодно злочини. Щоб сталася біда, іноді не потрібно й диверсії, вистачить байдужості та бездіяльності причетних.

Детальніше...

RAB – регулювання в електроенергетиці

Чому західні фахівці не бачать альтернативи

Днями на сайті Асоціації операторів розподільчих електромереж України був опублікований звіт відомої міжнародної компанії IHS ENERGY «Стимулюючий регулювання розподілу електроенергії в Україні. Застосування уроків, засвоєних з міжнародного досвіду». 

Сам документ, як результат проведеного в ряді країн, включаючи Україну, дослідження був підготовлений ще восени минулого року, його презентація в Києві відбулася в грудні за участю старшого віце-президента дослідницької компанії, а в минулому - посла США в Україні, а також посла Держдепартаменту США з питань енергетичної безпеки - Карлоса Паскуаля.

Детальніше...

Поляризація світової енергетики

Сьогодні, підсумовуючи стан і прогнозуючи перспективи сучасної електроенергетики, ніде не подітися від такого факту, що галузь все більше поляризується: старий вуглецево-атомний уклад централізованого видобутку, перетворення і постачання підземних енергій, захованих у викопних видах палива, не бажає поступатися, намагається нарощувати потужності. Ігноруючи катастрофічне забруднення природи і техногенні загрози, цей енергетичний велетень підвищує голос про свою незамінність для задоволення зростаючих потреб людства, про необхідність як і раніше силою „брати милості від природи, а не чекати їх”. Поряд з ними - високотехнологічні інноваційні острівки електрогенерації з відновлюваних джерел енергії, які досі декому здаються яскравою і дорогою іграшкою в нашому суворому світі, панською забаганкою...

Детальніше...

Екологічні роздуми: На Водохреща Бог не буде працювати для нас фільтром з очищення води чи рятувальником

Я не буду переказувати євангельську історію про хрещення Ісуса в Йордані. Це зроблять у храмах. Я не буду розповідати про традиції на Водохреща. Це зроблять по радіо і телебаченню. Я спробую звернути вашу увагу на екологічний вимір свята, про який навряд чи згадають у проповідях та сюжетах. Водохреща – це свято Води. Воду ми освячуємо, воду п'ємо, у воду занурюємося і водою кропимо наші домівки і один одного.

Тому важливо згадати в цей день про те, що кожен з нас на три чверті складається з води. А також про те, що наша планета, попри назву Земля, на три чверті вкрита водою. Саме вода є тією стихією, в якій, згідно з Біблією і згідно з наукою, зародилося життя. Саме вода є тим, без чого людина жити не може.

Але як пов'язані події Хрещення Господнього зі зміною властивостей води на Водохреща? Спробую дати богословсько-екологічне тлумачення цієї події.

Детальніше...

Сонце – як джерело енергії

З кожним днем кількість світових запасів вугілля, нафти, газу, тобто все з того, що служить нам сьогодні джерелом енергії, зменшуються. І в недалекому майбутньому людство прийде до того, що викопного палива просто не залишиться. Тому усі країни активно шукають порятунок від катастрофи, що нестримно насувається на нас. І перший засіб порятунку, який спадає на думку, – це, звичайно, енергія Сонця, яка використовується людьми споконвіку для висушування  одягу, освітлення жител і приготування їжі.

Це і дало початок одному з напрямів альтернативної енергетики – сонячній енергетиці.

В якості енергетичного джерела для сонячної енергетики використовується енергія сонячного світла, яку за допомогою спеціальних конструкцій перетворюють в теплову або електричну. За даними фахівців всього за один тиждень на земну поверхню від Сонця поступає така кількість енергії, яка перевершує енергію світових запасів усіх видів палива. І хоча темп розвитку цього напряму альтернативної енергетики неухильно росте, все ж сонячна енергетика має не лише достоїнства, але і недоліки.

Детальніше...

Деякі аспекти зміцнення енергетичної безпеки України та підвищення ефективності використання енергії

altСьогодні Україна переживає найдраматичніші дні в своїй історії. Одним з найбільш важливих компонентів національної безпеки є енергетична безпека. Передоплата російського газу, запланований імпорт електроенергії та вугілля з РФ поставили Україну в повну залежності від східного сусіда. Припинення постачання вугілля з українських шахт, що знаходяться в зоні АТО та внепланові ремонти на ТЕС та АЕС, повернули в країну віялові відключення.

Постає питання як вирішити ці проблеми? Як знайти вихід з вкрай складної ситуації? Чи стикались з подібними проблемами розвинуті країни світу і якщо так, то який досвід може бути корисним для України? Так, в історії вже були енергетичні кризи, висновки з яких можуть бути вельми корисними для України.

Детальніше...

Вентиляція з рекуперацією – важливий елемент сучасного будинку

Людина може прожити:

… 3 тижні без їжі

… 3 дні без води

… не більше 3-х хвилин без повітря

Щільність будівельних конструкцій, якісна теплоізоляція, високоефективні вікна та двері – всі ці заходи енергозбереження призводять до герметичності будівель, всередині яких ми проводимо близько 19 годин щодня. Незважаючи на такий вражаючий показник, питанню вентиляції та забезпеченню свіжого повітря в наших оселях приділяється надзвичайно мало уваги.

Детальніше...