Послання Вселенського патріарха Варфоломія до Дня молитви за створіння 2021 р. Б.
Милістю Божою Архієпископ Константинопольський,
Нового Риму і Вселенський Патріарх,
Всій повноті Церкви,
Благодать, мир і милість від Творця всього творіння
Господа і Бога і Спаса нашого Ісуса Христа.
Послання Вселенського Патріарха до Церковного Нового Року (Індиктіон)
† Варфоломій,
Милістю Божою Архієпископ Константинопольський,
Нового Риму і Вселенський Патріарх,
Всій повноті Церкви,
Благодать, мир і милість
Від Творця всього творіння
Господа і Бога і Спаса нашого Ісуса Христа.
Дорогі собрати архієреї та возлюблені чада в Господі,
Ми всі переконані, що в наш час над природнім середовищем як ніколи в історії людства нависла загроза. Масштабність цієї загрози виявляється в тому, що те, про що йде мова, – це вже не якість, а збереження життя на нашій планеті. Вперше в історії людина здатна зруйнувати умови життя на землі. Ядерна зброя – символ людського прометеївського титанізму, відчутний вираз «комплексу всемогутності» сучасної «людини-бога».
Патріарше послання до Дня збереження створіння
+ ВАРФОЛОМІЙ
З Божого Милосердя
Архієпископ Константинополя-Нового Риму і Вселенський Патріарх
Для Всієї Церкви: благодаті і миру від Творця, Охоронця і Правителя усього створіння, нашого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа
Дорогі брати і сестри, благословенні у Господі,
Мати всіх православних, Церква Христова, Тіло нашого вічного Господа Ісуса Христа, Бога і людини, через всі свої дії любові здійснює таїнство спасіння своїх дітей, особливо через Євхаристію, в якій приносить святі дари Творцеві. Вона робить це тоді, коли виявляє безмежну і всеохоплюючу любов небесного Отця до всіх своїх членів. Церква повсякчасно у молитві згадує всіх своїх дітей, проявляє живе зацікавлення і піклується про все, що стосується і впливає на їхнє життя.
Ось чому вона не залишається незворушною чи байдужою до безперервного і повсякденного руйнування природного середовища внаслідок людської ненаситності, жадібності та бажання наживи, яке постійно прогресує і в принципі являє собою відвернення від лиця Творця, що спричинює потрясіння всього створіння та знищення його корони, загрозу для існування людини і всього життя на Землі.
Церква та проблеми екології
Основи соціальної концепції Руської Православної Церкви
Розділ XIII. Церква та проблеми екології
XIII. 1. Православна Церква, усвідомлюючи свою відповідальність за долю світу, глибоко занепокоєна проблемами, породженими сучасною цивілізацією. Важливе місце серед них займають екологічні проблеми. Сьогодні вигляд Землі зазнає змін у планетарних масштабах. Уражені надра, ґрунт, вода, повітря, тваринний та рослинний світ. Навколишня природа практично повністю залучена до життєзабезпечення людини, яка вже не задовольняється різноманітністю її дарів, але невпинно експлуатує цілі екосистеми. Діяльність людини, що досягла масштабів, порівнянних з біосферними процесами, постійно зростає завдяки прискоренню темпів розвитку науки й техніки. Повсюдне забруднення природного середовища промисловими відходами, неправильна агротехніка, винищення лісів і земельного покриву спричинюються до пригнічення біологічної активності, до неминучого скорочення генетичної багатоманітності життя. Виснажуються невідновні мінеральні ресурси надр, зменшуються запаси чистої води. З'являється багато шкідливих речовин, які не включаються в природний кругообіг й накопичуються в біосфері. Екологічна рівновага порушена; людина поставлена перед фактом виникнення непоправних згубних процесів у природі, включаючи виснаження її природних відтворних сил.
Послання Його Святості Вселенського Патріарха Варфоломея І до Саміту Землі ООН «Ріо + 20»
ПОСЛАННЯ
Його Святості
Вселенського Патріарха Варфоломея І
До Саміту Землі ООН «Ріо + 20»
(Ріо де Жанейро, червень 20-22, 2012)
Національним лідерам, шановним делегатам, оглядачам, медіа представникам та всім тим, хто стурбований актуальними питаннями, якими займається конференція «Ріо + 20».
Дорогі друзі, є великою радістю вітати усіх вас, хто зібрався у Ріо де Жанейро на Саміт Землі. Однак, радість нашого персонального вітання повинна бути загартованою тверезістю, через вкрай високу чутливість навколо цього Саміту і термінову необхідність довести цей важливий захід до його мети. Ваші зусилля щодо подолання цих проблем мають вирішальне значення для здоров'я світової екосистеми і мільйонів людей, які залежать від неї.Патріарше послання нa Пасхy 2011 рокy
+ В А Р Ф О Л О М Е Й
Божою Ласкою
Архієпископ Константинополя — Нового Риму
та Вселенський Патріарх
Всій Церкві Благодать, Мир та Ласка від Христа Спасителя Воскреслого у Славі
Улюблені діти у Господі,
Знову, у дусі радості та миру, ми звертаємось до Вас з світлим та повним надії привітанням: Христос Воскрес!
Проте, Воскресіння Христа є дійсно правдивим і дарує вірним християнам упевненість, а для всього людства можливість — пережити несприятливі наслідки стихійного лиха та зіпсованої духовності.
Послання архієпископа Львівського і Галицького Августина духовенству, чернецтву і всім вірним чадам Львівської єпархії Української Православної Церкви
Послання архієпископа Львівського і Галицького Августина духовенству, чернецтву і всім вірним чадам Львівської єпархії Української Православної Церкви
Всечесні отці!
Дорогі брати і сестри!
В останні часи ми з вами є свідками сумних подій, з яких можна зробити висновок: людство стоїть на грані екологічної катастрофи. Порушення Божої заповіді, за якою людина мала доглядати землю, безжальна експлуатація земельних надр, неконтрольована, безвідповідальна, безсистемна вирубка лісів, недбале господарювання призвело до того, що планету нині стрясають нищівні повені, буревії, землетруси.
У ці дні Україна вкотре постала перед важким випробуванням: не встигла наша держава оговтатися від техногенної катастрофи у Керченській затоці, як пронісся буревій, від якого постраждала Львівська область. Смертоносна повінь затопила Івано-Франківську, Тернопільську, Чернівецьку, Вінницьку та Закарпатську області.
Кожне людське серце поділяє біль потерпілих, які оплакали загиблих і пропалих безвісти, а це, за попередніми даними, – більше 30 людей, з яких семеро – діти. Кожне серце співчуває тим сотням людей, які втратили домівки і тепер не знають як дати собі раду з помешканнями, які стали непридатними для проживання.
Послання Його Святості Димитрія І, Константинопольського патріарха, з нагоди впровадження Дня збереження створіння (1 вересня 1989 р.)
Послання Його Святості Димитрія І, Константинопольського патріарха, з нагоди впровадження Дня збереження створіння (1 вересня 1989 р.)
З великим занепокоєнням спостерігає Вселенський патріархат, захисник і проповідник прадавньої святотцівської традиції та вірний інтерпретатор євхаристійного і літургійного досвіду православної Церкви, немилосердне поневолення і руйнування природного довкілля сьогоднішнім людством, що несе в собі великі загрози для майбутнього всього створеного Богом світу природи.
Зловикористовуючи своє особливе положення в створінні і Боже уповноваження “панувати над землею” (Бут 1, 28) людина привела світ до межі апокаліптичного саморуйнування – чи то через забруднення природи, яке загрожує всім живим істотам, чи то через винищення різноманітних видів тварин та рослин, чи то на будь який інший спосіб. Науковці та різні експерти застерігають про небезпеки і вказують на явища, що загрожують життю, як наприклад, так званий парниковий ефект, перші симтоми якого вже є очевидними.