Актуальна тема

Меню

Менше сміття - краще життя

Менше сміття - краще життя

Згідно з даними Мінжитлокомунгоспу України ми утворюємо в нашій країні щорічно десятки мільйонів тонн твердих побутових відходів до складу яких, входять такі основні компоненти: харчові відходи – 35-50 %, папір і картон – 10-15, вторинні полімери – 9-13, скло – 8-10, метали - 2, текстильні матеріали – 4-6, дерево – 1, будівельне сміття – 5, інші відходи – 10%. Показники утворення відходів в середньому становлять 250 кг/рік на душу населення, а у великих містах досягають 330-380 кг/рік відповідно і мають тенденцію до зростання.

Гори сміття все ростуть і ростуть. Украї­на ризикує потонути у відходах, яких на сьогод­ні накопичилось понад 35 млрд. тонн, а площа сміттєзвалищ складає вже понад 165 тисяч гектарів (приблизно в п'ять раз більша за площу держави Мальта).

Сміттєзвалища призводять до забруд­нення ґрунтів, атмосфери, підземних і по­верхневих вод. В той же час із економічного обороту виводяться мільйони тонн різних матеріалів, які могли б використовуватися як вторинна сировина, зберігаючи значні природні ресурси. В цьому контексті дуже важливо зменшувати, а де можливо, і зовсім уникати продукування сміття. Мож­ливості в цій сфері дуже великі.

Концепція «3-R»

Насамперед, до проблеми відходів необ­хідно ставитись згідно з правилом «З-R» (від англ. Reduce, Reuse, Recycle): зменшуй, по­вторно використовуй, переробляй. Практич­но це правило можна реалізувати в повсяк­денні завдяки виконанню наступних порад:

«Профілактика»

Хворобу легше і дешевше не допусти­ти, ніж усунути. Подібно також із сміттям: якщо створювати і викидати якомога мен­ше відходів, то це суттєво зменшить за­бруднення природи та знизить витрати утилізації сміття.

Сила споживача

Як споживачі, ми можемо суттєво впливати на те, скільки сміття нагромаджується в на­шому довкіллі, адже «попит стимулює пропозицію», а відповідно купівля стимулює вироб­ництво та відходи. Відповідальна стратегія та тактика споживання відкриває можливості суттєвого зменшення побутового сміття.

Сила волі та мудрість

Не дозволяйте рекламі маніпулювати вами, поневолити ваш розум і дикту­вати рішення купити певну річ.

Не піддайтесь спокусі завалити своє житло непотрібними електроприла­дами (наприклад, кілька кавоварок, в кожній кімнаті по телевізору, електроніж тощо).

Відмовтесь від «фрустраційних поку­пок».

 • Треба розуміти реальну потребу і від­різняти її від бездумного споживання «за інерцією». Частіше ставте собі за­питання: чи ця річ мені дійсно по­трібна?
 • Не купуйте нічого зайвого – лише те, що вам дійсно потрібно, адже кожна зайва річ завдає рану довкіллю: на­самперед – при виробництві, а в кінці кінців, як сміття.
 • Перед тим як іти до магазину, підго­туйте список необхідних покупок. Це допоможе не тільки не забути щось важливе, а й зупинить від купівлі за­йвого.
 • При купівлі зверніть увагу на сезон, регіон та спосіб виробництва, а також упаковку та віддайте перевагу якісним екологічно чистим сезонним продуктам без зайвої упаковки з власного регіону.

Екологічні торби

 • Якщо кожного тижня вам потріб­ні тільки два-три пластикові пакети для куплених в магазині чи на ринку продуктів, то таким чином щороку ви приносите додому 100-150 таких па­кетів, більшість з яких викидається з іншими побутовими відходами.
 • У світі кожного року попадає на сміт­ник біля одного мільярда пластикових пакетів, які виробляються з на­фтопродуктів, що не розкладаються в природі, а при їх спалюванні у пові­тря вивільняються високотоксичні діоксини, що руйнують імунну систему людини та спричиняють гормональні та онкологічні захворювання.
 • Що ми реально можемо зробити для вирішення проблеми? Як мінімум, це не купувати щоразу новий пакет, але приходити до магазину з пакетом, який вже попередньо використовували.
 • Ще краще придбати торбу з тканини для крамниць та корзину для ринку. Таким чином, можна не тільки зроби­ти внесок у збереження довкілля, але й заощадити сотню-дві гривень, визволившись від необхідності щора­зу купувати новий пластиковий пакет!

Допомога для людей і природи

 • Віддайте непотрібні речі потребуючим.
 • Так, наприклад, можете віднести одяг, ме­блі, посуд, книги та іграшки до дитячих ін­тернатів та притулків.
 • «Ні» одноразовому вжитку!
 • Відмовтесь від продукції одноразово­го використання – пластикового по­суду, паперових серветок, рушнич­ків, носовичків, станків для гоління, годинників, одноразових ручок тощо,а натомість віддайте перевагу відпо­відним речам багаторазового вико­ристання.
 • Вибір керамічного та скляного посу­ду багаторазового використання збе­реже ваші кошти, природне довкілля та природний смак ваших страв і на­поїв.
 • Якщо використання одноразового по­суду не можна уникнути, обирайте замість пластикового паперовий.
 • Придбайте ємкості багаторазового ви­користання для продуктів: коробочка для бутербродів, термос...
 • Віддавайте перевагу напоям та харчо­вим продуктам в скляній тарі, що при­датна для повторного використання.
 • Не купуйте напої в бляшанках, пластикових пляшках та пакетах.

Не купуйте сміття!

 • Бойкотуйте товари низької якості!
 • Дешевизна часто є приманкою для недосвідченого споживача. На жаль, здебільшого дуже дешеві товари (одяг, взуття, електротехніка та ін.) є низької якості і швидко опиняються посеред сміття.
 • Постарайтесь при купівлі віднайти оптимальну пропорцію ціни та якості виробів.

«Ні» зайвій упаковці!

Купуйте промислові товари та продукти харчування з мінімально можливим паку­ванням.

Плющимо

Перед тим, як викинути пластикову пляшку до пакету зі сміттям, не забудьте її сплющити, попередньо відкрутивши криш­ку, що дозволить в декілька раз зменшити об'єм сміття. Те саме стосується також па­перових пакетів від соку чи молока.

Бережливість

Бережливо ставтесь до вашого одягу, взуття та інших речей повсякденного вжит­ку. Завдяки правильному догляду вони значно довше зможуть вам послужити і не потрапити завчасно на сміттєзвалище.

Ремонтуємо

Для виробництва меблів, одягу, побу­тових приладів та інших речей необхідні ресурси та затрати енергії, тому часто раці­онально було б відремонтувати старі речі замість того, щоб їх викидати.

Повторна переробка та використання

 • Обирайте товари з маркуванням «по­вторна переробка». Цей міжнародний знак свідчить про те, що вироби ви­готовлені з вторинної сировини, або ж вони придатні до повторного викорис­тання.
 • Дотримуйтесь роздільного збору по­бутового сміття, якщо він передба­чений вашою житлово-комунальною службою.
 • Папір, картон, паперові упаковки ви мо­жете здати в пункт прийому макула­тури чи залишити біля сміттєвих баків. Таким чином ви зможете зробити сут­тєвий внесок для збереження «зелених легенів» нашої планети – лісів, адже 1 тонна макулатури зберігає 17-20 дерев.
 • Здавайте металобрухт до пунктів при­йому вторсировини.
 • Віднесіть скляні пляшки до пунктів прийому склотари чи віддайте їх ма­лозабезпеченим.
 • У багатьох містах можна здати в пункт прийому вторинної сировини пластикові пляшки. Пам'ятайте, що 1 т вторинних полімерів економить 16 т си­рої нафти!
 • Віддавайте відпрацьовані автомобільні акумулятори на повторну переробку.
 • Більшість відходів з кухні – це цінна сировина для виробництва компос­ту. Використовуйте дану можливість, якщо маєте присадибну ділянку чи хоча б маленький сад. Таким чином не тільки суттєво зменшите загальну кількість сміття, але й отримаєте екологічно чисте добриво.

Акумуляторні батарейки

 • Не зловживайте купівлею іграшок та дрібних електронних приладів, які використовують батарейки. Пам’ятайте запитувати себе: чи потрібно це мені чи моїй дитині.
 • Викинута в довкілля батарейка за­бруднює (наприклад, важкими мета­лами) до 1м2 довкілля.
 • Щоб суттєво зменшити об'єм сміття, небезпечного для природного довкілля та нашого здоров'я, відда­вайте перевагу акумуляторним ба­тарейкам!
 • Ці батарейки можна заряджати до 1 000 раз і відповідно заощаджувати кошти на купівлю нових батарейок.
 • Купивши акумуляторну батарейку за 30-40 гривень (при ціні 3-5 гривні за одноразові) вже після десятого заряджаня повернемо затрачені кошти і почнемо робити суттєві фінансові заощадження.
 • Крім того, акумуляторні батарейки - це не лише економічніше, але й мобільніше та зручніше - їх можна зарядити усюди де є розетка, або світло (є зарядні пристрої на сонячних батареях), і не потрібно шукати магазинів з батарейками.
 • В жодному разі не викидайте та не спа­люйте батарейки, що вийшли з ладу, на вашій присадибній ділянці, адже цим ви загрожуєте своєму здоров'ю!
 • Всі батарейки підлягають роздільному збору та утилізації!

Підгузники

Одноразові підгузники становлять для сім'ї з маленькою дитиною левову частку побуто­вих відходів. Якщо для немовляти використо­вуються виключно одноразові підгузники, на­приклад памперси, то поки дитина виросте, виросте також гора сміття з підгузників вагою біля однієї тисячі кілограмів. А якщо цей об'єм помножити на приблизно 400 тис. дітей, які щороку народжуються в Україні?

Союз довкілля та захисту природи Ні­меччини (BUND) рекомендує відмовитись від памперсів і пеленати немовлят в тради­ційні пелени з бавовни та використовувати багаторазові підгузники з природніх мате­ріалів. Це не тільки дозволить зменшити щорічний об'єм сміття в декілька мільйо­нів тонн, але також більш відповідально ставитись до здоров'я дітей. Багаторазові підгузники з природних тканин не містять хімічних складових, які можуть подразню­вати ніжну дитячу шкіру, уможливлюють кращий доступ повітря і тим самим запо­бігають виникненню грибкових інфекцій.

Якщо немає можливості відмовитися цілком від одноразових підгузників, намагайтеся обмежити їх використання лише на час сну дитини і якомога раніше відмовитися від підгузників по мірі підростання дитини.