2-а Неділя Великого посту
2-а Неділя Великого посту
"В той час, коли прийшов Ісус до Капернауму, чутка пішла, що Він у домі. І там зібралося стільки народу, що не було більш місця, навіть перед дверима; і Він промовляв до них словом. І от прийшли до Нього, несучи розслабленого; несли його четверо. А що задля народу не могли принести до Нього, розкрили стелю над місцем, де Він був, і через отвір спустили ліжко, на якому лежав розслаблений. Ісус, побачивши їхню віру, каже до розслабленого: Сину, відпускаються тобі твої гріхи. Були ж деякі книжники, що сиділи там і думали собі: Як може Цей так говорити? Він богохулить! Хто може прощати гріхи, крім одного Бога? Ісус вмить збагнув духом, що вони таке собі думають, і каже до них: Чого таке мислите у серцях ваших? Що легше сказати розслабленому: Відпускаються тобі гріхи, чи сказати: Встань, візьми своє ліжко і ходи? Та щоб ви знали, що Син Чоловічий має на землі владу відпускати гріхи, — мовить до розслабленого, - кажу тобі: Встань, візьми своє ліжко і йди додому. Встав той і зараз же взяв ліжко, і вийшов на очах усіх; і дивувалися всі, хвалили Бога і казали: Ніколи ми такого не бачили."
(Мр. 7 зач.; 2: 1-12)
Шлях людини до Бога – свого спасіння – зовсім не легкий, і це чудово видно із сьогоднішньої Євангелії. Скільки зусиль довелося докласти паралізованій людині, щоби постати перед Ісусом: він залучив до цього аж чотирьох своїх друзів, з їх допомогою дістався даху будинку і, крізь розібрану ними ж стелю, спустився у середину дому. Бачимо, що цьому недужому «щастя не впало з неба на голову», а радше навпаки, він сам мусів забратися на стріху, щоби впасти своєму Щастю (Христові) до ніг.
Так, паралітик міг би як і всі решта чекати в черзі до Ісуса, нарікаючи: «О, як це довго!»
Так, друзі могли б відмовити йому у підтримці, мовляв: «Лежав собі все життя, то ж лежи й далі. Що нам до тебе?»
Однак, оскільки мова тут йшла не про щось другорядне, а про «бути чи не бути», то відповідь на таке екзистенційне питання вимагало від людини зосередження усього фізичного (сила чотирьох друзів), інтелектуального (план проникнення в дім) та вольового (рішуче бажання всупереч страху) потенціалу!
Подібно й екологічне навернення, окрім солідарної відповідальності людства перед природним довкіллям («підтримки друзів»), вимагає особисто від кожного з нас надзвичайних зусиль: фізичних, щоби відмовитись від зайвих зручностей і почати ощадно використовувати природні ресурси; інтелектуальних, щоби шукати нові ефективні шляхи виходу з екологічної кризи; та вольових, щоби подолати стереотип споживацького суспільства і подивитися на довкілля у світлі Божого плану створення.
Безперечно, спокуси на кшталт: сховатися за натовпом у довгій черзі до чудесного спасіння природи, чи зачинитися у своїй байдужості і залишити її на призволяще, тобто на передчасну смерть, – і надалі зваблюватимуть нас. Однак, їм ми завжди повинні протиставляти слова Спасителя: «Царство Небесне здобувається силою» (Мт. 11: 12), – або ж слова Церкви у особі святого Августина: «Бог створив нас без нас, однак спасти нас без нас не може».
о. Іван СОХАН
Екологічний дороговказ на піст
Екологічний дороговказ на окремі тижні посту має за мету підказати, як наша християнська відповідальність за довірений Богом світ може і має здійснюватися у нашому повсякденному житті.
Бережемо воду
Вода – це джерело життя, яке поступово стає одним з найбільш дефіцитних ресурсів. Глобальною екологічною проблемою сучасності є виснаження та забруднення водних ресурсів. Вода після її використання скидається у водойми, більшою мірою без належного очищення. Тільки в Україні щороку до річок, ставків та озер скидається понад 3 млрд. м3 забруднених стоків. У 260 містах України якість питної води не відповідає екологічним нормам. Понад 1 тис. населених пунктів, особливо в південних та східних регіонах, через природні та технологічні причини не мають гарантованих джерел водопостачання.
В середньому одна людина в день використовує в домашньому господарстві біля 150 л питної води. В дійсності для пиття та куховарення ми використовуємо тільки близько 3-4% цієї кількості. Більшість води витрачається у ванній кімнаті та туалеті. Тому саме тут можна досягнути суттєвої економії води.
Економні крани
Старі крани і душові лійки пропускають понад 20 літрів води за хвилину. Натомість нові, економні, здатні створювати повітряно-водяну суміш, завдяки чому витрати води зменшуються до 3-4 л/хв., без відмови на відповідний комфорт!
Змішувачі
Заміна змішувачів поворотного типу на «натискні» зменшить витрати під час налаштування оптимальної температури.
Аератори
Встановлення водозберігаючих насадок-аераторів на змішувачі забезпечить понад 50% економії води без втрати ефективності та комфорту.
Зі звичайним аератором Ваш змішувач споживає за одну хвилину 12-15 літрів. Переважно це тепла вода, яку підігрівають дорогими енергоносіями. Обладнавши перлатором змішувач, Ви отримаєте повноцінний, надзвичайно лагідний струмінь повітряно-водяної суміші, який витрачатиме замість 12-15 літрів за хвилину лише 3-4,5 літрів.
Візуально відрізнити економічний аератор можна за кольором пластикової вставки:
1. Звичайний аератор, витрата 12-15 л/хв – синій або сірий колір вставки;
2. Економічний аератор 8 л/хв – зелений;
3. Економічний аератор 4,5 -6 л/хв – червоний;
4. Економічний аератор 2, 5 -3 л/хв – салатовий;
5. Економічний аератор 1, 5 -2,5 л/хв – жовтий, помаранчевий.
Водозаощаджуючі душові лійки та обмежувачі сили струменю води
Спеціальні водозаощаджуючі душові лійки та обмежувачі сили струменю можуть, без суттєвого впливу на комфорт, зменшити використання води більш ніж у двічі: з 20-25 л/хв до 8-10 л/хв.
Водоощадні зливні бачки
Придбайте туалетний бачок невеликого об’єму (6 л) та з можливістю економного зливу (з двома клавішами). Сьогодні існують вакуумні туалети, які потребують всього 1 л води на один спуск.
Великі втрати часто непомітні
Кап ... Кап ... Кап ... Якщо з крана капає вода (тільки 10 капель за хвилину), в місяць з нього намарно витікає біля 170 літрів води, а в рік – понад 2000 л.
Якщо з крана тече вода струменем товщиною як сірник, то втрати становлять понад 100 л на добу і цієї води було б цілком достатньо, щоб прийняти душ трьом-чотирьом членам сім’ї.
З одного туалетного зливного бачка із зношеними прокладками може витікати до 20 л води кожної години. В сумі за день це 500 л, а в рік 178 000 л. Тому, необхідно чимшвидше відремонтувати протікаючі крани та туалетні бачки!
Правильна міра
Як правило, достатньо відкрити кран лиш наполовину, а то й менше. Так само не обов’язково ставити змішувач в такий режим, щоб «обпектися», але знайти оптимальний режим.
Закриваємо кран
Коли миємо руки, як правило, відкриваємо воду, і коли вже помили, закриваємо кран. При тому від 15-20 л води витікає намарно в той час, як ми намилюємо руки. Для зменшення подібного марнотратства необхідно частіше закручувати кран. При митті рук можна заощаджувати до 70% води.
Також під час чищення зубів, гоління часто протягом багатьох хвилин питна вода витікає в стоки. Як цьому зарадити? Дуже просто – закриваючи кран!
Душ замість ванни
Витрати води і теплової енергії на ванну приблизно в три-чотири рази перевищують витрати на душ. Тому приймати душ замість ванни – це девіз тих, хто економить та дбає про довкілля!
Душ – не місце для медитацій
Навіть не дуже суттєво скорочуючи час свого знаходження під душем, можна економити ще до 30% витрат води.
Второпність
Якщо у вас зливний бачок на 10-12 л, можете поставити в нього пляшку з водою чи цеглину і в такий нехитрий спосіб досягнути щоденної економії води до 10 л на кожного члена сім’ї.
Тепла вода
Близько 2/3 нашого щоденного використання води – це тепла вода для душу, ванни, миття посуду та прибирання. До коштів за використану воду додаються кошти за газ чи електрострум для її нагрівання, тому, заощаджуючи теплу чи гарячу воду, ми економимо як мінімум вдвічі!
Інше
Для заощадження води:
- Очищуйте посуд перед миттям від залишків їжі.
- Уникайте полоскання посуду під протічною водою.
- Використовуйте для приготування їжі замість каструль пароварки.
- Облаштуйте збір дощової води для поливу присадибної ділянки.
Увага!
Беручи до уваги дані поради, кожна сім’я може заощаджувати десятки тисяч літрів води в рік. А якщо так зроблять сотні, чи тисячі сімей?…
Зелене прання
Поради для «зеленого» прання
Пральні машини споживають біля 15% струму в домогосподарстві. Потенціал заощадження енергії при пранні становить понад 50%!
Енергоефективність
При виборі нової пральної машини віддайте перевагу енергозберігаючій моделі класу – А. Старші моделі, в порівнянні з новими, економними, витрачають до 60% більше струму і в декілька раз більше води.
Що і скільки?
Періть тільки брудну білизну.
Завантажуйте пральну машину повністю, відповідно до інструкції з експлуатації, а не періть 1-2 речі окремо.
Оптимальний режим
- При 30 градусному режимі прання модерна економна пральна машина споживає 0,2 kWh. При 40° вдвічі більше – 0,4 kWh. А далі пропорція стрімко зростає. Для того, щоб нагріти воду до 60°, пральна машина споживає вже 1 kWh. А так зване «проварювання» чи «кип’ятіння» білизни при 90° «вимагає» до 1,8 kWh.
- Сучасні пральні порошки настільки ефективні, що навіть дуже сильні забруднення прекрасно відпирають при 60°C.
- Як правило, для досконалого прання вистачає 40°C.
- Коли білизна не сильно забруднена, обирайте «делікатний режим» та більш низькі температурні рівні прання.
- Тільки при дуже забрудненій білизні встановлюйте високі температурні режими.
- Дуже часто попереднє прання є зайвим, а спричиняє додаткові витрати води та електроструму.
Сушіння
По можливості сушіть білизну на свіжому повітрі чи на горищі.
Володимир Шеремета. Екологічний дороговказ. - Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2009. - 160 с.