Соціальні фактори здоров'я та їхній вплив на суспільство
Продовжуючи рубрику «Ойкономія: християнський погляд на економічне життя», розповідається про соціальні фактори здоров'я, тому що забезпечення рівного доступу до медичних послуг, освіти та належних житлових умов є основою для сталого розвитку суспільства.
Здоров'я людей значною мірою залежить від соціальних умов, у яких вони живуть. Ці умови формують основи для добробуту та справедливості у суспільстві. Згідно з нещодавнім дослідженням, протягом останнього десятиліття спостерігається погіршення стану здоров'я населення, що особливо впливає на найбільш уразливі верстви. Ці тенденції вказують на глибокі структурні проблеми, які вимагають негайного втручання. Важливо усвідомити, що забезпечення справедливості у доступі до соціальних благ є ключовим фактором у покращенні загального рівня здоров'я людей.
Тюльпанове дерево: ефективна пастка для шкідливого вуглецю
Світ дедалі активніше бореться із забрудненням навколишнього середовища. У центрі уваги – викиди парникових газів і пов'язане з ними катастрофічне для Землі підвищення глобальної температури. Ефективна утилізація або ж зменшення викидів вуглецю – чи не головне із завдань, що стоять перед людством. Від того, наскільки успішно воно буде виконане, залежить, як сильно прогріється планета за наступні 10-20, а не сотні років.
І поки промисловці не бажають йти на поступки, а вчені розробляють новинки, які б поглинали вуглець, у багатьох власників приватних садиб у садах квітне тюльпанове дерево. Крім того, що дуже гарне, то ще й екологічно корисне. Воно як губка вбирає з довкілля вуглець.
Забруднення повітря призводить до втрати зору і сліпоти — вчені
Навіть невелике погіршення індексу якості повітря підвищує ймовірність повної сліпоти.
Британські дослідники провели дослідження і довели, що забруднення повітря — одна з причин макулярної дегенерації, або вікової дегенерації жовтої плями (ВДЖП). Це прогресуюче пошкодження жовтої плями центральної і особливо важливої частини сітківки. Серед літніх людей це найпоширеніша причина незворотної втрати зору, пише Ukr.Media.
При макулярній дегенерації погіршується стан клітин в жовтій плямі. Через це людина втрачає здатність читати, писати і ідентифікувати особи.
Нанопластик змінює мікробіом кишечника і загрожує здоров’ю
Коли пластик розкладається, він розпадається на більш дрібні мікрочастинки і наночастинки. Проникаючи в організм через воду або навіть повітря, вони шкодять здоров’ю людини. Нове дослідження показало, що нанопластик впливають на склад і різноманітність кишкового мікробіома, і що це може завдати шкоди здоров’ю людини, пишуть Цікавості.
Наслідки впливу нанопластику на здоров’я традиційно оцінювалися на морських мешканцях – молюсках, ракоподібних і рибі. Недавні дослідження in vitro з використанням культур клітин риб і ссавців дозволили вченим проаналізувати зміни в експресії генів, пов’язані з присутністю нанопластику, з токсикологічної точки зору. Більшість неврологічних, ендокринних і імунологічних трактів у цих хребетних дуже схожі з такими у людей. Вчені попереджають, що деякі з ефектів, які спостерігаються у, наприклад, риб, можуть спостерігатися у людей.
Як захистити організм від впливу забрудненого повітря
Повітря. Без нього наше життя неможливе. На жаль, зараз часто воно несе нам загрозу, адже завдяки викидам, спричиненим заводами, фабриками, транспортом його склад містить небезпечні домішки, які погіршують його якість і впливають на наше здоров’я. Кожна окрема людина не може глобально вплинути на зміну складу повітря, але може спробувати захистити свій організм від забрудненого повітря. Варто лише дотримуватись простих порад, пише Країна здоров’я.
Вживати цитрусові. Цитрусові багаті антиоксидантами, які нейтралізують вільні радикали, які з'являються в організмі через забруднювачі в повітрі. Завдяки вмісту в них комплекту з вітаміну С, фолієвої кислоти і фосфору запобігає утворенню ракових клітин і поліпшується кровообіг, що важливо для хорошої роботи легенів.
Зміни клімату впливають на інфекційні хвороби
Передача конкретних інфекційних захворювань була змінена процесами, пов'язаними з кліматичними та екологічними аномаліями.
Очікується, що зростання інфекційних спалахів буде спостерігатися в м'якому кліматі через глобальне потепління, а зміни кліматичних режимів вплинуть на присутність, щільність, силу і динаміку передачі багатьох вірусів і патогенів, пише Країна здоров’я.
Розуміння того, як мінливість клімату впливає на передачу цих хвороб, важливо як для дослідників, так і для широкого загалу.
Робота, опублікована нещодавно в журналі PlosOne, показує, що майже половина населення не знає про зв'язок між зміною клімату і його впливом на інфекційні захворювання. Дослідження було засноване на багатонаціональному перехресному опитуванні, в якому в цілому взяли участь 458 осіб з усього світу.
Вчені розповіли, до яких хвороб призводить забруднення повітря
Нове дослідження, випущене Ланкастерським університетом, показує, що забруднення повітря впливає не тільки на серце і легені, а й навіть на мозок. Дослідження мозкових стовбурів дітей і молодих людей, що живуть в забрудненому Мехіко, виявило тривожні ранні маркери хвороби Альцгеймера, Паркінсона і бічного аміотрофічного склерозу (БАС). Дослідження опубліковане в журналі Environmental Research, пише Depo.Закарпаття.
Вчені проаналізували стовбури головного мозку 186 молодих жителів Мехіко у віці від 11 місяців до 27 років. Вони виявили крихітні наночастинки, які сприятимуть розвитку неврологічних захворювань. Автори дослідження стверджують, що наночастинки утворені в результаті забруднення повітря автомобілями.
Забруднене повітря сприяє поширенню коронавірусу
Дані з Китаю показують, що забруднення повітря може привести до збільшення передачі SARS-CoV-2.
Брудне повітря може поширювати вірус, збільшуючи сприйнятливість до інфекції, послаблюючи імунну систему і ускладнюючи протидію. Крім того, дрібні частки вірусу в повітрі можуть продовжувати його життя і збільшувати ймовірність зараження, пише Країна здоров’я.
У новому дослідженні, опублікованому на сервері препринтів medRxiv, вчені з Гонконзького університету науки і технологій оцінили вплив забруднення повітря на передачу COVID-19 в Китаї. Для аналізу використовувалися дані про поширення COVID-19 і дані про якість повітря з 1 січня по 1 квітня 2020 року в Китаї.