Актуальна тема

Меню

Великопосна ініціатива 2024

Екологічні прогнози

Клімат і попит на продовольство скоротить ареали проживання видів на 23% до 2100 року

Нове дослідження показало, що ссавці, птахи та земноводні в усьому світі втратили в середньому 18% свого природного середовища проживання в результаті змін в землекористуванні і проблем з кліматом. Судячи з результатів дослідження, опублікованого в журналі Nature Communications, в гіршому випадку ця втрата може вирости до 23% протягом наступних 80 років.

У дослідженні вчені з Кембриджського університету проаналізували зміни в географічному ареалі 16 919 видів з 1700 року по сьогоднішній день. Ці дані також використовувалися для прогнозування майбутніх змін до 2100 року за 16 різних кліматичних і соціально-економічних сценаріїв, пишуть Цікавості.

Як відомо, різноманітність видів підтримує важливі функції екосистеми – від боротьби зі шкідниками до зберігання вуглецю. На уразливість видів до вимирання сильно впливає площа їх географічного ареалу. Розробка ефективних стратегій їх збереження вимагає кращого розуміння того, як ареали змінювалися в минулому і що їх чекає в альтернативних сценарії майбутнього. Площа арктичних льодів поблизу Аляски за 10 років скоротилася на 13% Сонячна школа в Таїланді

Варто відзначити, що деякі види піддаються сильнішому впливу, ніж інші. Викликають тривогу 16% видів, які втратили більше половини свого природного історичного ареалу проживання, і до кінця століття ця цифра може зрости до 23%.

Найбільше скоротилися ареали видів в тропічних районах. Близько 50 років тому найбільший розвиток сільського господарства припадав на Європу і Північну Америку. Відтоді величезні площі земель перетворилися для ведення сільського господарства в тропіках. Наприклад, розчищалися тропічні ліси для плантацій олійних пальм в Південно-Східній Азії і пасовищ в Південній Америці.

У міру того, як люди переміщують свою діяльність глибше в тропіки, вплив на ареали видів стає непропорційно великим. Причина в величезній різноманітності видів в цих районах. Крім того, спочатку природні ареали вразливих особин і так невеликі.

Результати дослідження передбачають, що зміна клімату матиме все більший вплив на географічні ареали видів. Підвищення температури і зміна режиму випадання опадів істотно змінять місце існування. Інші дослідження передбачають, що без зменшення впливу людини на клімат ліси Амазонії можуть перетворитися з тропічних в савану. Це станеться в наступні 100 років.

Види в Амазонії пристосувалися до життя в тропічних лісах. Якщо зміна клімату призведе до зміни цієї екосистеми, багато хто з них не зможуть вижити, роблять висновок вчені.