Актуальна тема

Меню

Великопосна ініціатива 2024

Міжнародний день зменшення небезпеки стихійних лих

Ця дата відзначається щорічно у другу середу жовтня. Вперше цей день відзначався згідно із резолюцією Генеральної асамблеї ООН від 22 грудня 1989 року в рамках Міжнародного десятиріччя зменшення небезпеки стихійних лих (1990-1999). У 1999 році Генасамблея вирішила продовжувати щорічно відзначати цю дату як Міжнародний день по зменшенню небезпеки стихійних лих, в якості одного з інструментів, що сприяють формуванню глобальної культури зменшення небезпеки стихійних лих, включаючи запобігання стихійним лихам, пом’якшення їх наслідків та забезпечення готовності до них.

Стихійні лиха - катастрофічні природні явища і процеси, що виникають раптово і що призводять до численних жертв або до зміни звичного устрою життя людей. Зокрема, фахівці зараховують до стихійних лих такі природні явища і катаклізми, як землетруси, повені, цунамі, циклони, смерчі і тайфуни, засухи, виверження вулканів, пожежі тощо. На жаль, часто ми не усвідомлюємо, що кожна людина своєю повсякденною поведінкою стосовно довкілля та способом використання природних ресурсів впливає на збільшення частоти та руйнівної сили різноманітних стихійних лих. Тому, необхідно усвідомити свою особисту відповідальність за природне довкілля і більш бережливо ставитись до створеного Богом світу у своєму повсякденному житті.

Понад усе людство потерпає від повеней, циклонів і землетрусів. Незважаючи на розвиток оповісних технологій, з кожним роком стихія забирає все більше життів. У середньому внаслідок стихійних лих гине 184 людини в день.

За прогнозами, через урбанізацію і зміни клімату на планеті число жертв зростатиме. Так, згідно із доповіддю "Зведення погоди: 2010-2020 ", підготовленому на замовлення Міністерства оборони США, у світі можливий "катастрофічний зсув", внаслідок якого Світовий океан почне жити за новими законами. У цьому випадку Європа, Азія і Північна Америка втратять звичне тепло і "стануть схожими на Сибір", а в Південній півкулі стане спекотніше. Мільйони життів можна врятувати, якщо держави більше робитимуть для запобігання і скорочення ризиків стихійних лих.

Міжнародна стратегія із зменшення небезпеки стихійних лих має на меті довести до відома громадськості важливість цього завдання. Крім того, йдеться про роз'яснення населенню та громадам, які найбільше ризикують стати жертвою стихійних, екологічних та техногенних лих, доступних засобів протидії, аби не дати небезпеці спричинити катастрофу.

Інформаційна служба Бюро УГКЦ з питань екології