Актуальна тема

Меню

Великопосна ініціатива 2024

Кліматичні зміни: Ватикан закликає до негайних заходів

Звіт, опублікований 5-го травня 2011 року науковою радою Ватикану – Папською академією наук – закликає світ до швидких і рішучих дій задля подолання кліматичних змін.

Невеличка цитата: «Аби уникнути кризи, люди повинні вдатися до рішучих дій.

Розпочалася нова геологічна епоха, яку відзначає характерна риса: наслідки діяльності людства на нашій планеті стали основним фактором екологічних і кліматичних змін.

Ми закликаємо всі народи усвідомити, наскільки суттєвими є наслідки глобального потепління, спричиненого антропогенними викидами парникових газів та інших забруднювачів. Якщо ми хочемо справедливості й миру, потрібно захистити природне середовище, завдяки якому ми живемо».

Як стверджується у звіті, зміни клімату вже почалися, тому соціальна справедливість – особливо щодо найбідніших – вимагає дій. Оскільки наша планета «благословенна даром життя», наша діяльність повинна відповідати описаним у Біблії стандартам добрих домоправителів Землі, так щоб кожен мав змогу безперешкодно їсти свій насущний хліб, дихати чистим повітрям і пити чисту воду.

Приводом до написання звіту стало скорочення гірських льодовиків, проте дослідники вирішили не обмежуватися цим питанням і глибше проаналізувати його причини.

До робочої групи, очолюваної двома вченими – Верабхадраном Раманатаном, спеціалістом з вивчення клімату й атмосферних явищ при американському інституті Skripp і нобелівським лауреатом Полом Крутценом, – увійшли спеціалісти з вивчення льодовиків та гір, кліматологи, метеорологи, гідрологи, фізики, хіміки та юристи.

Уривок зі звіту:

«Ми закликаємо всі народи без зволікання ухвалити та застосувати ефективні й чесні системи заходів щодо зменшення причин і наслідків впливу кліматичних змін на громади та екосистеми, в тому числі на гірські льодовики й басейни річок. Пам’ятаймо, що всі ми живемо в спільному домі.

Вживаючи заходів негайно, в дусі спільної, але диференційованої відповідальності, ми визнаємо наш обов’язок один перед одним, а також стандарти гідного домоправительства на планеті.

Ми зацікавлені в тому, аби кожен мешканець нашої планети мав змогу безперешкодно їсти свій насущний хліб, дихати чистим повітрям і пити чисту воду – адже якщо хочемо справедливості й миру, потрібно захистити природне середовище, завдяки якому живемо. Ті з нас, хто вірує, просять Бога, щоб це бажання здійснилося».

Науковці визнають шкоду, завдану повітряним, водним і земляним ресурсам у зв’язку з інтенсивною експлуатацією корисних копалин, а також – за деякими оцінками – 1000 мільярдів тон двоокису вуглецю та інших «парникових» газів, викинутих у атмосферу. Як стверджуюється, втручання людини призвело до найбільшої концентрації двоокису вуглецю в повітрі за останні 800 000 років.

Результати діяльності людини

За висновками папської наукової ради, кліматичні та екологічні наслідки «людського втручання» спричинили до зменшення льодовиків, зміни складу повітря та зниження його якості, що спричинює щорічно понад 2 мільйони передчасних смертей, а також створює загрозу водній і харчовій безпеці.

«Скорочення льодовиків, льоду й снігу, яке поширюється в горах тропічних, помірних і полярних широт, чи не в найочевидніший спосіб свідчить про стрімкі й широкомасштабні зміни клімату». Це сприяє підвищенню рівня моря й, одночасно, ставить під загрозу водні ресурси в багатьох регіонах по всьому світі.

Згідно звіту, починаючи з 1980-х років льодовики зменшуються зі зростаючою швидкістю. «Альпійські льодовики вже втратили понад 50% маси. Останні зміни, які спостерігаються у поведінці льодовиків, викликані цілим рядом факторів: значні обсяги парникових газів, масштабні викиди темних частинок сажі й пилу, що утворюють «коричневі хмари», а також пов’язані з цим місцеві зміни атмосферної енергії і вологості. Усе це разом призводить до значного потепління на великих висотах [...] у порівнянні з природними змінами клімату та станом льодовиків», – стверджують папські науковці.

Основними причинами льодовикових та міжльодовикових періодів вважаються зміни астрономічних параметрів руху нашої планети в Сонячній системі. Такі зміни могли відбуватися раз на 10 000 років і більше. Для порівняння, часовий масштаб спричинених людиною змін концентрації двоокису вуглецю та інших парникових газів і сажі – це 10-100 років, тобто вони відбуваються щонайменше у 100 разів швидше.

Ватиканські вчені радять три напрямки заходів

Слід невідкладно зменшити світові викиди двоокису вуглецю, зробивши все можливе, щоб відповідати амбітним міжнародним стандартам протидії глобального потепління та забезпечити довготривалу стабільність кліматичної системи. Усі країни повинні сконцентруватися на швидкому переході на відновлювальні джерела енергії та інших стратегіях щодо зменшення викидів СО2.

Країни повинні:


уникати скорочення лісів– природних каналів утилізації вуглецю – і навіть збільшувати, шляхом заліснення спустошених земель. Також слід розробляти та впроваджувати технології, що вбирають двоокис вуглецю з атмосфери. Ці дії слід здійснити протягом кількох найближчих десятиліть;
зменшити на 50% концентрацію забруднювачів повітря,що призводять до потепління (сажа, метан, озон в нижніх шарах атмосфери, гідрофлуорокарбони), з метою сповільнення змін клімату у цьому столітті та запобігання мільйонам передчасних смертей від респіраторних захворювань, а також мільйонам тон щорічних втрат урожаю;
підготуватися до адаптації до кліматичних змін – як хронічних, так і різких – які суспільство не зможе стримати. В особливості закликаємо до створення міжнародної ініціативи для спільної оцінки природного й соціального впливу змін клімату на гірські системи та пов’язані з ними водні басейни.

Адже, як справедливо зазначається в звіті, «вартість запропонованих заходів блідне в порівнянні з ціною, яку доведеться заплатити світові, якщо ми не почнемо діяти негайно».

Джерело: Кліматінфо