Актуальна тема

Меню

Великопосна ініціатива 2024

Зима як стихійне лихо?

Сьогодні для нас мороз -30С – незвичний і аномальний. Але насправді в такій погоді немає нічого дивного. Просто європейці, у тому числі й українці, за останні десять років відвикли від справжніх зимових морозів.

По-справжньому аномально холодні зими спостерігалися на нашій планеті задовго до появи метеослужб. Наприклад, в одному з літописів мовиться, що приблизно в 801 році в Чорному морі «затверділи хвилі». Є дані, що в 1316 році всі мости в Парижі були знесені кригою, в 1326 році замерзло все Середземне море, в 1407-1408 роках замерзли всі швейцарські озера, в 1558 році ціла армія в 40 тисяч вояків стояла табором на замерзлому Дунаї, а у Франції замерзле вино продавали шматками на вагу. Про холоди в наступні століття є більш точні відомості, адже температуру повітря можна було вже виміряти за допомогою термометра. У XX столітті зимою 1953-1954 років на території від Атлантики до Уралу з листопада по квітень лютувала справжня холоднеча, замерзна північна частина Чорного моря і вся акваторія Азовського. Лютими морозами і лютими буревіями запам'яталася і зима 1962-1963 років – тоді крига скувала зазвичай незамерзаючу Данську протоку і канали Венеції.

Синоптики нагадують: до 70-х років холодні та сніжні зими були частішими, потім став помітний ефект глобальної зміни клімату. Фахівець норвезького метеоінституту Кетіл Ісаксен в інтерв'ю телеканалу «НТВ» сказав, що нинішня ситуація для Європи цілком нормальна. «Навіть при загальному потепленні інколи трапляються дуже холодні зими, – говорить він. – Але якщо глянути на період в 20-30 років – середні зимові температури підвищуються. Холодна зима можлива, але не так часто як раніше».

Безсніжні зими в недавньому минулому і швидкому майбутньому можна пояснити глобальним потеплінням. Але глобальне потепління ще не означає постійного підвищення температури повітря. «Навпаки, підвищується повторюваність і екстремальність стихійних і небезпечних гідрометеорологічних явищ, – говорить пані Пахалюк. – Саме такий «холодний викид» відбувається зараз. І тому дуже навіть можливо, що колись ми побачимо замети, які в столиці були тридцять-сорок років тому. Наприклад, взимку 1969-1970 років максимум снігового покриву становив 82 сантиметри».

Вітчизняні кліматологи говорять, що особливості регіональних змін клімату України відповідають змінам у Європі.

«У наступні десятиліття поле температури повітря на території України вирівнюватиметься: у тих регіонах і для тих місяців, де температура порівняно висока, вона практично не змінюватиметься, а де порівняно низька – підвищуватиметься, – говорить кліматолог. – Знизиться і континентальність клімату, тобто «розмиються» відмінності між сезонами року. Зменшиться тривалість залягання снігового покриву, а в окремі роки він взагалі буде відсутній. Як результат підвищення температури повітря в зимовий період – зменшення майже на два тижні терміну зберігання покриву льоду на озерах і річках.

За матеріалами Главред