Актуальна тема

Меню

Великопосна ініціатива 2024

Екологія дому або як покращити своє житлове приміщення

Останнім часом у всьому світі чітко простежується тенденція здорового способу життя і підвищений інтерес до екології. Повним ходом йде боротьба за екологічність у виробництві, упаковці та навіть у моді. У продуктових магазинах намагаються пакувати покупки в паперові, а не поліетиленові пакети, а в модних магазинах, поряд зі шкіряними сумками, продаються еко-сумки, виготовлені з екологічно чистих матеріалів, які можна повністю переробляти при утилізації. Навіть якщо частково відмовитись від використання поліетиленової упаковки, можна зробити свій внесок в збереження навколишнього середовища. Але що стосовно власного житла?

Зазвичай, вирує думка, що будинок – це надійне укриття від екологічних небезпек, забрудненого навколишнього середовища за вікном. Таке твердження є великою помилкою. Несприятливі для здоров'я фактори можна зустріти й у власному домі. На щастя, вирішити екологічні проблеми житлових приміщень не так вже й важко, було б бажання. Небезпечні для здоров'я хімікати, забруднення та інші реагенти зустрічаються скрізь. Навіть просто сидячи на дивані і дивлячись телевізор людина наражається на небезпеку. Вся справа в тому, що частинки тканини, яка покриває цей диван, можуть відриватись і потрапляти в дихальні шляхи людини, що, звичайно, добре на неї не впливає.

Німецький хімік, автор книги «Наступна промислова революція» Мікаель Браунгарт заявляє, що тканини зазвичай містять «мутагенні матеріали, важкі метали, небезпечні хімікати та барвники, які часто офіційно вважаються небезпечними для здоров'я». Відомий хімік провів експерименти по розчепленню шкідливих газів предметами щоденного користування, такими як килими, пластмасові іграшки та електробритви, щоб проаналізувати, яку кількість викидів вони виробляють. Серед найбільших шкідників виявилися вінілові шпалери і покриття для підлоги, а також лазерні принтери, клеї, фарби і домашні прилади - зокрема, телевізори і пральні машини. Висновок, який зробив Мікаель такий: «Інколи, повітря всередині житлових приміщень виявляється навіть більш забрудненим, ніж на вулицях мегаполісів». Ця думка підкріплюється все більшим числом інших наукових спостережень. Агентство з захисту навколишнього середовища США (EPA) вперше забило тривогу з приводу незадовільної якості повітря в житлових приміщеннях ще в 1986 році. Відомство з дослідження будівництва Великобританії (BRE) опублікувало лякаючі дані своїх досліджень у 1996-му.

Люди проводять більшу частину свого життя в приміщенні. Вчені довели, що 93% часу ми проводимо в замкнутому просторі, 5% в переповненому і задушливому транспорті і лише 2% – на вулиці (причому, не завжди на свіжому повітрі). Ось тому-то й надзвичайно важливо, щоб приміщення, де людина проводить практично все життя, були екологічно безпечними. Як показують дослідження Мікаеля Браунгарта, майже все, чим користується сучасна людина, випускає частинки або ж цілий ряд газів, особливо коли мова йде про нові вироби. Предмети повсякденного вжитку – килими, електроприлади, фабричні вироби та хімічні засоби, лазерні принтери – виділяють леткі органічні речовини (ЛОР). Це рідкі або тверді речовини, які при кімнатній температурі перетворюються на шкідливі гази. Вони завдають негативного впливу на здоров'я людини. Через ЛОР можуть страждати дихальні шляхи, очі, вони можуть викликати головні болі, втрату координації, нудоту, а також пошкодження печінки, нирок і центральної нервової системи. Кожен рік збільшується кількість хатніх «шкідників», які викликають алергічні реакції. Для прикладу, в стандартній 3-х кімнатній квартирі протягом року збирається близько 40 кг пилу. Це як органічні, так і неорганічні речовини. Волосся, лупа, ворс з килимів, пух і пір'я з перин і подушок, пил від старого одягу, побілка зі стелі, лак та багато іншого. Кліщі, які прекрасно почувають себе в пилу. Всього у 10 грамах пилу їх уживається більше 30 000. Фахівці-алергологи довели - більшу частину хвороб бронхів та легенів викликають саме вони. Ще один добре відомий побутовий алерген – газ від конфорок. За 1,5 години горіння двох конфорок концентрація вуглеводнів в повітрі в 5 разів перевищує допустиму норму.

Звісно, ці всі факти дуже лякаючі. Та постає питання – як же поліпшити своє житло? Як зробити його більш безпечним? Нижче подані кілька порад, які допоможуть покращити екологію будинку.

Постійно провітрюйте помешкання

Найпростіший і традиційний спосіб підтримувати екологію житла - провітрювання приміщень. При цьому потрібно враховувати той фактор, що повітря за вікном теж забруднене. Тому бажано провітрювати приміщення рано вранці, коли вуличний рух мінімальний і вечірній пил осів, а також після дощу (особливо після сильної грози). Більш складні та ефективні способи очищення повітря пов'язані з усуненням внутрішніх джерел забруднення повітря:

  • Якщо є можливість, слід замінити газову плиту на електричну;
  • В газових плитах повинні бути встановлені конфорки з високими ребрами, що забезпечить більш повне згоряння газу;
  • Корисно встановити над газовою або електроплитою очищувач повітря (витяжку);
  • Якщо фінансове становище дозволяє, потрібно забезпечити обробку меблів засобами з натуральних компонентів;
  • При проведенні так званого «євро ремонту» не слід зловживати синтетичними матеріалами.

Очистіть будинок від хімічних засобів

Останні дослідження довели, що спреї для очищення поверхонь є основною причиною астми у дорослих. Також варто зазначити, що хімічні засоби для чищення не можна використовувати жінкам під час вагітності. Такі засоби можуть призвести до проблем з дихальними шляхами у дитини. Краще користуйтесь засобами на натуральній основі. Для очищення поверхонь можна також використовувати прості чистячі розчини, виготовлені на основі лимона, оцту та харчової соди.

Боріться з пилом

У 2002 році всесвітньо відома організація Greenpeace проаналізувала зразки пилу з сотні британських будинків і знайшла в багатьох з них такі небезпечні хімікати як ефір фталевої кислоти, бромовані вогнестійкі добавки, алкілфенол і оловоорганічне з'єднання. Тут допоможе вологе прибирання. І чим частіше, тим краще.

Саджайте більше рослин

Хорошим, а головне природним, очисником повітря являються рослини. І чим більше іх у домі, тим краще. Повітря стає в середньому на 40% чистішим в кімнаті, де посаджена рослина. Використовуючи рослини як природні очищувачі повітря, слід враховувати, що зволожене листя поглинає гази в 2-3 рази краще за сухе. Видалення етилену здійснюється не тільки рослинами, але і ґрунтовими мікроорганізмами, найбільша кількість яких знаходиться в багатих гумусом ґрунтах. Готові суміші з мікроелементами завжди є в квіткових магазинах. Помітно поліпшують самопочуття людини рослини, які заповнюють брак негативно заряджених іонів кисню: хвойні, цереуси, кротони. Всі рослини зменшують сухість повітря. Іонізують повітря також кімнатні фонтанчики.

Позбавтесь килимів

Килими являються природними резервуарами для пилу, який часто є причиною астми та інших алергічних реакцій. Навіть у нових килимах містяться такі шкідливі речовини як бромована вогнестійка добавка BDE-209, пестициди пермітрін і трибутилолово (токсин, який впливає на імунну та репродуктивну системи) і формальдегід. Намагайтесь використовувати для покриття підлоги натуральні матеріали і уникати килимів.

Обмежуйте використання електроприладів

  • Не залишайте увімкненим освітлення у кімнатах, якщо в цьому немає потреби. Пам’ятайте, що близько 30% загального обсягу споживання електроенергії в побуті припадає саме на освітлювальні прилади.
  • Не залишайте електроприлади в режимі очікування. Пам’ятайте, що навіть не працюючий на перший погляд, але не відключений від живлення телевізор чи комп’ютер продовжує споживати електроенергію.
  • Намагайтесь використовувати електроприлади ефективно. Навіщо вашому кондиціонеру працювати вдень, коли ви на роботі, адже тепло чи прохолода потрібні саме вам, а не вашій оселі. До того ж, якщо у вас встановлений багатотарифний лічильник, користування енергоємними приладами вночі коштуватиме вам набагато дешевше.
  • Перш ніж відкрити холодильник, пам’ятайте, що кожна зайва секунда його відчинених дверей обертається додатковими хвилинами роботи компресора. Доречно також завжди тримати холодильник повністю завантаженим, адже що більшим є об’єм холодних продуктів, то менше холоду втрачається при відкритті дверей. Навіть найбільш економний сучасний холодильник за місяць споживає близько 35-40 кВт?год електроенергії, але споживання може вирости й до 80 кВт?год, якщо не дотримуватись вищенаведених рекомендацій.
  • Заміна старих лампочок новими – енергозберігаючими – зменшить споживання електроенергії у 5 разів. Ще економнішими є світлодіодні лампи, які за тієї ж потужності споживають у 10 разів менше електроенергії, ніж звичайні лампи розжарювання.
  • При покупці нової побутової техніки намагайтесь купувати більш енергоефективну – класів А+ та А, використання якої також дозволяє скоротити споживання електроенергії (приміром, телевізори нового покоління споживають у 3-5 разів менше електроенергії, ніж старі).
  • Вдома більш доцільно використовувати не звичайний стаціонарний комп’ютер, а ноутбук. Це дозволяє скоротити енергоспоживання майже у 5 разів.
  • Якщо ви перериваєте прасування більш ніж на хвилину, краще вимкнути праску, адже подібні сучасні прилади нагріваються до робочої температури за лічені секунди, а от потужність їх складає 1,5-2 кВт.
  • При користуванні електрочайником не кип’ятіть зайву воду. Наливайте стільки, скільки це мінімально необхідно.
  • Для електроплити варто придбати спеціальний посуд, із нержавіючої сталі, при цьому дно посуду має бути не меншим за розмір конфорки, щоб уникнути втрат тепла. Вимикати плиту слід за 10-15 хвилин до повної готовності страви. Дуже економна у використанні пароварка, яка споживає електроенергії у 5-6 разів менше.

Слідкуйте за спальнею

Приберіть електроприлади зі своєї спальні. Особливо не бажано тримати у спальні комп'ютери, адже вони містять токсичні метали (такі як кадмій, тетраетилсвинець і ртуть), кислоти, пластмаси, речовини, що містять хлор і бром. Не дихайте шкідливими випарами, коли спите. На ринку присутні матраци та постільна білизна, які вироблені з натуральних матеріалів. Саме їх бажано і використовувати.

Все перераховане вище це лише мала частина, яку кожен з нас може зробити для того, щоб жити в більш екологічно чистих умовах. Дотримуючись цих простих порад можна значно поліпшити своє житло.

Джерело: Екологія життя