Актуальна тема

Меню

Великопосна ініціатива 2024

Про шкоду мобільного зв'язку

З моменту відкриття радіо пройшло вже більше 100 років, і по потужності радіовипромінювання Земля стала в багато разів яскравіше Сонця, але основна частка цієї потужності поки що доводиться на порівняно низькі частоти, до яких людина адаптована. Тому поки не помітні особливо шкідливі масові наслідки роботи потужних радіостанцій і потужних телецентрів, хоча їх потужність становить десятки і навіть сотні кіловат. Набагато більш шкідливим є високочастотне випромінювання сантиметрового діапазону.

Мобільний зв'язок перебуває поки на самому початку цього діапазону, але поступово просувається усе далі (GSM 1800,1900).

Безпосереднім джерелом випромінювання в мобільному телефоні є його антена. Всі інші джерела випромінювання (сам передавач, гетеродина приймача, синтезатор частоти та інше) настільки малопотужні, що їх можна не брати до уваги.

НВЧ випромінювання безпосередньо нагріває організм (повна аналогія з НВЧ піччю). Струм крові зменшує нагрівання, але наприклад кришталик ока не омивається кров'ю і при значному нагріванні - руйнується, каламутніє. Ці зміни як правило незворотні. Даний процес супроводжуеється різзю в очах і шумом у голові. Вплив випромінювання на мозок людини значно менше оскільки мозок екранований черепною коробкою і має розвинену кровоносну систему. Різні стандарти мають різну здатність до нагрівання організму. Телефон стандарту GSM 900/1800 небезпечніше ніж телефон стандарту NMT 450 оскільки частота випромінювання вище. Правда в NMT 450 використовуються великі потужності. 

На щастя НВЧ потужність випромінювана телефоном не велика і до перегріву кришталика й мозку справа не доходить. Але телефон на відміну від НВЧ печі випромінює складний модулювання сигнал, який несе в собі інформацію. Біологічно - інформаційні взаємодії вивчені недостатньо, достовірні результати досліджень у відкритій пресі не публікуються і нам невідомі.

Стандарти стільникового зв'язку розроблені на заході, там же виготовляються власне апарати. Вважається, що санітарні норми в них досить жорсткі і можна сподіватися, що за нас про все подбали. Це не факт, хоча б з тієї причини, що старі радянські норми вважали шкідливим випромінення починаючи з щільності потоку потужності 10 мікроват/см2. Починаючи з цієї межі, обмежувалася тривалість робочого дня, призначалося молоко, доплата за шкідливість і т.д. Після введення ринкових відносин з'явилося повідомлення, що мінімальна шкідлива щільність потоку потужності становить вже 100 мікроват/см2, тобто всі ми стали рівно в десять разів здоровіше і міцніше. Хотілося б у це вірити. Правда, це говорить і про те, що питання про шкідливий вплив НВЧ випромінювання вивчений не так вже і добре.

Пікова потужність телефону коливається для різних моделей від 1 до 2 ватів. Але GSM телефони не постійно випромінюють дану потужність. Приблизно кожні 4-6 секунд (це залежить від установок мережі) телефон змінює вихідну потужність. І намагається тримати її мінімально необхідною для зв'язку. Ця функція заощаджує Вашу батарею, береже Ваше здоров'я, і покращує якість мережі в цілому. Ви напевно часто чули перешкоди від телефону, наприклад в колонках або радіо. Зробіть дзвінок і Ви помітите як перешкода поступово пропаде протягом 10 секунд. Ось вам простий доказ регулювання потужності.

На голову потрапляє приблизно 20% випромінюваної потужності. При піковій потужності 2 000 000 мікроват це складає близько 400 000 мікроват. Для відповідності старим нормам (припускаємо, що вся ця потужність розмазується по освітленій стороні голови рівномірно!) поверхня освітленої сторони голови повинна бути не менше 40 000 см2 (квадрат 2 * 2 метри). За новими нормами поверхня освітленої сторони голови повинна бути не менше 4 000 см2 (квадрат приблизно 63 * 63 см). Але ж реальне опромінення нерівномірне, тому й щільність потоку потужності на окремих ділянках голови буде значно вище.

Всі ці досить наближені міркування проводилися в припущенні, що в телефоні використовується класична штирова антена довжиною приблизно чверть довжини хвилі (з урахуванням покриття це приблизно 70 мм).

У сучасних апаратах антени намагаються робити значно коротше. Але чим коротше антена, тим більше її так звана добротність. Добротність визначає величину запасеної енергії і ця запасена енергії знаходиться у ближньому полі, тобто поблизу антени і не випромінюється. Тому голові дістається й випроменена потужність і запасена (або реактивна) енергія. За рахунок поглинання частини запасеної енергії головою, наявність голови близько короткої антени трохи знижує її добротність і передавачеві легше працювати.
Із засобів захисту можна використовувати або відображаючий екран (дротяну сітку), або поглинаючий екран (сітка з резистивних провідників, наприклад нитки просочені вуглецем), або їх комбінацію.

Деякі заходи безпеки:
Розмову по мобільному телефону необхідно зробити короткою не з міркувань тарифного плану, а для свого здоров'я.
У машині НВЧ випромінювання перевідбивається від металевого кузова і значно посилюється його шкідливий вплив. Рекомендується використання зовнішньої антени.
В умовах нестійкого прийому потужність апарата автоматично підвищується до максимальної величини. Рекомендується або утриматися від тривалих переговорів або знайти місце зі стійким прийомом.
Якщо у Вас є дача або заміський будинок то найкращим виходом буде використання стаціонарної зовнішньої Антени кругової спрямованості (наприклад автомобільної) або спеціальної спрямованої антени.
Чималу небезпеку представляють також ретранслятори провайдерів. Антена такого ретраслятора постійно випромінює досить потужний сигнал причому на всі боки. Як з цим боротися. Перейдіть або подалі від антени або сидіть у панельному будинку. Арматура панелей кілька екранує Вашу квартиру. Допомагає металева сітка на вікнах. Розмір вічка не більше 10 см.
Застосування комплектів Mini Hands Free зменшує опромінення голови і перерозподіляє його на все тіло. Але провід комплекту працює як перевипромінюча антена.
Не псуйте антену телефону. Зміна її геометричних розмірів, вигин, крутіння неминуче погіршує умови прийому та потужність передавача неминуче збільшується. Використовуйте тільки фірмові, рідні антени.
При виборі моделі телефону перевагу віддавайте апаратам із зовнішніми антенами і гарною заявленої в характеристиках чутливістю.

Джерело:  РАФ