Актуальна тема

Меню

Великопосна ініціатива 2024

Заключна заява гендиректора WWF про Ріо+20

Генеральний директор Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) Джим Ліп зробив заключну заяву про саміт Ріо+20:

Ця конференція була про життя: про наступні покоління; про ліси, океани, річки й озера, з яких ми отримуємо їжу, воду і енергію. Вона мала на меті вирішити нагальні завдання побудови майбутнього, комфортного для людей.

На жаль, світові лідери, що зібралися тут, випустили зі свого поля зору ці вкрай необхідні цілі. Надто мало країн були готові до дій, тому президент Бразилії Ділма Руссефф вирішила не торкатися серйозних проблем — на шкоду планеті.

В результаті маємо змарновану можливість — угоду, яка не поставить світ на шлях сталого екологічного розвитку.

Необхідність терміново діяти, однак, не зникла. Гарною новиною є те, що сталий розвиток, як паросток, що пустив коріння, буде проростати, незалежно від слабкого політичного керівництва. Світові лідери таки активізувалися, але не щодо результативних переговорів.

Захопливі ініціативи відбуваються на рівні громад, міст, урядів і компаній, що закладають основу захисту нашого довкілля, боротьби з бідністю і наближають нас до більш сталої планети.

Врешті-решт, активні дії від окремих людей, сіл, міст, країн, малих і великих компаній, громадських організацій потрібні скрізь. Ми всі повинні взяти на себе відповідальність за бездіяльність світових лідерів в Ріо.

Ми маємо подвоїти наші зусилля і сподіватися, що з часом вони допоможуть відкрити політичний простір для проведення багатостороннього процесу, як в Ріо.

Деякі з великих зобов’язань, які було взято за межами переговорної кімнати в Ріо були такими:

Уряди, банки, інвестори та виконавчі директори знову вимагають провести оцінку та облік природного капіталу. 9 банків, а також інвестори та страхові компанії (зокрема, бразильський банк Caixa Economica Federal, французький Caisse des Depots, Торговий банк Китаю (China Merchants Bank), Національний банк Австралії (Natural Australia Bank), банк Гонконгу Standard Chartered + 50 країн, серед яких Ботсвана, ПАР, Великобританія + компанії Unilever, Puma, Dow Chemical) виступили з колективним закликом до оцінки та обліку природного капіталу на Ріо+20 з Декларацією національного капіталу.

Мозамбікпрезидент Мозамбіку Арманду Гебуза оголосив про запуск у Мозамбіку «Дорожньої карти переходу до зеленої економіки». Цей план передбачає використання країною принципів «зеленої» економіки для розвитку міст, сільського господарства, енергетичних ресурсів, інвестування в підтримку та розширення природного капіталу, у тому числі повністю репрезентативної наземної та морської багатофункціональної мережі заповідних територій. План буде розроблено і впроваджено у співпраці з ключовими партнерами в усьому світі, такими як уряд країни-господаря конференції – Бразилії.

Мальдіви оголосили про створення найбільшого у світі морського заповідника. Мальдіви використали конференцію зі сталого розвитку Ріо+20 у Бразилії, щоб повідомити про перетворення всіх 1192 своїх островів на морський заповідник до 2017 року.

Уряд Великобританії заявив, що Британія буде першою в світі країною, котра змусить провідні компанії вимірювати викиди вуглекислого газу від їхнього виробництва. За цією схемою більше 1000 компаній вимірюватимуть викиди парникових газів в повному обсязі.

Президент Індонезії взяв на себе широкі зобов’язання досягти «сталого майбутнього» в Індонезії. Ключовими темами його виступу були фінанси та політика, зміцнення інституцій, співпраця південних країн, що мають тропічні ліси.

Вісім з найбільших світових банків розвитку оголосили про фундаментальні зміни в інвестуванні: від доріг до громадського транспорту. Це ініціатива у розмірі 175 мільярдів доларів на підтримку автобусів, поїздів та велосипедних доріжок. Таке грошове зобов’язання сталого розвитку було найбільшим протягом Ріо+20.

Що Всесвітній фонд дикої природи очікував від Ріо+20 і за що ми боремося:

Цілі сталого розвитку - мають бути розвитком Цілей розвитку тисячоліття (Millennium Development Goals) і фокусуватися на таких темах як: продовольство, вода, енергія і океан. Треба започаткувати процес їх створення, фінансування і вимірювання.

Оцінка природного багатства. Світ все ще потребує показників для вимірювання якості довкілля, природи, біорізноманіття та екосистем, поруч з існуючими економічними (ВВП) і соціальними (ІРЧПН) показниками.

Реформа субсидій. Глобальним пріоритетом мають бути прозорі річні звіти та перегляд реформ субсидій, що матиме наслідком ліквідацію до 2020 року всіх екологічно шкідливих субсидій, зокрема субсидій на викопне паливо.

Використання океанів. У Ріо спостерігаємо певний прогрес стосовно цього питання, але нам все ще потрібно доцільніше користуватися ресурсами океанів і прийняти рішення про збереження і екологічне використання відкритих морських просторів поза національними кордонами.

Потужніша Програма ООН з навколишнього середовища. Зміцнення ЮНЕП має бути пріоритетом, влада має забезпечити фінансування належного захисту довкілля у світі.

Джерело: КліматІнфо