Актуальна тема

Меню

Великопосна ініціатива 2024

«Атом» проти людини та життя на планеті

Згідно з екологічним календарем, 6 серпня – День дій за заборону ядерної зброї. Варто бодай у цей день акцентувати свою увагу на даній проблемі і ґрунтовніше ознайомитися із її суттю.

Війна – це суцільна катастрофа для цілого людства. Не буває локальної війни в буквальному сенсі, адже наслідки навіть найменших військових дій поширюється на цілий світ і мають виключно згубні наслідки для здоров’я та життя цілого людства. Однак, найнебезпечнішою зброєю на світі є, безумовно, ядерна зброя, результати якої дуже трагічні як для самої людини, так і для природи в цілому. На думку багатьох спеціалістів, як закордонних, так і вітчизняних, найбільш важкими наслідками війни буде, «по-перше, радіоактивне забруднення навколишнього середовища ізотопами стронцію-190, цезію-117, йоду-131, вуглецю-14, плутонію-239… По-друге, внаслідок величезних пожеж у населених пунктах, а особливо в лісах, утворяться гігантські хмари сажі та пилу. Вони закриють на багато місяців значні території Землі від сонця. Настане так звана ‘ядерна зима’» [2, С. 220-221]. За оцінками фахівців: «У Північній півкулі відбудеться різке зниження температури від – 23 до – 53  С. Спостерігатимуться й інші зміни в атмосфері. Збільшиться кількість кислотних дощів. Під впливом ядерного вибуху на 30% зменшиться вміст озону, і поверхня Землі підпаде під дію згубного ультрафіолетового випромінювання» [там же]. Чимало людей та всього живого загинуть від наслідків ядерного вибуху – радіації. Вчені без перебільшення вважають, що при ядерній війні рівновага в біосфері настільки порушиться, що цивілізація може загинути повністю.

На мою думку, наведені вище вченими факти говорять самі за себе і навіюють тільки жах та тривогу як за людське життя, так і за всю Богом створену природу. Саме тому виконавчий директор Програми ООН з навколишнього середовища, Клаус Топфер, виступаючи з приводу проблеми «війни і довкілля», зазначив: «Позбутися ‘мови’ війни є набагато легше, аніж згубних наслідків, завданих нею навколишньому середовищу» [3]. А Соціальне вчення Церкви, застерігаючи людство перед війною, вчить: «Коли мир, ми нічого не втрачаємо, коли війна, ми можемо втратити все» [1, ч. 497].

Богдан Шкодин

Список використаної літератури:

1. Компендіум Соціальної Доктрини Церкви. – Київ: Кайрос, 2008. – 550с.

2. Микитюк О. М., Злотій О. З., Бровій В. М. Екологія людини. Підручник. – 3-те вид., випр. і доп. – Харків: «ОВС», 2004. – 254с.

3. Дурбак Х. Поєднання впливу конфліктів на довкілля і населення. – http://collections.infocollections.org/ukedu/ru/d/Js6838u/2.html