Управління відходами

Стиль життя – еко. Як обійтися без пластикових пакетів та зайвого сміття?

Щодня в Україні з'являється все більше екоактивістів, які борються зі шкідливими звичками та впливами людини на навколишнє середовище.

Багато хто просто піддається модним віянням і лише одиниці приймають екологічні правила та змінюють своє життя.

У вінничанки Анни Бровченко запитали як це – жити без поліетилену, відмовитися від хімії та почати сортувати сміття.

Героїню звуть Анна Бровченко. Дівчині 21 рік і вона навчається в Київському університеті імені Грінченка. Спеціальність Ані аж ніяк не пов'язана із екологією, але свій свідомий вибір дівчина зробила ще півроку тому:

– Мене завжди хвилювали екологічні питання. Шість місяців тому я змогла відмовитися від пластикових пакетиків і почала шукати еко-альтернативи. Спочатку пакетам, а потім і всьому іншому. Так почав змінюватися мій стиль життя, – розповідає Аня.

Дівчина говорить, що на такий крок її надихнули інші люди, які пояснювали свою позицію і, власне, чому це роблять.

–Насправді серед моїх знайомих була одна дівчина, яка відмовилася від пакетиків. Про це вона почала розповідати у своєму акаунті в Інстаграмі. Я слідкувала, а потім і сама вирішила дослідити це питання.

Чому сучасна молодь обирає екожиття

–Дехто може сказати, що це глобально нічого не змінює і, в принципі, він буде частково правий. Цю проблему потрібно вирішувати на рівні держави та міста. Якщо я можу щось зробити особисто без зайвих витрат, то чому б ні, – пояснює Анна.

Крім того, дівчина говорить про певне моральне задоволення, яке вона отримує, змінюючи своє життя на краще.

–Одна людина надихає іншу. Іде ланцюгова реакція і нас уже багато, тому це класно почати робити щось, а не просто говорити.

Стереотипи

Аня говорить, що навколо її стилю життя є багато різних стереотипів. Наприклад, коли люди чують, про відмову від користування поліетиленовими пакетами в магазинах, то одразу думають, що вона їх навіть до рук ніколи не бере:

–Багато хто думає, що вдома у мене немає пакетів. Або під час переходу на якісь альтернативні речі, то весь пластик потрібно викинути, – розповідає Анна. – Навпаки суть у тому, щоб використовувати той пластик, який є – довше. Користуватися ним розумно і не додавати зайвого.

Дівчина радить не бути глобальними у цьому питанні одразу. Тобто у той момент, коли людина вирішує жити більш екологічно, то не потрібно відмовлятися одразу від усього. Варто робити все поступово і щоразу зменшувати кількість шкідливих матеріалів у своєму житті.

До речі, Аня говорить, що відмова від пластикових пакетів у магазині значно заощаджує кошти:

–Коли тобі немає куди скласти продукти, то ти купуєш лише необхідне.

Чим замінити пластикові пакети

У гру вступають старі добрі авоськи, екоторбинки та шопери. Аня продемонструвала нам з чим зазвичай ходить на ринки та магазини:

–Ось такий шопер із власним принтом мені подарувала подруга. Також ношу таку торбинку із картиною Матіса. Це ж справжній витвір мистецтва. Щоправда, вона коштує близько півтисячі гривень, але воно того варте, – розказує дівчина. – Шопер виготовлено із плащівки – це тканина, яка досить міцна і не боїться вологи.

Маленькі пакетики можуть замінити екоторбинки. Зазвичай, вони коштують 30 гривень. Власне, ми спробували придбати продукти на ринку, не використовуючи пластикових пакетів. До речі, адміністрація ринку «Урожай» виявилася не дуже привітною і намагалася перешкоджати експерименту.

А що стосується продавців на ринку, то їх реакція на відмову від пластикових пакетів була схожою – здивування та нерозуміння спочатку, але потім схвальні погляди та захоплення. У Вінниці навіть була петиція про заборону пластикових пакетів і за короткий термін вона набрала необхідну кількість голосів. У відповідь вінничанин отримав лише рекомендацію для магазинів.

Інші екологічні звички

Наша героїня стверджує, що екологічний спосіб життя – це мінімізування того, що людині необхідно.

–Я зменшую використання пластику де тільки можу. Навіть, коли купую подарунки друзям, то запитую чи ці речі дійсно їм необхідні, – розповідає Аня.

Дівчина сортує сміття. У Києві це зробити легше, так як у місті є чимало станцій переробки скла, пластику певного маркування та паперу. У Вінниці такі можливості теж є, але вони значно менші:

–Вдома ми збираємо скло та паперове сміття. Потім відвозимо на станції переробки. За це навіть дають невеликі кошти, – говорить Аня.

Для того, щоб сортувати сміття у Вінниці потрібно бути великим ентузіастом. Справа у тому, що наскільки правильно жителі міста не сортували своє сміття вдома, потім воно все одно потрапляє в один сміттєвий бак. І навіть наліпки не допомагають відокремити органічні відходи від інших. У такому разі ефективність дорівнює нулю.

Протягом свого пізнання екологічних правил Аня вирішила стати веганом. – Змінюючи повсякденні звички, почало змінюватися моє життя. Так, наприклад, я переглянула своє ставлення до їжі – і тепер не вживаю нічого тваринного походження, – розповідає екоактивістка.

–Такий спосіб життя дуже мінімізує відходи і, власне, покращує самопочуття. Наступний крок у свідомих екозмінах – це часткова відмові від хімії. Через те, що Аня – веган, вона використовує небагато продуктів після яких потрібно мити посуд із спеціальними засобами. Звичайним ганчіркам дівчина теж знайшла альтернативу. Рослина люфа – вона справляється із видаленням забруднень так само як і звичайна ганчірка. Придбати шматочок цієї рослини можна приблизно за 20 гривень в магазинах з екологічною продукцією або виростити її самостійно.

Ще одна вагома зміна у боротьбі за чисте середовище – це заміна звичних засобів гігієни. Про екологічні зубні щітки говорять вже давно і вони почали з'являтися у косметичних магазинах. Мова йде про щітки, які виготовлені з бамбуку або екопластику.

Джерело: vn.20minut.ua

за підтримки

Реновабіс