Меню

У світі відмовляються від сміттєвих звалищ, а в Києві вкладають у смітник 200 млн гривень. Чому це погано?

В Україні проблема відходів стоїть найгостріше, у порівнянні з іншими країнами Європи. Поки її намагаються вирішити на локальному рівні застарілими методами. Тим часом у світі вже є досвід і технології, які могли б нам дуже стати в нагоді.

200 МІЛЬЙОНІВ. Київ направить близько 200 млн гривень на реконструкцію та переоснащення полігону твердих побутових відходів № 5 недалеко від села Підгірці. Про це повідомили в прес-службі Київської міської державної адміністрації (КМДА) 6 червня 2019 року. Гроші витратять на зміцнення дамби полігону і установку дренажних систем. За останні 2 роки на об’єкт вже витратили 106 млн гривень. За ці гроші полігон огородили, купили техніку, насосне та інше обладнання.

У 2018 році Київ прийняв рішення припинити завозити сміття на звалище в Підгірцях в найближчі роки.

ПРОБЛЕМА СМІТТЯ. В Україні звалища займають 7% території, або близько 43 тис.кв. кілометрів. Тільки офіційних звалищ твердих побутових відходів (ТПВ) в нашій країні 6 тис., ще 35 тис. – неофіційних.

У масштабах країни на кожного її жителя припадає близько 300 тонн відходів, які забруднюють землю, воду і повітря.

СТАРІ МЕТОДИ. В Україні всього чотири сміттєспалювальні заводи, і лише один з них – «Енергія» в Києві – працює. Але і те, що ми маємо, не витримує ніякої критики, тому що загальновизнано, що спалювання відходів – це застаріла технологія. Такі заводи викидають в атмосферу отруйні речовини, у тому числі діоксини. Фільтри ситуацію не рятують, до того ж, їх потім потрібно захоронювати з максимальною обережністю, як ядерні відходи.

В Україні відходи найчастіше просто вивозять на звалище під відкритим небом. І хоча з початку 2018 року діє закон про роздільний збір сміття, він не виконується. Причина в тому, що великий бізнес поки не бачить можливості заробити на цьому. А представникам чинного «сміттєвого» бізнесу зручніше працювати на існуючих умовах.

НОВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ. Сьогодні у світі використовують принципово нові методи утилізації сміття. «На виході» вони не дають ні звалищ, ні отруєного диму, а лише синтез-газ, який потім використовується в промисловості та енергетиці.

Йдеться про піроліз і спалювання сміття в плазмових установках. В обох випадках сміття спалюється (при 1700 °C або при 6000 °C) у закритому контурі, тобто в атмосферу не потрапляє нічого. Заводи з такими технологіями вже будують в Китаї, США, Канаді, Південній Кореї і багатьох країнах Європи, у тому числі в Польщі та Угорщині. Такі споруди не забруднюють навколишнє середовище, тому можуть перебувати в межах міста. На даху одного з таких заводів, розташованого в Копенгагені (Данія),проклали громадську лижну трасу.

Крім піролізу і плазми, є й інші сучасні методи, що дозволяють переробляти до 95% всього сміття. Один з таких заводів хочуть запустити до кінця 2019 року в Житомирі.

ПОТРІБНІ ЗАКОНИ. Україні немає сенсу поступово наздоганяти розвинені країни, будуючи сміттєспалювальні заводи, від яких уже в усьому світі відмовляються. Краще відразу інвестувати в новітні технології, які, до слова, дешевші, ніж будівництво та підтримка величезних полігонів. Тепер надія на новий парламент, тому що сміттєвому ринку потрібні закони, які підготують бізнес до впровадження найновіших рішень.

Джерело: Екологічні новини