Меню

Мода XXI століття: носити старі речі тепер так само стильно, як маленьке чорне плаття

Майже чотири тисячі літрів води потрібно для виробництва однієї пари джинсів, якщо врахувати збір бавовни, виробництво, транспортування та прання. Збиток природі при цьому такий же, як при викиді 33,4 кг вуглецевого еквівалента або емісіях в результаті автопробігу в 111 кілометрів. У Програмі ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) просять не купувати нові джинси, не доносивши старі.

Повна шафа і нічого вдягнути? Це пішло в минуле, вдихніть нове життя в свої речі, радить віце-мер Парижа Антуанетта Гі, – а парижанки знають толк в моді. «Носіть старі речі як нові, це тепер також стильно, як маленьке чорне плаття, – каже вона. – Ми хочемо, щоб модна індустрія була екологічно чистою».

Але це ще не все. При пранні речей в повітря потрапляють мікрочастинки пластику та інших токсичних речовин, які забруднюють наші водойми і питну воду. 20 відсотків забруднювачів води – це відходи текстильної промисловості.

Індустрія моди може здійснити істотний внесок в боротьбу зі зміною клімату, перш за все, завдяки своїм гігантським обсягам виробництва. У галузі зайнято 300 млн чоловік, а її щорічний оборот перевищує 1,3 трильйона доларів. Лоренс Міла Каналс, активіст руху на захист природи, закликає виявити у виробничому ланцюжку процеси, які завдають найбільшої шкоди навколишньому середовищу, і вжити заходів. «Всі учасники циклу повинні докласти зусиль, щоб переглянути процес виробництва і отримання прибутку в текстильній промисловості і відмовитися від методів, які завдають шкоди навколишньому середовищу», – говорить він.

Що можуть зробити споживачі? Купуйте менше одягу! Згідно зі статистичними даними, перш ніж викинути річ, ми надягаємо її приблизно десять разів. Показники, звичайно, можуть різнитися залежно від країни і соціального статусу людини. У ЮНЕП наводять середнені дані.

Проте, тенденція поширюється на всіх: попит на предмети одягу щороку збільшується на два відсотки рік, а ось носимо ми його на третину менше, ніж на початку двотисячних.

На цю розкіш витрачаються додаткові ресурси планети. 87 відсотків поношеного одягу виявляється на звалищі: в світових масштабах ним можна кожну секунду навантажувати цілий сміттєвоз.

У ЮНЕП радять при покупці одягу звертати увагу на міцність матеріалу, щоб він прослужив довше. Рекомендується також купувати поношений одяг, а обридлий знову здавати в магазини «секонд-хенд» або передавати іншим. Носити його слід акуратно, прати речі рідше, а для прання вибирати концентровану рідину замість порошку, який змиває більше волокна.

Джерело: Новости ООН