Меню

Рятуємо майбутнє: що потрібно для досягнення Цілей сталого розвитку – 2030

Італія нещодавно оголосила про включення з 2020 року до шкільної програми нових предметів зі сталого розвитку. Діти зі школи дізнаватимуться про вплив людини на природу, про зміни клімату та вчитимуться застосовувати набуті знання в повсякденному житті.

Такий підхід – це не просто сучасний тренд, а прагнення забезпечити повноцінне буття наступних поколінь. Сьогодні це є найактуальнішим завданням на шляху до досягнення 17 Цілей сталого розвитку, що були визначені орієнтирами розвитку світу до 2030 року країнами – членами ООН. Україна також долучилась до глобальних процесів, зокрема, приєднавши до процесу онлайн-освіту зі сталого розвитку.

Що залежить від кожного з нас, без огляду на вид діяльності чи посаду, розповів керівник програми ПРООН з досягнення Цілей сталого розвитку в регіонах Мустафа Саіт-Аметов.

Порядок денний до 2030 року

Майже п’ять років тому на зустрічі вищого рівня ООН у Нью-Йорку представники 193 країн ухвалили надважливий документ, яким фактично визначено перелік орієнтирів для розвитку світу на період до 2030 року.

Серед них:

  • подолання бідності й голоду;
  • забезпечення здорового способу життя та сприяння благополуччю для всіх у будь-якому віці;
  • забезпечення всеохоплюючої та якісної освіти;
  • доступ до чистих джерел енергії;
  • розвиток інфраструктури і сприяння інноваціям;
  • перехід до раціональних моделей виробництва і відповідального споживання;
  • боротьба зі зміною клімату та її наслідками;
  • збереження морських ресурсів та відновлення екосистем суші тощо.

Йдеться про глобальну програму «Перетворення нашого світу: порядок денний у галузі сталого розвитку на період до 2030 року». Вона включає 17 Цілей сталого розвитку і 169 завдань, які дуже тісно взаємопов’язані між собою. Від їх виконання залежить те, якою буде якість життя наших нащадків на цій планеті. Незалежно від того, де вони живуть – у великих містах чи на невеликих сільських територіях.

2030 роком наше майбутнє не обмежується. Проте час пришвидшується, технологічний розвиток набирає обертів і дедалі важче прогнозувати, що відбуватиметься за 20–30 років. Тому поставлені цілі – це те, що ми можемо зробити тут і зараз.

Це програма-мінімум для того, щоби передати прийдешнім поколінням світ принаймні такий, який маємо сьогодні. А бажано – кращий. Де економічне зростання дозволяє задовольняти низку соціальних потреб і водночас не завдає шкоди екосистемам. Отже, якнайшвидше маємо діяти. Мислити – глобально, а діяти – локально. Втім, будь-які дії потребують обізнаності.

Як діяти далі

Нині Програма розвитку ООН в Україні за фінансової підтримки уряду Німеччини через Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH реалізує проєкт «Онлайн-освіта задля сталого розвитку». І вже наприкінці лютого 2020 року на українських освітніх платформах з’являться відповідні онлайн-курси.

Вони будуть у вільному доступі для усіх охочих дізнатися про сталий розвиток. Утім, насамперед, вони будуть спрямовані на публічних службовців і державних посадовців усіх рівнів, на представників малого і середнього бізнесу, а також громадського сектору.

Про роль держслужбовців

Державні службовці всіх рівнів – представники центральних органів виконавчої влади, обласних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування тощо. Саме ці люди мають враховувати Цілі сталого розвитку – 2030 під час розробки програмних документів, проєктів нормативно-правових актів з метою забезпечення збалансованості економічного, соціального та екологічного розвитку на національному, регіональному і місцевому рівнях.

До речі, це передбачено й указом президента «Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року», що був підписаний 30 вересня 2019 року. Так, їм доведеться думати та діяти по-новому, залучаючи і застосовуючи стратегії та технології управління розвитком, які дозволять подолати бідність, забезпечити якісну освіту, гендерну рівність, модернізувати інфраструктуру міст і населених пунктів тощо.

Це потребує від службовців обізнаності й компетентності. Ба більше, набуті знання додадуть їм упевненості в тому, що управлінські рішення, які вони ухвалюють, сприяють якнайшвидшому і найефективнішому досягненню Цілей сталого розвитку – від маленької громади до масштабу всієї країни.

Що має робити бізнес

Водночас і бізнес має стати генератором змін. І не тільки тому, що цього вимагають іноземні інвестори і зовнішні ринки. Екологічне зростання без врахування соціальних та екологічних наслідків призводить до криз. Трендом сьогодення для компаній зі світовим ім’ям  є побудова стабільного та справедливого майбутнього. Зокрема, переглядаються бізнес-моделі, беруть нові зобов’язання, запроваджуються соціальні й екологічні програми, налагоджується співпраця з владою і громадськістю.

Тим часом, громадські лідери стають виразником запитів від найбільш вразливих верств населення, започатковуючи екологічні проєкти, просуваючи ідеї збалансованого розвитку і виконуючи важливу роль громадського контролю щодо реалізації соціально-економічної політики місцевого та регіонального рівнів. Адже наше суспільство, наша економіка і наш вплив на довкілля мають бути такими, що долають існуючі кризи і не генерують нових.

Про роль людини і громади

Мене дуже часто запитують, що проста людина в невеликому містечку може зробити, адже цілі – дуже глобальні. У відповідь пропоную поглянути, наприклад, на енергоефективність у житловому секторі, де сьогодні витрачається велика кількість енергії через застаріле обладнання.

У кожному багатоквартирному будинку є співвласники – вони разом несуть відповідальність за те, в якому стані знаходиться їхнє житло, скільки воно споживає енергії протягом опалювального сезону і скільки витрачається коштів.

Об’єднавши зусилля, створивши ОСББ, розробивши проєкт модернізації свого житла, залучивши, наприклад, грант із Фонду енергоефективності, вони, з одного боку, мінімізують витрати й заощаджують, з іншого – роблять свій внесок у досягнення більш глобальних цілей, як-от зменшення енергоспоживання і викидів, а також боротьба з кліматичними змінами.

Ще один приклад – село Варяж, що у Львівській області. Жителі села згуртувалися задля вирішення проблеми з освітленням вулиць. Як результат – встановили сонячну електростанцію й не лише перевели на «зелену» енергію вуличне освітлення, а й мають на меті повністю забезпечити енергопотреби місцевої громади. 

Про партнерство

Утім варто зауважити, що передує успішному втіленню будь-якого проєкту на мапі світу чи то в Україні, чи то в локальному масштабі – партнерство. Не випадково на глобальному рівні визначили Ціль 17 «Партнерство заради сталого розвитку», яка взагалі є ключем до вирішення проблем у економічній, екологічній чи соціальній сфері, досягнення Цілей сталого розвитку.

Тож будувати ефективні партнерства, об’єднувати людей навколо спільних цілей і цінностей – це також мета нашої роботи та просвітництва. Отже, єднаймося задля сталого розвитку України і світу.

Джерело: Mind