Меню

Генсек ООН: криза відкрила нові можливості, якими необхідно скористатися

Пандемія привела до безпрецедентної економічної кризи, в результаті якої страждають мільйони людей по всьому світу. У той же час перед людством відкрилися нові можливості: економіку треба відновлювати з урахуванням боротьби зі зміною клімату і більш справедливого розподілу коштів.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликав скористатися можливістю і прискорити зміни, спрямовані на те, щоб міжнародні інститути фінансували екологічно чисті економічні проекти, а приватні інвестори вкладали в підприємства, які взяли зобов'язання звести до нуля шкідливі викиди в атмосферу.

Про це Гутерріш заявив, виступаючи на надзвичайній зустрічі Альянсу глобальних інвесторів для виконання Цілей сталого розвитку. Вона присвячена питанням відновлення економіки після пандемії COVID-19. У форумі, який проходить у віртуальному форматі, беруть участь провідні економісти з багатьох країн світу, в тому числі колишній міністр фінансів США Ларрі Саммерс.

Генсек ООН у своєму виступі зазначив, що ми ще тільки починаємо оцінювати наслідки пандемії: рівень безробіття злетів, а тимчасово закриті бізнеси можуть ніколи не відкритися. «На відновлення докризового показника зайнятості можуть знадобитися роки», – підкреслив він. В ООН вкрай стурбовані тим, що «безпрецедентний економічний шок» підриває зусилля по виконанню Цілей сталого розвитку.

Глави держав прийняли цей документ у 2015 році на саміті в Нью-Йорку. Він передбачає заходи щодо поліпшення життя населення планети, в тому числі в сфері прав людини, освіти, охорони здоров'я та економічного благополуччя. Це не просто слова, перед людством поставлені конкретні завдання. Окрема проблема – фінансування цих зусиль. Надзвичайна зустріч сьогодні знадобилася, щоб оцінити загрози та вжити заходів, виходячи з ситуації, яка виникла у зв'язку з COVID-19.

«Як завжди, в результаті кризи страждають найбідніші і найвразливіші верстви населення, – нагадав Генсек. – Саме серед них найбільше тих, хто втратив роботу, не має соціального захисту, а в разі хвороби не отримає допомогу через перевантажену систему охорони здоров'я».

Тим часом, криза – це також можливість побудувати більш справедливий світ і одночасно захистити природу. Наприклад, на тлі пандемії знизилося споживання енергії і люди стали частіше використовувати технології, які, зрештою, можуть скоротити залежність економіки від викопного палива. «Такі зміни можуть бути початком процесу щодо поліпшення життя на планеті», – вважає Генсек.

Проте, за його словами, міжнародне співтовариство не повинно покладатися тільки на ті позитивні зміни, які відбуваються самі собою, необхідно зайняти активну позицію, щоб відновлення економіки було співзвучно завданням, поставленим в Порядку денному на період до 2030 року, Аддіс-Абебською програмою дій (щодо фінансування розвитку) і Паризькій угоді з клімату. Це означає, підкреслив Генсек, що бізнеси повинні діяти не тільки в інтересах вкладників, власників акцій, але і в інтересах споживачів і враховувати екологічні аспекти при впровадженні того чи іншого проекту.

Джерело: Новости ООН