Актуальна тема

Меню

Як зберегти біорізноманіття планети? Вісім пріоритетних напрямків роботи

Природа «відступає». Процес втрати біорізноманіття досяг рекордних темпів. 2 мільярди гектарів землі втратили родючість. Понад мільйон видів тварин і рослин на планеті перебувають на межі зникнення. Люди стають все більш беззахисними перед обличчям нових біологічних загроз – таких, наприклад, як пандемія коронавірусу. Про це йдеться в п'ятому виданні доповіді «Глобальна перспектива в області біорізноманіття», пишуть Новости ООН.

У доповіді оцінюється прогрес у здійсненні Стратегічного плану в галузі збереження і раціонального використання біорізноманіття на 2011-2020 роки. Звіт підготовлений експертами Конвенції про біологічне різноманіття. Вони відзначають, що з поставлених 20 цілей вдалося досягти лише шести, але і це непоганий результат, який свідчить про те, що спільні зусилля щодо захисту біорізноманіття допомагають врятувати цілі види.

Так, за останні три десятиліття вдалося зберегти майже 50 видів птахів і ссавців, які перебували на межі зникнення, причому 25 з них – тільки за останнє десятиліття. Серед них, наприклад, чорноногий тхір, або, як його ще називають «американський» тхір. Він був занесений в Червону книгу ще в кінці 1960-х років.

Фахівці також відзначають, що вже майже третина всіх ферм на планеті – майже 163 мільйони – використовують екологічні методи ведення господарства. На 33 відсотки скоротилися темпи обезліснення. 27 мільйонів гектарів землі зараз проходять процес відновлення.

Експерти підкреслюють: всі ці цифри говорять про те, що ситуація небезнадійна, і міжнародне співтовариство повинно подвоїти зусилля по збереженню і захисту біорізноманіття. Вони виділили вісім пріоритетних напрямків подальшої діяльності в цій сфері.

  • захист земель і лісів, в тому числі боротьба з деградацією ґрунтів і відновлення лісових екосистем;
  • зміни в методах ведення сільського господарства – застосування агроекологічного походу з метою підвищити продуктивність, мінімізувавши негативні наслідки для біорізноманіття;
  • зміна системи харчування, в тому числі поширення інформації про здоровий спосіб життя і необхідності вживати більше рослинної їжі і менше м'ясних продуктів;
  • відновлення морських екосистем і розвиток аквакультури;
  • застосування екологічних підходів в міському будівництві та створення «зеленої» інфраструктури;
  • боротьба зі зміною клімату, в тому числі – відмова від викопних видів палива;
  • впровадження принципу гармонійної взаємодії всіх екосистем.

Фахівці також наголошують на необхідності адекватного фінансування діяльності щодо збереження біорізноманіття. Щорічно на ці цілі виділяється менше 100 мільярдів доларів, хоча потрібні сотні мільярдів.