Конкурс до дня Творця

День Творця

 

Меню

Участь Церкви у збалансуванні екосистеми задля збереження біорізноманіття

З 7 по 10 жовтня у Львові відбувся 13 Екуменічний соціальний тиждень, який був організованим Інститутом екуменічних студій Українського католицького університету. Головна тема заходу: «Почути крик землі: інтегральна екологія в дії». До числа доповідачів був запрошений референт з питань екології Тернопільсько-Зборівської архієпархії о. Василь Шафран, який розповів про практичні кроки Церкви задля збереження біорізноманіття.

Екореферент розпочав свою доповідь із короткого історичного екскурсу про те, що Католицька Церква була і є сьогодні активною міжнародною інституцією у подоланні глобальних екологічних проблем. Про це свідчать низка офіційних документів, зокрема перша екологічна енцикліка «Славен будь», де Папа Франциск серед інших заторкує і проблему втрати біорізноманіття та називає її причини. «Переважна більшість видів опиняється на межі вимирання з причин, пов’язаних з діяльністю людини. З нашої вини тисячі видів більше не віддаватимуть хвалу Богу самим своїм існуванням і не зможуть передати нам свої повідомлення. Ми не маємо на це права (Славен будь 33)».

У наступному розділі доповідач підкреслив тісну співпрацю Церкви із різними природничими науками екологічного спрямування, яка черпає із їхнього досвіду та прислухається до їхніх порад. Фахові висновки екоекспертів стають закликами Божої інституції, які мають вишколювати християнську свідомість сьогоднішнього суспільства. Тому Церква не хоче бути тільки спостерігачем глобальної екологічної кризи, але застерігає усіх християн та свідомих людей не бути руйнівниками, але відповідально ставитись до нашого «Спільного дому»: «Турбота про екосистеми вимагає далекоглядних підходів, оскільки ті, хто шукає лише швидкого і легкого прибутку, практично не зацікавлені в їхньому збереженні. Але ціна збитків, заподіяних такою егоїстичною байдужістю, є набагато більшою, ніж економічні вигоди. Якщо знищуються або серйозно страждають деякі види, мова йде про цінності, які неможливо обчислити. Ми можемо стати мовчазними свідками страшної несправедливості, якщо вважаємо, що можна отримати значні прибутки, змушуючи іншу частину людства, сьогоднішні і майбутні покоління, платити надзвичайно високу ціну, а саме – руйнувати навколишнє природне середовище» (Славен будь 36).

У наступному пункті екореферент перечислив ряд практичних заходів, які Українська Греко-Католицька Церква з ініціативи Екобюро успішно втілює у життя: Всеукраїнська акція «Посади дерево миру»; тренінги та заклики щодо роздільного сортування сміття; прибирання екозон; майстер-класи та заклики щодо бережливого ставлення до природних ресурсів, зокрема води; акції та флеш-моби проти спалювання сухої трави і листя; відмова від пластикової атрибутики у церквах та на цвинтарях тощо.

Невід’ємною частиною усього екологічного діяння церкви є також і молитва. Молитва перепрошення за наші екологічні гріхи і злочини,молитва прослави та подяки нашому небесному Творцеві за все, що він для нас створив: «Яка їх, твоїх діл, Господи, сила! У мудрості все ти створив, — повна земля твоїх створінь» (Пс 103).

До молитви і активних дій задля збереження Божого Створіння, або ж словами прирородничих наук - усього біорізноманіття, надихає нас сьогодні і святіший отець Папа Франциск, який глибоко зворушений критичним станом нашої планети, бажає молитися з усіма нами наступними рядками:

«Всемогутній Боже,
Ти присутній у цілому всесвіті
Й у найменшому із Твоїх творінь.
Ніжністю своєю Ти огортаєш усе, що існує.
Наповни нас силою своєї любові,
Щоби ми могли захистити життя і красу…»
                                                                                                               (Славен будь, молитва).

Інформаційна служба Бюро УГКЦ з питань екології