Актуальна тема

Меню

У Луцьку студенти створюють сонячні "зарядки" для українських військових.

Студенти й викладачі Навчально-наукового фізико-технологічного інституту Волинського національного університету імені Лесі Українки налагодили виробництво сонячних панелей для Збройних Сил України.

Про те, чим корисні портативні СЕС в умовах війни, – розповів відділу інформаційної політики вишу професор кафедри експериментальної фізики, інформаційних та освітніх технологій Олександр Мартинюк. За словами викладача, сонячна панель - надзвичайно корисний прилад у військових польових умовах. "Під час спілкування з нашими бійцями ми почули проблеми – на блокпостах і місцях угрупування нема стаціонарних джерел живлення, а можливість використовувати щоразу дизельні генератори не завжди є, – розповів Олександр Семенович. – Тому вирішили долучитися до розв’язання цієї проблеми. Почали проєктування та виготовлення автономних модулів зарядки павербанків, смартфонів, планшетів та іншої техніки з використанням сонячних панелей".

Сонячні панелі, які студенти й викладачі ВНУ виготовляють власноруч, здатні заряджати до чотирьох пристроїв одночасно. Деякі частини приладів купували, а інші – виготовляли на своєму 3D-принтері. Професор Мартинюк розповів, що готова сонячна панель має невелику вагу, складається з корпусу, набору модулів і чотирьох драйверів (для під'єднання чотирьох телефонів чи павербанків).

Як розповіли у виші, такі пристрої дають солдатам змогу підзаряджати свої гаджети впродовж усього світлового дня, адже навіть у приміщенні прилад показує високу продуктивність. "Процес заряджання мобільної техніки аналогічний звичайній мережі, а швидкість залежить як від сонячної чи похмурої погоди, так і від потужності споживача. Чим більше яскравого проміння потрапляє на панель, тим швидкість заряджання вища", – пояснив викладач.

Собівартість такої панелі – майже дві тисячі гривень, що є недорогим варіантом. Акумулятора для збереження живлення в комплекті готової панелі для бійців немає, адже в такому разі собівартість пристрою тоді зростає в рази. "Краще мати декілька таких панелей, ніж дороговартісну з акумулятором. Таке було побажання. Якщо навіть втратити цю панель чи механічно пошкодиться, це не настільки кошторисно. Процес виробництва може бути дешевший, якщо купувати самі модулі і монтувати їх у корпус самостійно", – пояснив професор.

Найбільше часу під час виготовлення сонячних панелей забирає засихання силікону (12 годин) та 3D-друк корпусу панелі (до двох годин). Спаювання деталей же відбувається швидко – до пів години. Зазначається, що розпочали зі створення п’яти модулів, бо саме таку потребу озвучили наші бійці. Далі виготовлятимуть більше – залежно від кількості замовлень від військових.

Директорка навчально-наукового фізико-технологічного інституту Галина Мирончук сказала, що сонячні панелі передають бійцям однієї з волинських бригад. Нині гроші на матеріали збирають викладачі та студенти, проте, за словами освітянки, вирішують, як купуватимуть деталі для панелей надалі.

Джерело: Екополітика