Актуальна тема

Меню

Великопосна ініціатива 2024

Що значить Другий період Кіотського протоколу для України?

Рішення, що були прийняті на міжнародних кліматичних переговорах в Досі є компромісними. З одного боку оголошені рішення відображають низькі фінансові зобов’язання та неамбітні зобов’язання по скороченню викидів, яких недостатньо для того, щоб запобігти потеплінню на 2 градуси та профінансувати адаптаційні заходи, яких потребують найменш розвинені країни. З іншого –  ці рішення є важливими для тексту нової кліматичної угоди, яка залучатиме всі країни світу до боротьби зі змінами клімату.

Поправка до Кіотського протоколу була прийнята. Текст цієї правки включає ряд моментів щодо перенесення невикористаних квот з першого періоду дії зобов’язань Кіотського протоколу на другий.

Згідно з цією поправкою Україна не зможе продавати «гаряче повітря», яке утворилося внаслідок економічного спаду в 90х роках. А невикористані квоти з першого періоду все ж таки будуть перенесені, як цього і вимагали українська делегація, однак, використовувати їх можна буде лише в тому випадку, якщо держава не впорається зі своїми зобов’язаннями по скороченню викидів, і ні в якому разі, для продажу. До речі, ці правила розповсюджуються лише на ті країни, які залишаться в другому періоді Кіотського протоколу, до яких не відноситися, наприклад, Росія.

Купувати квоти країни можуть, але в обсязі до 2% від тих одиниць дозволів на викиди, які вони мали у першому періоді. Японія, Ліхтенштейн, Монако, Норвегія, Швейцарія та Євросоюз на відкритому засіданні всіх учасників конференції публічно та категорично відмовилися купувати будь-які квоти з першого періоду.

Нова поправка до Кіотського протоколу закликає до реального скорочення викидів парникових газів та реалізації проектів спільного впровадження лише з екологічною складовою, що призведе до значного покращення екологічної ситуації в країні.

На жаль, запропонована ціль України передбачає можливість зростання викидів удвічі від поточного рівня. Однак Україна ще може проявити власну політичну волу та посилити зобов’язання. В будь-якому разі, згідно з новим текстом Кіотського протоколу всі країни, які приймають участь у другому періоді дії, мають переглянути свої зобов’язання та зробити їх більш амбітними вже у 2014 році.

Як і раніше статус України як «країни з перехідної економікою»  не передбачає фінансових зобов’язань переді країнами, що розвиваються.

Джерело: Блог українських екологів та журналістів про політику зі зміни клімату