Актуальна тема

Меню

Великопосна ініціатива 2024

Яка ялинка найбільш екологічна?

ялинкаНапередодні Різдвяно-новорічних свят багато хто запитує, яке дерево краще обрати для окраси оселі? Чи справді краще купити пластикову китайську ялинку, ніж принести зрубане деревце з лісу чи з базару?

Подаємо думку експертів, стосовно того, яка ж ялинка більш «екологічна». Перелік містить  10 видів різних новорічних дерев і не зовсім дерев, які можна використовувати в якості «ялинки» Чотири експерти проставили кожному дереву бали від 1 до 10, виходячи з екологічного сліду кожного варіанту ялинки. Тут враховувались і прямий слід від  вирощування чи виробництва дерева, і викиди при його транспортуванні та утилізації. Підсумувавши бали і коментарі експертів, було отримано таку картину.

1 бал. Найгірша з точки зору екологічності ялинка – це зрубане дерево без клейма і документів.

Якщо на дереві немає клейма на місці спилу та/або чіпу, то таке дерево видобуте незаконно. Такий варіант новорічної красуні взагалі не варто розглядати, якщо не хочете підтримувати браконьєрів. «Існує декілька видів браконьєрської вирубки. Перший – це знищення молодих рослин, які висаджені 5-7 років тому. Це — найменш шкідливий для природи та лісового господарства вид правопорушення. Другий — це коли браконьєр вдирається на велике дерево та зрізає верхівку. Фахівці кажуть, що після цього дерево не може залишити повноцінне потомство, отже, якщо зазначити, що браконьєри обирають найкращі дерева, можна казати про генетичну диверсію хвойних лісів та лісонасаджень. Але найстрашніший вид браконьєрства — це коли валиться 20-30-метрове дерево, зрізується верхівка, а решта залишається на снігу. Заради 1,5-2-метрової верхівки знищуються сотні дерев-велетнів. На це страшно дивитись», - каже один з експертів, що взяли участь в опитуванні, Олег Перегон.

2 бали. Зрубане дерево з клеймом або чіпом.

Трохи краще, ніж попередній варіант. Незважаючи на те, що ці дерева вирощуються начебто «спеціально для Нового року», особливо екологічними їх не назвеш. Найбільша проблема в тому, що клеймо, навіть якщо воно справжнє, ставлять самі лісники, і у них може виникнути спокуса вирубати і продати більше дерев, ніж  було заплановано. Окрім того, для продажу обирають, зрозуміло, найкрасивіші деревця, а не хворі і криві, які мали б вирубатись під час санітарних рубок. Тому ліс загалом страждає від масового вирубування молодих деревець, навіть якщо на них є відповідні документи.

3 бали. Штучна пластикова ялинка.

Дуже і дуже неоднозначний варіант. З одного боку, така ялинка купується на багато років і не спричиняє знищення живих дерев. З іншого – виробництво пластику є доволі шкідливим для довкілля здоров’я, і везуть ці вироби з далекого Китаю, що призводить до викидів парникових газів.  Є побоювання, що пластик у цих ялинках низькоякісний і може виділяти небезпечні леткі речовини в приміщенні. Загалом, наші експерти оцінили таку ялинку як трохи кращу від зрубаної.

4 бали. Штучна пластикова ялинка з міжнародним екологічним сертифікатом.

Не факт, що таку буде знайти просто. Але можна спробувати. Чи принаймні поцікавитись у продавців штучних ялинок про наявність документи, котрий підтверджує безпечність виробу для людей. Якщо знайдете ялинки з переробленого пластику – вважайте, взагалі пощастило.

5 балів. Жива ялинка в горщику з розплідника.

Такий варіант широко рекламують і навіть вважають за найбільш «зелений». Після свят таку ялинку пропонують або висадити в землю, або повернути в розплідник, де їй дадуть раду спеціалісти. Така собі оренда. І воно було б непогано. Але навряд чи ваша зелена красуня приживеться. По-перше, для того, щоб вмістити кореневу систему дерева, горщик має бути не набагато меншим, ніж діаметр крони. А в яких горщиках продають ялинки? В маленьких . Це значить, що коріння дерева сильно обрубане, і практично вона вже мертва, тільки простоїть, можливо, довше за зрубану. Навіть якщо вам вдалось знайти ялинку у великому горщику, це не гарантує, що вона прийметься у вас на дачі. 2 тижні у теплому приміщенні і ялинка «прокинеться».  Якщо винести потім її на мороз і посадити в мерзлу землю, вона загине. Виходи два – або одразу саджати щойно куплену рослину надворі, або тримати в теплі до весни.

6 балів. Композиція з хвойних гілок.

Цей варіант вже нагадує екологічне рішення. Обламування лапника – гілок сосен і ялин, не шкодить лісу. «Дерево в природі має втрачати гілки, які обламують чи обгризають великі тварини, яких зараз в лісах, нажаль, майже немає. Також гілки утворюються під час рубок догляду, санітарних, тощо. Навіть з найгіршого за станом дерева можна взяти гілки, які згодяться для композицій. Транспортування лапника потребує значно менше пального, ніж транспортування цілих ялин, адже лапник дуже легкий та гнучкий, його можна запхати у машину у великій кількості, не ризикуючи, що він втратить товарний вигляд. Навіть видобуток браконьєрського лапника не шкодить лісу в цілому», каже Олег Перегон. Окрім того, зазначають наші експерти, гілки не обов’язково обламувати з дерева. Прогулюючись зимовим лісом, можна назбирати достатньо гілок з землі.

7 балів. Саморобна «ялинка» з вторинних матеріалів (журналів, пластикових пляшок).

Безперечний тренд останніх років – імпровізоване новорічне дерево з усього, що є під рукою. Такі ялинки роблять з подушок, книжок, пляшок, шиють, малюють на стінах і підвішують до стелі. На думку Олени Тарасової, така ялинка – «це прикольно та креативно». Не забудьте тільки здати ваш витвір на переробку, коли свята закінчаться.

8 балів. Композиція з соломи, Дідух.

Традиційне рішення в етно-стилі. Уявіть, як здивуються ваші закордонні гості? Солома є відтворюваним ресурсом, який в нашій країні ще мало використовується. Щоб створити святковий настрій, прикрасьте Дідуха китицями калини, колосками. Потім, до речі, його можна виставити надвір на радість пташкам. Дідух, зроблений з натуральних матеріалів, повністю розкладається в природі.

9 балів. Жива араукарія в горщику, що залишається в приміщенні протягом року.

Екзотичне реліктове дерево араукарія – чудовий замінник ялинки, що посідає друге місце за екологічністю. Араукарія швидко росте, не потребує спеціального догляду і має приємну темно-зелену м’яку «хвою». Купивши її одного разу, ви раз і назавжди вирішите питання ялинки для квартири. Прикрашати араукарію можна так само, як традиційну ялинку. До того ж, каже Олег Перегон «вирощування кімнатних квітів, схожих на ялинку, є гарною справою, яка не шкодить природі, а людині навіть допомагає краще розуміти природу та більше її любити».

10 балів. Ялинка, що росте на подвір’ї 100% екологічний варіант.

Посадіть ялинку чи інше хвойне дерево у дворі приватного чи багатоповерхового будинку. Прикрашайте разом з сусідами і зустрічайте Новий рік біля живого дерева на свіжому повітрі. А скільки розваг можна вигадати для такого святкування – набагато веселіше, ніж сидіти перед телевізором. Навіть подарунки можна ховати під ялинкою у дворі. Як альтернативний варіант, таке дерево можна прикрасити не іграшками, а годівничками і кульками з кормом для птахів. Всі експерти поставили найвищий бал вуличній ялинці.

В опитуванні брали участь експерти: Олег Перегон, Заступник голови Координаційної Ради ХОГО «Зелений Фронт»;Юлія Огаренко, магістр екології, фахівець із зеленої економіки; Олексій Василюк, заступник Голови Національного екологічного центру України; Олена Тарасова, Голова ГО УЕК «Зелена Хвиля».

Опитування та семінар «Новий рік у стилі Еко» провели Інна Дацюк – Голова студентської організації НаУКМА ЕкоКлуб «Зелена Хвиля» 2008-2009, власниця еко-магазину. Юлія Маклюк – координатор Інформаційного центру зі зміни клімату «КліматІнфо».

Джерело: КліматІнфо